Connect with us

Rulmanlar

NSK AIP+ Katma Değer Programı’nın bir parçası olarak yeni rulman bakım ürünlerini piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

-

NSK, makinelerin optimum düzeyde performans göstermesini sağlamayı taahhüt ediyor. Böylece en iyi sonuç en etkin şekilde elde ediliyor. Bunun merkezinde de NSK çözümleri bulunuyor. Ancak iyi performansın sağlanması için rulmanın en iyi şekilde taşınması, uygulanması ve monte edilmesi de aynı derecede önem taşıyor. NSK bunu düşünerek, şirketin AIP+ Katma Değer Programı’nın bir parçası olarak bir dizi rulman bakım ürününü piyasaya sürdü. Bu ürünler, bakım ekiplerinin makine performansını maksimize etmesine yardımcı olacak yenilikçi ve güçlü aletlerdir.

 

NSK’nın gelişmiş lazer hizalama araçları, kayıpları en aza indirecek ve makinenin mümkün olan en düşük enerji sarfiyatı ile optimum performans göstermesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Yapılan sektör araştırması şaşırtıcı derecede fazla sayıda makinenin (%50) hizalama dışı çalıştığını, bu durumun da daha fazla yüklemeye yol açtığını ve genel performansı düşürdüğünü ortaya koydu. AIP+ lazer hizalama aletleri, biri kayışlar (LAB-Set) diğeri de şaftlar (LAS-Set) için olmak üzere iki cihaz takımından oluşuyor.

 

 

Pek çok düşük maliyetli sistemde bulunan kayış hizalama cihazında kasnağın yan tarafından montaj ve ölçme yer alır. Ancak, kasnak yanının temiz, passız ve kasnağın V-kanallarına paralel olduğunu varsaydığından bu tür bir giriş sınırlıdır. Sonuç olarak, bu yöntem nadiren hassas hizalama ile sonuçlanır.

 

Aksine, NSK’nın benzersiz LAB-Set lazeri mevcut kasnakta, kayışın çalıştığı V-kanallarına monte edilir, bu da çalışan yüzeyde her defasında mükemmel hizalama sağlar. Ayarlaması ve kullanması zor olan tekli bir lazer veya ayna sistemine bağlı olan pek çok diğer sistemin aksine NSK LAB-Set’in her biri kasnağın kanallarına uygun iki yaylı kılavuz ile donatılmış entegre hedefli bir çift lazer aktarıcıya bağlıdır. İki lazer kullanılarak olağanüstü yüksek çözünürlüğe ulaşılabilir. Böylece en küçük, hatalı hizalamalar bile kolayca belirlenebilir.

 

Aynı avantajlardan, şaft hizalama için LAS-Set kullanılarak faydalanılabilir. Eş doğrusal eksende şaft hizalamasına ulaşıldığının belgelendirilmesi, çubuğun bel vermesi gibi faktörlerin hesaba katılması gereken, karmaşık bir iştir. Geleneksel olarak bu, komparatör, göstergeler (DTI’ler) kullanılarak gerçekleştirilir, ama konusunda uzman ve deneyimli bir teknisyen gerekir.

 

 

Bunun aksine, NSK LAS-Set’te daha uzun mesafelerde bile, kolay ayarlama için çift hatlı lazerler ve hassas sonuçlar için yüksek çözünürlüklü dijital sensörler kullanılır. Hizalama işlemi hem hızlı hem de verimlidir, ölçümlerin makinenin çalışma sıcaklığına yakın yapılmasına olanak sağlar ve bu nedenle termal genleşmenin dengelenmesi için hesaplanma yapılması ihtiyacını ortadan kaldırır. Büyük renkli bir ekranda sensör ünitelerini eşleştiren kablosuz teknoloji kullanılarak süreç daha basitleştirilir. Yazılımla çalışan ekranda ikon tabanlı bir rehber tüm hizalama işlemini adım adım, hem anlaşılır hem de hızlı bir şekilde yapar.

 

AIP+’da ayrıca NSK’nın rulmanların hasar görmeden doğru şekilde taşınmasını ve takılmasını sağlamak amacıyla tasarlanan rulman montaj aletleri bulunur.

 

Maalesef pek çok şirket doğru aletleri veya teknikleri kullanmıyor, bu da montaj veya söküm işlemi esnasında rulmanın hasar görmesine neden oluyor. NSK bunu düşünerek, konik delik ve manşona kilit somunlarının takılması ve çıkartılması için tasarlanmış basit somun anahtarından montaj aleti takımlarına ve rulman kasnak kitlerine kadar özel mekanik aletler sunuyor.

 

 

Bunun bir örneği de NSK’nın FTN333 montaj takımıdır. Bu takım, iç çapı 10-50 mm olan rulmanlar için idealdir. Çok çeşitli rulman tipleri için uygun olan alüminyum yivli darbe manşonları, eşit yük aktarımı sağlayan konik darbe ekleriyle mukavemet, sağlamlık ve kolay tutunma sağlar.

Benzer şekilde, NSK BPN62 çektirme kiti de bilyalı rulmanların şafta veya yatağa hasar vermeden kolay sökülmesine olanak sağlar. Kitte 6000-6410 rulman boyutları için altı adet çektirme aleti kolu bulunur. Aletler iki spindle boyutunda, yüksek kaliteli çelikten üretilmiştir.

 

Daha ağır yükler için, kullanıcılar kademeli olarak daha fazla yük uygulayan ve konik mil ve manşonlara takılı daha büyük rulmanlar için şafta paralel hidrolik somunlarla birlikte çeşitli hidrolik itici, çekici ve pres plakaları arasından seçim yapabilir.

 

Sıcak montaj için NSK, ağırlık ve güç ihtiyaçlarına göre çeşitli boyutlarda bir dizi kompakt ve verimli indüksiyon ısıtıcısı sunuyor. Isıtıcılar ağırlığı 1200 kg’a kadar olan rulmanlara uyacak şekilde tedarik edilebilir ve serilerde hem otomatik sıcaklık bazlı hem de zaman bazlı kontrolör modülleri yer alır.

 

Seride yer alan IHN080, ağırlığı 80 kg’a kadar olan rulmanları ısıtmak içindir. İndüksiyon bobini dikey sütunun içine monte edilmiştir – rulman bobin üzerine monte edildiğinde ısıtma, 1,5-2 kat daha hızlı gerçekleşir.

 

Taşınabilir çözümlere ihtiyacı olanlar için NSK IHN010 indüksiyon ısıtıcısının ağırlığı sadece 3,5 kg. Bu da onu piyasada türünün en hafif ünitesi yapıyor. IHN010 kullanılarak 5 kg ağırlığındaki bir rulman dört dakikadan kısa sürede 110°C’ye kadar ısıtılabilir. Ağırlığı 10 kg’a kadar olan rulmanlar için kullanılabilir.

 

Tipik bakım bütçelerinin yılık iş hacminin %15-40’ı arasında değişebildiği bir çağda elde edilebilen her türlü tasarrufun karlılık üzerinde oldukça olumlu etki yaratacağı kesindir. NSK’nın AIP+ aletleri bakım mühendislerinin sınıfında lider, kanıtlanmış teknolojileri kullanarak bu tasarrufları elde etmesine yardımcı olacak şekilde geliştirildi.

 

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com