Connect with us

Rulmanlar

NSK rulmanları ile MRO faaliyetlerinde yılda 11.500 € tasarruf ediliyor

Yayın Tarihi:

-

 

Elektrik motorlarında bilyalı rulmanların değiştirilmesi tipik bakım programlarının bir parçasıdır. Bununla birlikte, bir Alman bakım hizmet sağlayıcısı seçkin bir müşteri için yakın zamanda verilen elektrik motorlarının düzenli revizyonlarını gerçekleştirme görevinde, sıklıkla karşılaşılan bir sorun olduğu tespit edildi: yeni takılan standart rulmanlar 3-4 ay sonra arızalanıyordu.

 

Problemin asıl sebebinden emin olmayan MRO tedarikçisi, sorunu incelemesi için NSK’yi görevlendirdi. Bir bilyalı rulman uzmanı, NSK AIP (Değer Katma Programı) kapsamında, elektrikli motorların çalışma koşulları ile birlikte rulman arızalarını detaylı inceledi.

AIP kapsamındaki inceleme sonucunda erken yaşanan arızaların kirin içeri girmesi nedeniyle meydana geldiğini ortaya çıkardı. Bu durumda standart bilyalı rulmanların içinde bulunan yağ da kirleniyordu. Sonuç olarak, NSK sızdırmaz özellikli süper hassas bilyalı rulmanlara geçilmesini önerdi. Bu çözüm, o kadar tatmin edici sonuçlar verdi ki artık tüm elektrik motoru revizyonlarında bu rulmanlar kullanılıyor. NSK’nın sızdırmaz özellikli süper hassas bilyalı rulmanları büyük çoğunlukla, kontaminasyon girişine karşı sınıfında lider koruma sağlayan temassız sızdırmazlık özelliği sayesinde zorlu ortamlarda oldukça başarılı oldu. Bu etki sürtünmede artış veya motor hızında azalma olmadan ve tahriklerin, belirtilen enerji verimliliğinden ödün vermeden elde edildi.

Böylelikle bakım hizmet sağlayıcısı firma müşterisine oldukça geniş avantajlar sunmuştur. 65 motorla yapılan denemelerde, elektrik motorlarının hizmet süresi veya bakım aralığı rulman değişikliği sayesinde dört aydan 12 ayın üzerine kadar çıktı. Sonuç olarak bir yıllık dönemde yıllık servis maliyeti sıfıra indi. NSK’nin süper hassas sızdırmaz özellikli rulmanlarının takılmasından 12 ay öncesinde harcama 11.500 € idi.

Sızdırmaz özellikli süper hassas rulmanlar, üç kattan daha fazla hizmet ömrüne sahip olmasının yanı sıra son kullanıcıya çok sayıda ilave avantaj sunuyor. Örneğin, sadece aktarma organlarındaki gürültü ve titreşimi azaltmakla kalınmadı, aynı zamanda dikey kurulumlardaki yağ sızıntısını da durdurdular. Bu rulmanlar ayrıca, standart sızdırmazlık özelliği olmayan rulmanlardan çok daha hızlı takılabiliyor. Bu nedenlerle, NSK’nin sızdırmaz özellikli süper hassas rulmanları, sektör genelindeki elektrikli motor uygulamalarında (hem orijinal parçalar hem de rutin bakım rejimleri esnasında takılan yedek parçalar için) hızla birinci seçenek haline geliyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com