Connect with us

Genel

Modüler ve ölçeklendirilebilir trendler ambalaj sektörünü daha gelişmiş hale getiriyor

Yayın Tarihi:

-

 
Hem makine üreticileri (OEM’ler) hem de son kullanıcılar (EU) için ambalajlama teknolojisi işletmenin sürdürülebilirliği açısından hayati önem taşıyor. Ürünlerin pazara hızlı bir şekilde ulaştırılması, toplam maliyeti düşürme, varlık yönetimi/optimizasyonu iyileştirme veya daha geniş işletme üretim riski yönetiminin iyileştirilmesi, tedarikçiler için gerekli.

Ambalajlama, sektör genelinde ürün önemli olmaksızın satış mesajlarını iletmekten ürünün taşıma sırasında korunmasına, sıkışma ya da tıkanma korumasından (kirlilikten) bölüm kontrolüne kadar birçok işlevi yerine getiriyor.

Ambalajlama, daima fabrika ve tüketici arasında doğrudan bağlantı kurmakta. Ambalajlama, hem hayati öneme sahip bir iletişim kanalı hem de tüketicinin üretici ile ilk temas kurduğu nokta. Ambalajlama genellikle ürünü, tüketiciye rekabetçi bir ortamda satarken aynı zamanda ürünün mükemmel bir koşulda teslim edilmesi için işlevsellik sağlamalı. Kısacası, dünya çapında tüketicilere yönelik ürünler, üretiminin temel yapı taşı olup tüm bu amaçları kesinlik, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve hız sağlayarak yerine getirmeli.

Rockwell Automation gibi tedarikçiler için geliştirilen teknolojik ilerlemeleri yönlendiren OEM’ler ve EU’lerin temel gerekliliklerine uygun ürün sunabilmeleri en önemli husus. Bu temel gereksinimler genellikle aşağıda belirtilen kategorilerden birinde yer alıyor.

    • Ürünlerin pazara hızlı bir şekilde ulaştırılması,
    • Varlık sahipliğinin toplam maliyetini düşürme,
    • Varlık yönetimi/optimizasyonu iyileştirme veya daha geniş işletme üretim riski yönetiminin iyileştirilmesi.

Günümüzde pazarda en iyi ambalajlama makinelerini diğerlerinden ayıran özellikler, uygulamaya göre farklılık göstermekte; ancak bahsi geçen temel gereksinimlere cevap veren bazı kesin teknoloji trendleri de mevcut.

 Pazara ulaşma süresinin iyileştirilmesi

Pazara ulaşma süresinin iyileştirilmesi, ambalajlama çözümlerinin cevap verme yeteneği ve esnekliğinin yanı sıra hattın verimliliği ve hızı ile alakalıdır. Özellikle tek tip programlama standardı PackML ve Ethernet/IP® genelinde makine iletişimi standardizasyonunun giderek artan yaygınlığı ile birlikte modern entegre sistemler, doğası gereği daha fazla tercih edilmekte. Bu bağlanabilirlik ve modüler yazılım programlama çözümleri ile aynı hattın farklı boyutlardaki ambalajları, farklı etiketler ya da doldurma seviyeleri ile çalışabilmesi için, yeniden programlama çok daha kolay hale getirilmiştir.

Denetim ve yönetim sistemleri standart denetim kodlaması talimatlarını kullanmakta olup merkezi tesis yönetimi yazılım sistemi ile yönetilebilir. Elektronik düzeyde böylesi bir teknoloji kurulum veya değiştirme süresini azaltarak daha fazla verim elde edilmesini sağlar ve bu da karşılığında, yeni bir ürün ya da ambalaj çeşitlerinin fabrika kapısından çıkma süresini azaltır. Bu iyileştirme çalışmaları, makinelerin aynı denetim ortamı içerisinde farklı hızlar ya da verim düzeylerinde birbirlerinden bağımsız veya birbirleri ile uyum içerisinde çalışmasına olanak tanıyan mekanik ambalajlama hattı unsurlarına modüler bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Hatasız ayarlamalar yapmak için kapalı veya açık çevrim geri bildirimini kullanabilen servo motorlarda çok yönlülük ve verimlilik ortaya çıkmaktadır.

Hat veya makine geneline plastik film dökülmesi gibi nedenlerden kaynaklı atıkların azaltılması veya ortadan kaldırılmasının yanı sıra, servo motorlar insan müdahalesinin daha az gerekli olması nedeniyle tüm prosesin daha hızlı gerçekleşmesine olanak tanır. Ana mil, dişliler ve kamlarla donatılmış daha eski ve esnek olmayan mekanik sistemler modern, esnek ve elektronik olarak senkronize servo tahriklerle değiştirilebilir ve böylece makinenin kullanım ömrü titreşimdeki azalma sayesinde uzar. Aynı zamanda, mekanik bileşenlerin dekuplajına bağlı olarak ses ve titreşimde azalma da bir diğer büyük avantajlardan biridir.

Daha az toplam mülkiyet maliyeti (TCO)

En iyi modern çözümlerin modüler doğası, mülkiyet maliyetini azaltırken aynı zamanda ölçeklenebilirlik imkânı sunmaktadır. Gereksiz sermaye masraflarından ve işletme maliyetlerinden kaçınmak için ambalaj ürünlerine yönelik en doğru çözüme sahip olmanın en iyi yöntem olması mantıklı gelmektedir ve geçen zaman içerisinde büyüme fırsatlarının kısıtlanması anlamına da gelebilir. Doğru boyuttaki modüler çözümler ile standart kodlama dili ve yazılımı kullanan iyileştirilmiş entegrasyon ve bilgi sistemleri sayesinde, ihtiyaçlara göre büyüme çok daha kolay bir hal almıştır. Söz konusu standardizasyonlar (hem PackML hem de Ethernet/IP’nin artan bulunabilirliği sayesinde) kurulum, mühendislik ve programlama maliyetlerinin önceye kıyasla daha düşük olması anlamına gelmektedir.

İyileştirilmiş varlık yönetimi ve optimizasyonu

Aynı şekilde, birçok müşteri ile geliştirdiğimiz teknolojiler gibi bilgi etken çözümler, sistemin güvenli ve uzaktan yönetimi dahil olmak üzere gerçek zamanlı teşhisler, koşul temelli izleme ve hata analizi yoluyla enerji verimliliği ve varlık yönetimi ve optimizasyonunu geliştirmeye ilişkin operasyonel masrafların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Kritik parametrelerin izlenmesi ve donanım arızalanmadan önce önlem almak, makinenin çalışmaya devam etmesine yardımcı olur ve bu sayede hem OEM’ler hem de müşteriler (EU) açısından önemli ölçüde zaman ve nakit tasarrufu sağlanır. Ayrıca tüm üreticiler açısından enerji maliyetlerinin kontrolü daha önce hiç bu kadar önem taşımamıştır. EU’ların karlılık üzerindeki enerji maliyeti yükünü azaltma yoluyla enerji ve çevre kaynaklarında daha stratejik yöneticiler olmasına ve enerjinin kullanımında daha iyi kontrol sunmasına olanak tanır. Makineler ve çözümler tasarlayarak son yıllarda daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ambalajlama donanımları dizayn etmede müşterilerle epey yol kat edilmiştir.

Daha büyük üretim risklerinin yönetimi

Teknoloji trendlerine göz atarken dahi, güvenliğin ve uyum sorunlarının göz ardı edilmemesi önem taşımaktadır. Rockwell Automation, South Region Ambalajlama Endüstrisi EMEA Segment Lideri Davide Brancaleoni Güvenlik, Rockwell Automation’da bizim için güçlü bir alandır ve tüm sektörlerdeki müşterilerimiz için güvenliği rekabetçi avantaja dönüştürmenin yollarını aramaktayız. Güvenlik döngüsü sayesinde üreticiler stratejik bir yaklaşımdan ve en iyi uygulamadan yararlanabilir. Tüm üretim tesislerinde, doğru koruma seçeneklerinin değerlendirilebilmesi için tehlikeleri belirleyen ve ilgili riskleri tahmin eden eksiksiz bir güvenlik değerlendirmesi ve ardından riski ortadan kaldırma tekniği uygulanmalıdır. Ardından söz konusu prosesler uygulanmadan, test edilmeden ve işletime alınmadan önce güvenlik sistemi tasarımı bu proseslere uygun biçimde oluşturulabilir veya ayarlanabilir. Bu sistem uygulandığında, ilgili standartlar uyarınca uyumluluk sağlandığı doğrulanabilir ve ardından programlanan sık yeniden değerlendirme prosedürleri hayata geçirilmelidir. Güvenlik alanında sınıfının en iyisi şirketler, güvenlikle ilgili olaylardan kaynaklı itibar zedelenmesi risklerinin azaltılmasının yanı sıra daha az kesinti ve aksama süresi yaşamaları nedeniyle güvenliğin temel amaç olarak uygulanmasından faydalanmaktadır.”

 “Ambalajlama makineleri birçok yönlülük prosesinden geçmektedir”

8 – 14 Mayıs 2014 tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen Interpack 2014’te Rockwell Automation Salon 06, stant A61’de yerini aldı. Interpack ticari fuarına katılan tüm makine üreticilerinin onaylayacağı üzere, her ikisi de üretim ve son kullanıcıların nihai ürün taleplerinin sonucu olan esneklik ve karmaşıklığa olan giderek artan talep nedeniyle son yıllarda ambalajlama makineleri önemli birçok yönlülük prosesinden geçmektedir.

Entegre ambalajlama sistemlerine yönelik işbirlikçi yaklaşımımız Rockwell Automation’ın robot tabanlı yenilikten entegre yeniliklere kadar pazarda birçok teknolojik yeniliği geliştirmenin yanı sıra söz konusu talepleri de karşılamaya hazır olduğu anlamına gelmektedir. Yakın zamanda alınan Jacobs Automation, bunun açık bir örneği olup yenilik ve şirketin ambalajlama sektöründeki vizyonuna olan odağımıza ilişkin güçlü bir mesaj vermektedir. Rockwell Automation, South Region Ambalajlama Endüstrisi EMEA Segment Lideri Davide Brancaleoni “Müşteri taleplerinin son derece çeşitli olduğunu ve ambalajlama makinelerinin tatmin etmesi gereken endüstri sektörüne göre farklılık gösterdiğini biliyoruz ve şu anda en önemli amacımızın tüm hatta daha fazla üretim sağlama, hem enerji hem de malzeme tüketimini azaltma ve en önemlisi üretim hattı genelinde makine güvenliği düzeylerini sürekli olarak iyileştirme olduğundan eminiz.” diyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com