Connect with us

Robot Teknolojileri

Mitsubishi Electric Türkiye’den üniversitelere robot teknolojileri desteği

Yayın Tarihi:

-

Mitsubishi Electric Türkiye iş birliği ile Bursa Teknik Üniversitesi’nin ardından Doğuş Üniversitesi’nde Robot Eğitim Merkezleri kuruluyor

Dünya genelinde robotik, elektronik ve mekaniğin bir arada kullanıldığı üretim sistemleri yaygınlaştıkça, otomasyon ve robotik alanında deneyimli elemanlara ihtiyaç da artıyor. Bu noktada öğrencilerin çağın gelişen teknolojilerine uyum sağlayarak iş dünyasında tercih edilebilmelerine destek olmayı hedefleyen elektrik-elektronik ve otomasyon alanında dünya devi Mitsubishi Electric, Türkiye’deki iki üniversitede robot eğitim merkezlerinin kurulmasına katkıda bulunuyor. En son Doğuş Üniversitesi (DOU) Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi, Mitsubishi Electric Türkiye iş birliği ile kuruldu.

Mitsubishi Electric Türkiye, Bursa Teknik Üniversitesi’nde Temmuz ayında kurduğu eğitim merkezinden sonra Doğuş Üniversitesi’nde de yeni bir eğitim merkezi hayata geçirerek fabrika otomasyon alanındaki atılımlarını eğitim alanına da taşımış oldu. Otomasyon ve robotik alanında kariyer sahibi olmak isteyen mühendislik öğrencilerine pratik yapma imkanı sunmayı hedefleyen Mitsubishi Electric Türkiye’nin iş birliği ile kurulan bu eğitim merkezleri sertifika verebiliyor olmaları bakımından da büyük önem taşıyor.

Laboratuvarda kullanılacak ileri teknoloji ürünleri, 6-eksenli endüstriyel robot, hareket kontrol üniteleri ve servo motorlarMitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel tarafından, Doğuş Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapılan törende Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Dinçkol’a teslim edildi. Ayrıca Mitsubishi Electric ve Doğuş Üniversitesi arasında Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi ile ilgili protokol de imzalandı.

“Robotik teknolojiyi geliştirmek için iş birliği şart”

Törende, Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Dinçkol, “dünyada mekanik, elektronik ve robotik teknoloji iş birliğiyle gerçekleşiyor. Mitsubishi Electric Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği hem eğitim ihtiyacımızı karşılayacak, hem de sanayideki değişik sektörlerde sertifika eğitimi ya da meslek geliştirme eğitimi verebileceğiz. İş birliğimiz ayrıca öğretim görevlilerimiz ve Mitsubishi Electric Türkiye’nin değerli uzmanlarıyla yazılım geliştirmemizi ve bu sektörün önemli aktörlerinden biri olmamızı sağlayacak. Bu iş birliğinin hem üniversitemize, hem de Mitsubishi Electric Türkiye’ye çok yararlı olacağını düşünüyorum. Mitsubishi Electric Türkiye, bize bu önemli alt yapıyı sağlamanın yanı sıra burada kullanılacak bütün ekipmanları da hibe etti. Biz de bunun karşılığında, bize verilenin daha da geliştirilmesini sağlayacak ortak çalışmalara imza atmaya çalışacağız. Bu eğitim merkezi aynı zamanda bir AR-GE laboratuvarı olacak. Yeni iş birlikleri ve yeni projelerde kapımız Mitsubishi Electric Türkiye’ye her zaman açık” şeklinde konuştu.

“Türkiye’deki yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz”

Törende konuşma yapan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel ise “buradaki amaçlarımızdan en önemlisi, Türkiye’deki yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunmak. Bunu yaparken kendi paydaşlarımıza, Doğuş Üniversitesi’nin eğitim geçmişinden ve tecrübelerinden faydalanarak bir çeşit sertifika programı uygulamak arzusundayız. Bu bir sürecin ilk aşaması ve daha sonra bu süreci bilimsel düzeyde de geliştirmeyi hedefliyoruz. Genç arkadaşlarımıza katkıda bulunmak, sanayide yapılan birçok projemizde burada yetişmiş arkadaşlarımıza görev vermek, onlarla beraber omuz omuza çalışmak istiyoruz” dedi.

Robot teknolojisi konusunu Türkiye’de sahiplenmeyi hedefleyen Mitsubishi Electric Türkiye, Doğuş Üniversitesi’nden önce Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Mimarlık Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Robot Eğitim Merkezi’ne çok amaçlı bir robot hibe etti. Ayrıca bu yıl Mayıs ayında 8’incisi düzenlenen ve artık gelenekselleşen İTÜ Robot Olimpiyatları’na da (İTÜRO) “Altın Sponsor” olarak destek verdi.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com