Connect with us

Elektrik Motorları

“Önemli olan ihtiyacı bilmek”

Yayın Tarihi:

-

 

Sevgili okurlarımız bu sayıda sizler için Vek Verimli Endüstriyel Komponentler’den Satış ve Pazarlama Müdürü Tora Erdiman ve Teknik Genel Müdür Özkan Dalkılıç ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Bizlere firmanızdan bahseder misiniz?

 

Tora Erdiman: VEK ailesi olarak 35 yıllık sektör tecrübesi ile Türkiye’de imalat sanayine güç aktarmaya devam eden bir şirketiz. VEK Verimli Endüstriyel Komponentler İç ve Dış Tic. Ltd.Şti; imalat sanayi yanında birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet vermektedir.

 

Rasyonel satın almaların yapıldığı sektörümüzde, firmamız deneyimli ve mühendis ağırlıklı kadrosu ile sanayicilerimizin çözüm ortağı olmayı sürdürmektedir.

Firmamız, Arçelik-Wat elektrik motorlarının, Yılmaz Redüktör’ün ve Alman entegre hız kontrol cihaz üreticisi Kostal firmasının exclusive bayiidir.

 

Son olarak da, sanayicimizin yoğun ihtiyaç duyduğu büyük güçlü alçak ve orta gerilim motorlar için de %100 Amerikan sermayeli Regal firması ile iş birliğine başladık. Bizlerin tecrübe ve know-how’ı ile Regal firmasının 100 yılı aşkın motor üretim yeteneğini birleştirerek, tamamen bizlerin tasarım kriterleri doğrultusunda üretilen 110kW-11.000kW güç aralığındaki motorların satışı, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle birlikte Türk sanayicisine sunuyoruz.

 

VEK olarak 2014 yılını yaklaşık 17 milyon$ ciro ile kapattık. Geçen yıl yaklaşık 130.00 adet elektrik motorunu Türk sanayicisi ile buluşturduk.

Firmamızın sektörde aynı hizmeti sunmakta olan rakiplerimize göre en büyük özelliğimiz bünyemizdeki teknik personel ve insan kaynağımızdır. Mühendis ve teknisyen ağırlıklı kadromuz ile ürünlerimizin satış öncesi ve sonrası hizmetlerini sunmaktayız.

 

 

Son olarak, TSE’den aldığımız “Hizmet Yeterlilik Belgesi”, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan “Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi” ve ISO 9001 belgeleri ile bu kaliteli hizmet anlayışımız artarak devam edecektir.

 

Sektöre sunduğunuz çözümler nelerdir?

 

Tora Erdiman: Öncelikli olarak VEK ailesi, sektörden gelmiş, bu işin mutfağında yıllarca emek vermiş ve müşterinin ne istediğini bilen teknik kadroya sahibiz. Bu bizim en büyük farkımız. Müşterilerimizin kendi ürünlerini tasarım sürecinden başlayarak sahada kullanımına kadar çözüm ortağı oluyoruz. Yani sadece ürün değil hizmet de sunuyoruz.

 

Sektör tecrübemizin getirdiği bir diğer avantaj da, müşterilerimizin ihtiyaçlarını biliyoruz. Elektrik motorlarında sahip olduğumuz tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübelerimiz ile müşterilerimizin rekabet gücünü artırmak ve dünya pazarında yerlerini alabilmelerini sağlayabilmek için:

 

• Standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip,

• Teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran,

• Uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip,

ürünleri sunmaktayız.

 

Firmamız alçak gerilim elektrik motorları konusunda Arçelik-Wat elektrik motorlarının Türkiye’deki en büyük münhasır bayisidir. 0.12kW-90kW güç aralığında, IE2 ve IE3 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda (özel mil, özel kapak vb) ve özel elektriksel tasarımda (özel gerilim/frekans, özel güç vb) motorlarda ürün gamımızda yer almaktadır.  Sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motorlar (90kW-1.000kW) ve orta gerilim motorlar (3kV, 6kV, 10kV, 13.8kV gerilim seviyesinde, 11.000kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet vermekteyiz.

Sektörün ihtiyaç duyduğu özel motorlar için de çözümlerimiz bulunmaktadır. Exproof motor diye adlandırılan, patlamaya karşı korumalı motorlarda ürün yelpazemiz içindedir. Güncel Avrupa standartlarına (EN 60079 ve EN 61241) uygun ve AB laboratuarlarından ATEX sertifikasına sahip Exproof motorlarımız farklı gerilim seviyelerinde (230/400V, 400/690V, 415/720V), farklı hızlarda (3.000d/d, 1.500d/d, 1.000d/d, 750d/d, 500d/d) ve frekanslarda üretilebilmektedir.

 

 

Şu aralar gündeminizde ne gibi projeler yer alıyor? Şirketinizin Ar-Ge’ye verdiği önemi biraz açar mısınız?  

 

Özkan Dalkılıç: Şirketimiz ağırlıklı olarak mühendis ve teknisyen kadrosundan oluşmaktadır. Benim de yaklaşık 11 yıl Arçelik Ar-Ge’de görev yapmış olmam nedeniyle, şirketimiz Ar-Ge’ye çok önem vermektedir.

 

Müşterilerimiz, içerisinde elektrik-elektronik, mekanik, akustik gibi farklı disiplinleri bünyesinde barındıran elektrik motoru, inverter ve redüktörden oluşan tahrik sistemleri için bizlerin bilgi-birikim ve tecrübenizden istifade etmek ister. Doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile kendi ürünlerinin rakiplerine nazaran, daha verimli, daha çevreci, daha kompakt, daha uygun fiyatlı olmasını ister. Bu talep ve isteğe bünyemizdeki uzman mühendislik kadrosu ile cevap verebilmekteyiz. Bunu da gerçekleştirebilmek için sadece hizmet sunduğumuz ürünler ile ilgili değil müşterilerimizin de ürettiği ürünler (pompa, kompresör vb) hakkında da bilgi sahibi olunması gerektiğinin farkında bir firmayız.

 

Mekanik ve elektriksel tasarım alanındaki tecrübelerimiz, Tübitak ve Sanayi Bakanlığı’nın verdiği teşvik mekanizmaları hakkındaki bilgi birikimimizi müşterilerimiz ile paylaşmaktayız. Bunun yanı sıra yaklaşık 6 yıldır Enerji Bakanlığı ile birlikte çalıştığımız enerji verimliliği danışmanlığı kapsamında da müşterilerimize sistem verimlilik çözümleri sunmaktayız.

Şu an için tamamlanan bazı projelerimiz:

 

-İSKİ Kazandere Terfi Merkezi pompa+motor ihalesi kapsamında 8 adet Regal-Marathon marka 1.6MW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu

 

-DSİ Akpazar Ovası sulama Projesi kapsamında 2 adet 800kW orta gerilim mootrun tedarik esilmesi ve kurulumu

-DSİ Malatya Darende Gökpınar Sulama Projesi kapsamında 4 adet 315kW dik pompa motor tedarik edilmesi ve kurulumu

-TSE elektrik motor test sisteminin Alman Kistler firması ile birlikte kurulumu ve devreye alınması

-TCDD Hızlı Tren Projesi kapsamında Ankara-Konya istasyonlarında “anti-icing” otomasyon motor+sürücü sistemlerinin tedarik edilmesi ve kurulumu

-Viaport Venezia Projesi kapsamında yaklaşık 200 adet sirkülasyon pompası için motor üzeri entegre sürücülü tahrik sisteminin tedariği ve kurulumu

-İstanbul Atatürk Havalimanı TAV İşletmesinin bagaj sistemlerinin enerji verimliliği danışmanlığını yürüttük

 

Bu projelerin yanısıra, halen takip etmekte olduğumuz çok sayıda alçak ve orta gerilim motor projesi bulunmaktadır.

 

 

Bizlere Amerikan Regal Firması’ndan ve kendileriyle yaptığınız anlaşmadan biraz bahseder misiniz?

 

Özkan Dalkılıç: Regal elektrik motor pazarında bir dünya devi. Bağımsız İHS firmasının son hazırladığı rapora göre Regal firması dünya elektrik motor pazarında dünyanın 4.büyük firması konumundadır. Bünyesinde yaklaşık 15 farklı markayı bünyesinde barındırmaktadır. Son 10 yılda özellikle yaptığı satınalmalar ile adından söz ettirmiştir. En son yaptığı satınalma ise, Emerson’dan güç aktarım ekipmanlarının 1.4Milyar USD bedelle satınalmasıdır.

Regal’in Dünya genelinde 10 farklı ülkede 25.000 çalışanı ile toplam 28 üretim tesisinde üretilen tüm ürünleri VEK olarak Türk Sanayicisinin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Regal’in ürün gamına baktığımızda;

Marathon markası ile 110kW ve üzeri güçlerde alçak gerilim elektrik Motorları Yine Marathon markası ile 20MW’a kadar orta gerilim elektrik motorları

Rotor markası ile, marin motor, duman tahliye motoru ve exproof motorları

Leeson markası ile, gıda sektörüne özel yıkanabilir motorları

Benshaw markası ile hem alçak gerilim hem de orta gerilim inverter ve soft starter

 

Ağustos-Eylül ayında geniş katılımlı bir lansman planlıyoruz. Ana hedefimiz, özellikle orta gerilim motorlarının tanıtımı olacaktır. Önümüzdeki günlerde daha detay bilgi sunacağız.

 

 

 

Bakım, onarım hizmetleriniz var mı? Varsa bunlardan biraz bahseder misiniz?

Özkan Dalkılıç:

Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübelerimiz ve güçlü teknik kadromuz ile birlikte hem alçak gerilim hem de orta gerilim motorlar için sevis, bakım ve onarım hizmeti sunmaktayız. Sahip olduğumuz TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi kapsamında bir elektrik motorunun serivs ve bakımını gerçekleştirebileceğimiz tüm ekipmanlar bünyemizde mevcuttur. Bu ekipmanları kullanabilecek ve yorumlayabilecek çok güçlü teknik personel ile bu hizmeti ülkemizde en kaliteli sunabilen ender firmalardan birisiyiz.

 

    

 

VekVerimli Endüstriyel Komponent

 

 

 

 

 

 

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com