Connect with us

Etkinlikler

Mekatronik tahrik teknolojisinde yenilik, hassasiyet ve mükemmellik

Yayın Tarihi:

-

 

Değerli okurlarımız bu ay sizler için WITTENSTEIN ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu keyifli röportaj için kendilerine teşekkür ederiz. Şimdi sizleri çalışma ile baş başa bırakıyoruz.

 

  • Bizlere WITTENSTEIN’in geçmişinden biraz bahseder misiniz? Şirket nasıl kuruldu ve bugünlere geldi?

WITTENSTEIN grubunun dikiş makineleri üreticisi olarak yola çıkarak dünya pazarlarına elektromekanik servo tahrik sistemleri alanında komple sistem çözümleri sunan bir kuruluş haline dönüşme hikayesi 1949 yılında başlar. Steinheim’da iki girişimci Walter Wittenstein ve Bruno Dähn DEWITTA firmasını kurarlar. Bu küçük işletmenin üretimdeki ağırlık noktası, eldiven dikmek üzere kullanılan çift zincirli dikiş makinesidir.

 

70’li yılların değişen iş dünyası ile DEWITTA markasına firmanın en zorlu on yılını hediye eder. Zamanla daha az kadın eldiven kullanmaktadır ve tüketim alışkanlıkları, dikiş makinelerine ihtiyaç duyulmasını doğrudan doğruya olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır. Firmanın kurucuları bu gelişmeyi yeni pazarlarda yeni çözümler üretme fırsatı olarak değerlendirirler.

 

Uygun yeni ürün arayışı içerisindeyken, diş boşluğu düşük planet redüktörlerin pazar payı şansının büyük olduğunu hızla fark ederler. 1983 yılında Hannover Fuarı’nda lanse edilen SP serisi ilk yüksek hassasiyetli planet redüktör birinci kilometre taşı olur. Bu ilk diş boşluğu düşük planet redüktör, öncelikle servo teknolojisinde dünya çapında yeni hassas uygulamalara imkan vermiştir. SPserisi redüktörleri öylesine başarılı olmuştur ki, işletme, 1984 yılında Fellbach’ta kurulu olan Bastian firması ile birleşerek tek başına Alpha Getriebebau adı altında WITTENSTEIN firmasına bağlı bir kardeş şirket kurmuştur.

 

WITTENSTEIN adı hem ulusal, hem de uluslararası mekatronik tahrik teknolojisinde yenilik, hassasiyet ve mükemmellik kavramlarını taşıyan bir marka olabilmek için kendisini geliştirmiştir. Yüksek teknoloji firmasının ürünleri, makinelerin en yüksek hassasiyetle tahrik ve kontrol edildiği her yerde karşınıza çıkar.

 

  • WITTENSTEIN’ın uzmanlığı, sunduğu hizmetler, ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

WITTENSTEIN Alpha;en yüksek derecede hassasiyet ve dinamizm gerektiren alanlar için redüktör, sistem çözümleri ve kapsamlı mühendislik yazılımları sunmaktadır. Hizmetlerimiz tıpkı yüksek teknoloji alanında olduğu gibi üst düzey yenilikçi, müşteriye özel gelişmeler içermesinin yanı sıra ekonomik ve ihtiyaca uygun seri çözümler de sağlamaktadır.

 

Bunların arasında farklı uygulamalar ve en zorlu çevre koşulları için yüksek hassasiyette dişli çözümleri, diş boşluğu düşük planet redüktörler, lineer sistemler, seçim programları ve komple mekatronik tahrik sistemleri sunmaktayız. Bununla birlikte, müşteriye özel çözümlerin geliştirilmesi konusunda, müşterilerine almak istedikleri hizmetlerin belirlenmesinde derin bir anlayış ve geniş bir bakış açısına sahibiz.

 

  • Şirket Türkiye’deki İrtibat Ofisi’ni açtı. Bu ofisin açılış nedeni nedir,

            hangi ihtiyaç üzerine gerçekleştirildi?

Bölgesel ofisler üzerinden pazarın tam içinde yer almak kaçınılmaz oldu; yoğunlaşarak ve kesintisiz bir biçimde o pazara ait bilgileri derinleştirmek, aynı zamanda o pazarın güncel teknik ve iktisadî özelliklerini önceden fark edebilmek için bunun yapılması gerekiyor.  Günden güne daha da dinamik bir yapıya doğru giden küreselleşme nedeniyle gelişmekte olan uluslararası pazarlarda edindiğimiz deneyimlerimiz, firmamızın bölgesel varlık göstermesinin ve uluslararası desteğini merkezden sağlamamızın konsept olarak doğru bir yöntem olduğunu bize kanıtlamıştır.

 

  • Türkiye ile ilgili gelecek planlamanız nedir? Ne gibi beklentileriniz var?

Türk hükümeti makine üretim sektörünü, 2011 yılında kabul ettiği bir strateji ve eylem planı üzerinden desteklemektedir. Sektör küresel olarak rekabet edebilen bir konumda olmalıdır; bölgesel değer üretimi ve Türk makinelerinin marka değerleri yükselmelidir.

Hükümet, yıllık makine ihracatının 2023 yılına kadar 100 milyar USD seviyesine yükselmesi yönünde hırslı bir hedef koymuştur. İhtimaller ve pazar gücü, burada daha iyi varlık gösterebilmemiz açısından, bölgede yapılanmamız için yeterli gerekçelerdir. Buna ilave olarak, endüstriyel üretim sürekli karmaşık bir durum almakta; ürünler gitgide özellikli olmakta, yenileştirilme süreleri de kısalmaktadır.

Ayrıca müşteri iletişim ağı çok yeni boyutlara ulaşmıştır. Müşteriye yakın olmak, sürekli daha fazla önem kazanmaktadır.  WITTENSTEIN’ın küreselleşme stratejileri çerçevesinde bu nedenlerden dolayı bir kardeş firmanın kurulması planlanmaktadır. Bölgesel büronun, makinelerin daha üretim aşamasında, Türk makine üreticilerinin hizmetinde olması gerekmektedir.Müşterilerimiz için hazırlayacağımız yenilikçi ve gelecek vadeden çözümler, makinelerin artı değerleri için temel teşkil etmektedir. Daha çok Türk makine üreticisinin mekatronik tahrik çözümlerindeki bizim Know-how’ ımızdan daha fazla yararlanmalarını arzu ediyoruz.

 

  • Hizmet verdiğiniz sektörler nelerdir? Odak noktalarınızdan da biraz bahseder misiniz?

Uzun yıllardır fabrika ve proses otomasyonu için makinelerin geliştirilmesi, tasarımı ve üretiminde görevler üstlenen WITTENSTEIN, makine üreticileri için destek ve çözüm ortağı olmuştur.Bunlara örnek olarak takım tezgahları, paketleme, ağaç işleme ya da petrol ve gaz üretim branşlarını sayabiliriz.

Makinelerin ve tüm tesisin tahrik yada kontrol konularından hangisinde olursa olsun, WITTENSTEIN ürünleri dünya çapında ölçütler belirler.

Mekatronik tahrik teknolojisindeki üstün yenilikçi gücümüz, derin bilgimiz ve uzun yıllardır süregelen deneyimimiz, müşterilerimize sürekli yol gösteren çözümler geliştirebilmemizdeki anahtar faktörlerdir. Müşterilerimize farklı uygulama alanlarında, pazarda rekabet avantajı yakalayabilmeleri ve makinelerini etkin ve kaynaklarını koruyacak şekilde üretebilmeleri için yardımcı oluyoruz.

 

  • Geçen yılWITTENSTEIN için nasıl geçti? Beklentilerinizi karşılayabildiniz mi?

            2016 yılı öncelikleri neydi?

WITTENSTEIN’da mali yıl, Mart ayının sonunda kapanmaktadır. Bundan dolayı firmamızın ticari rakamları üzerine somut verilerde bulunmamız mümkün değildir. Yine de tahminlere göre firmamız yeniden çift haneli rakamlarla bir büyüme sağlayacak.2015 yılı özellikle Satış BölgesiTürkiye için çok hareketli ve dinamik bir yıl oldu. WITTENSTEIN Alpha’nın Türkiye’deki temelini atmış bulunuyoruz. Buradaki firmamızı başarılı bir geleceğe taşıyacak kilometre taşlarımızı, yerelleşme ve stratejik düzenlemelerimizle yakın birliktelik içerisinde belirlemiş durumdayız. 2016yılı öncelikler listemizin en başında Türkiye şubesinin açılması ve müşteri memnuniyeti bulunmaktadır.

 

  • Bu önümüzdeki dönemde katılacağınız etkinlikler var mı? Varsa sergileyeceğiniz ürünler nelerdir?

WITTENSTEIN geçmiş yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da 17.-20.03.2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenenWIN Avrasya Otomasyon Fuarı’nda yerini alarak, ziyaretçilerine yeniliklerini tanıtmayı hedefliyor. Özellikle yeni redüktör serimiz Alpheno®’yu standımızda sergileyebileceğimiz için mutluluk duymaktayız. Alpheno® serisinin Türk makine üreticileri için oldukça ilginç olacağını düşünüyoruz. Alpheno® ile düşük dişli planet redüktör yeni performanslara sahip oluyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com