Connect with us

Genel

Konecranes’in gelişmiş teşhis hizmetleri

Yayın Tarihi:

-

Konecranes’in gelişmiş teşhis hizmetleri; hassaslığı, emniyeti ve vinç operasyonlarının verimliliğini artırır

80 yılı aşkın süredir Konecranes, kendini dünya genelindeki her tip sanayi ve liman operasyonlarında müşteri üretkenliğini ve değerini artırmaya adamıştır. Dünya çapındaki varlığı müşterilerin küresel ölçekte yerel hizmet almalarını mümkün kılmaktadır. Konecranes’in yaygın küresel servisi, kullanım ömrü masraflarını düşürürken; müşterilerin çalışma süresi, güvenilirlik, emniyet ve üretkenliğin artırılması gibi gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Dahası, Konecranes iki benzersiz çözümüyle ray ve halatların toplam çalışma ömürlerine dair tavsiyelerde bulunmaktadır: RailQ Ray Denetimi ve RopeQ Tel Halat İncelemesi.

Konecranes1

RailQ Ray Denetimi zaman tasarrufu sağlar, emniyeti artırır ve güvenilirliği geliştirir

RailQ, dünya genelindeki ray denetimi türlerinin hepsinden daha hızlı, emniyetli ve hassas analiz yapmak üzere geliştirilmiş bir hizalama denetimi teknolojisidir. RailQ, düzgünlüğü, yüksekliği, raydan raya yüksekliği ve rayların açıklığını ölçmek için özel yazılımla birlikte hassas denetim tekniklerini kullanır. Sonuçta hassas ve güvenilir bir ray analizi alınır. Bu analiz herhangi bir ray sistemiyle tüm vinç markaları ve modelleri için ekonomik çözümler sağlar.  Ayrıca geleneksel ray denetimlerine kıyasla çok daha kısa sürede tamamlanır.

Konecranes2

Vincin yumuşak ve düzgün  yürüyüşü için

Verimli vinç operasyonları bir vincin rayı üzerinde düzgün ve  yumuşak bir şekilde hareket etmesini gerektirir. RailQ, patentli görselleştirme teknolojisi ve uzaktan kumandalı bir robot gezer araba kullanır. Ray boyunca giden bu gezer araba Bluetooth teknolojisiyle veriler toplayarak bu verileri rayla ilgili sorun veya hizasızlıkların belirlenmesi için bir takometreye gönderir – Bu sorunlar aşınmayı hızlandırıcı, yüksek masrafa hatta makinenin bozulmasına neden olabilen önemli sorunlardır. Takometrede, denetim yazılımı düzlük, açıklık, yükseklik ve raydan raya yükseklik verilerini işler. RailQ inceleme yöntemleri vincin yapısı ve bileşenlerinin geometrisini de doğrulayarak geometrik bozukluklardan kaynaklanabilecek sorunları belirler. Hassas ve güvenilir hesaplamalar yapan görselleştirme yazılımından destek alan Konecranes mühendisleri tüm RailQ denetim verilerini analiz ederek müşterilere düzeltici önlem olarak proaktif, ekonomik tavsiyelerde bulunurlar.

Konecranes3

Zamandan Tasarruf

RailQ test yöntemi, vinç rayının tüm boyutlarını tek bir ölçümle değerlendirerek denetim süresini diğer denetim yöntemlerine kıyasla yüzde 80’den fazla oranda kısaltır – böylece duruş süresi minimuma iner. RailQ ile teknisyenler tüm ölçü verilerini toplamak için rayı yalnızca bir kez kontrol eder. Bu da denetim süresini kısaltarak teknisyenin düşme veya diğer tehlike risklerinin önemli ölçüde azalmasını sağlar.

RopeQ Tel Halat İncelemesi ekonomik ve emniyetli halat operasyonlarını mümkün kılar

Mühendislik kaynaklarını yıllar süren araştırmalarıyla birleştiren Konecranes, halatların kullanım ömrü boyunca en son tel halat test yöntemleri olan RopeQ’yu geliştirmiştir. RopeQ Tel Halat İncelemesi, halatlardaki görünmeyen şeyleri kontrol eden görsel ve Tahribatsız (NDT) bir halat inceleme hizmetidir. Bu hizmet, halatların mevcut durumlarıyla ilgili veri sağlayarak operatör emniyetini artırırken kaldırma tertibatının toplam operasyon masraflarını düşürmeye yardımcı olur. RopeQ, geleneksel inceleme yöntemlerinin kaçırabileceği, dıştan görünmeyen tel içindeki bozulmaları tespit eder. Halatın durumuyla ilgili çabuk okunabilir ve kolay anlaşılabilir bir rapor sunar.

Görünmez halat arızalarının tespit edilmesi

Tel halatlar bünyelerinde 400’e kadar tel barındırırlar. Tel halatın çalışma ömrü boyunca bu teller bükülme ve sürtünme aşınmasına maruz kalırlar. Bu tellerin çoğunda bozulma meydana gelirse, halatın emniyeti riske girmiş demektir. Görsel bir incelemede halatın sadece dış yüzeyi kontrol edilebilir. Standart inceleme yöntemlerini kullanarak halatın iç yapısının incelenmesi mümkün değildir. Bu nedenle, içten bozulduğu için atılması gereken birçok tel halat hala güvenli olarak sınıflandırılmaktadır. Ayrıca ISO4039 standardına göre, bir kaldırma makinesi üç ay boyunca kullanılmadığında halatlarının incelenmesi gerektiğinin bilinmesinde de fayda vardır. RopeQ’nun kapsamlı incelemesi tüm inceleme gerekliliklerini yerine getirir.

Emniyetin artırılması

RopeQ Tel Halat İncelemesi, tellerin iç yapısı da ölçüldüğünden dolayı, ekipmanın ve tel halatların kullanım güvenliğini artırır. Yüksek güvenlik riski taşıyan uygulamalarda, tel halatın hem iç hem de dış yüzeyinin incelenmesi gerekir. İncelemenin manyetik-endüktif yöntemi, bir tel halatın durumunu değerlendirmenin pratik ve güvenilir bir yöntemidir. RopeQ incelemelerinin gözlemleri ve sonuçları, halat değişimi ve bir sonraki inceleme zamanı konularındaki tavsiyelerle birlikte geniş bir raporda sunulur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com