Connect with us

Dişliler

KISSsys: Komple dişli kutusu tasarımı

Yayın Tarihi:

-

 

KISSsoft, farklı makine elemanlarının kullanım ömrünü ve dayanıklılığını hesaplayarak, sonuçları KISSsys sistemine aktarır. Burada veriler anlaşılır bir şekilde görüntülenir.

 

KISSsys uygulamaları

• Komple diş üniteleri ve aktarma organları

• Çok çeşitli alanlarda kullanım

• Kinematik analiz

KISSsys, kullanıcının komple diş ünitelerini ve aktarma organlarını modellemesine imkan tanıyan bir KISSsoft sistem eklentisidir. KISSsys, otomotiv ve rüzgar enerjisi endüstrileri, tarım makineleri, elektrikli aletler ve endüstriyel diş üniteleri imalat sektörleri gibi pek çok farklı sektör içerisinde kullanılmaktadır.

KISSsoft, farklı makine elemanlarının kullanım ömrünü ve dayanıklılığını hesaplayarak, sonuçları KISSsys sistemine aktarır. Burada veriler anlaşılır bir şekilde görüntülenir.

KISSsys, bunun için kinematik analizi, kullanım ömrü hesaplamasını, 3 boyutlu grafikleri ve kullanıcı tanımlı tablo ve diyalogları bir araya getirir.

İşlevleri:

• Silindirik, konik, hipoit, sonsuz ve karşılıklı dişlere sahip dişli ünitesi tipleri

• Herhangi bir güç dağılımına sahip episiklik dişli takımları (Ravigneaux, silindirik dişli diferansiyelleri vb.)

• Basit veya eş eksenli (koaksiyal) döner millerle modelleme

• Diş açma, döner mil veya rulman fonksiyonlarının boyutlandırılması, maksimum aktarılabilir torkun hesaplanması, vb.

• Farklı güç yollarına sahip transmisyon dişli kutularının modellenmesi ve hesaplanması.

• Şalter konumu dikkate alınarak yük kuşaklarının tanımlanması ve neredeyse sınırsız sayıdaki yük kuşaklarının işlenme olasılığının değerlendirilmesi.

• Gövde ve döner mil ayarlamaları yapılarak çarpma kontrolünün sağlanması.

• Konik dişliler için göreli konum hesaplaması.

• Sonuç ve verilerin, örneğin, KISSsys ve FEM arasında karşılıklı aktarımının sağlanmasına yönelik veri alış-veriş fonsiyonları.

 03/2015 Versiyonunda  yer verilen yeni özellikler

• Verimlilik hesaplaması / termal oran

• Döner mil sistemlerinin modal analizi

• Gövde sağlamlığı

Artık, KISSsys bünyesinde, ISO/TR 14179 uyarınca verimliliğin hesaplanması ve termal bir analizin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Verimlilik hesaplaması gerçekleştirilirken, siz de aynı zamanda kendinize ait faktörleri kullanarak yapacağınız ölçümlere dayanarak güç kayıplarını ayarlayabiliyorsunuz.

Soğutucu gücünün hesaplanması gibi bir dizi seçenek de termal kapasite değerlendirmesi fonksiyonuna eklendi.

Bu hesaplama tüm diş ünitesi tipleri için kullanılabilmektedir. Günümüzde öz frekans ve normal mod şekillerinin sistem içerisinde birden fazla döner mil ile hesaplanmasına imkan tanıyan yeni bir özellik sunmaktadır.  Tüm dişliler için dişli çarklarının birbirine geçme sağlamlığı da dikkate alınmaktadır. Yalnızca burulma titreşimleri hesaplanabildiği gibi, buna bağlı olarak gelişen diğer titreşimler de hesaplanabilmektedir.

Yeni bir statik sistem analizi özelliği sayesinde artık gövde deformasyonu da dikkate alınmaktadır. Rulman dış halkalarında oluşan kayma ve devrilmeler, döner mil deformasyonunu az ya da çok etkilemekte ve özellikle elastik gövdeler ve yüksek güç kullanıldığında diş açma temas analizi üzerinde önemli ölçüde belirleyici olmaktadır. Bu hesaplama için gövdenin sağlamlık matrisi belirlenir. Sağlamlık matrisi; ANSYS, ABAQUS ve benzeri herhangi bir FE hesaplamasından elde edilir.

Entegre programlama dili

KISSsys sisteminin bir diğer önemli özelliği, kullanıcılarına kendi görev ve hesaplamalarını tanımlama imkanı sunan entegre programlama dilidir. Bunun için, önceden tanımlanmış şablonlar kullanılabilir veya yeni fonksiyonlar yazılabilir.

“Eclipse” arayüzleri

“Eclipse” programlama ortamının yeni arayüzü KISSsys sisteminde programlama işlemini çok daha kolay bir hale getirdi. “Eclipse” sayesinde, standart bir programlama ortamında çeşitli fonksiyonlar oluşturabilir ve bunları test edebilirsiniz.

“Dişli kutusu Varyasyon Üretici”

• Varyasyonların otomatik oluşturulması

• Kademe sayısı ve dişli parametreleri

• Dayanıklılık, ağırlık vb. özelliklere göre değerlendirme.

“Dişli Kutusu Varyasyon Üretici”, otomatik diş üniteleri varyasyonları üretmede verimli bir yöntem sunan KISSsys sistem eklentisidir.

Genellikle maksimum dış boyut önceden belirlenir ve aynı zamanda imalat maliyetlerinin minimumda tutulması garanti edilir. Ek olarak, tasarımcı ağırlığı, toplam güç kaybını ve diğer ilgili faktörleri dikkate almalıdır.

Mühendis; dişli kutusu varyasyon üreticisini, komple bir aktarma organının parametreleri ile ilgili çok kısa bir sure içerisinde gerçekleştirilecek, hızlı ancak oldukça detaylı incelemeler için kullanabilir, bu sayede bir konseptin farklı varyasyonları arasında karşılaştırma yapılması mümkün olur.

“GPK” dişli kutusu hesaplama paketi

• 17 farklı dişli kutusu modeli

• Fiyat hesaplaması ve çarpma kontrolü

• Programlama olmadan kolay kullanım

GPK, kullanıcıya şablonlar halinde kullanabileceği 17 farklı dişli kutusu modeli sunan KISSsys sistemine dayalı bir dişli kutusu hesaplama paketidir.

Kullanıcıya, çalıştırma verilerine dayalı olarak, dişli, şaft, rulman boyutlandırma gibi çok çeşitli fonksiyonlar sunar. Optimizasyonlar, fiyat hesaplama fonksiyonları veya elemanlar veya gövde arasında çarpma kontrolleri ile doğrudan gerçekleştirilebilir.

GPK, kinematiğin ve programın değiştirilme seçeneğinin olmadığı bir KISSsys sistem eklentisi içerir.

Test lisansı edinmek istiyorsanız, info@KISSsoft.AG adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com