Connect with us

Lineer Hareket Araçları

NSK Lineer Kızakları, toplama ve yerleştirme makinaları için ideal çözüm olduğunu kanıtladı

Published

on

Yüzey montajı teknolojisiyle (SMT) çalışan, tanınan, itibarlı bir toplama ve yerleştirme makinası imalatçısı, lineer kılavuzlarında sürekli olarak arıza yaşadığından, çözüm için NSK’ya yöneldi. NSK sorunun kaynağını tanımladıktan sonra NH Lineer Kızak serisini tavsiye etti. Bugüne kadar, bu ünitelerden binlercesi müşteriye tedarik edildi ve hiçbir erken arıza rapor edilmedi.

SMT montaj makinalarında kullanılan toplama ve yerleştirme üniteleri yüksek seviyede mekanik gerilime karşı dayanıklı olmalıdır. Elektronik sektöründe çalışan standart bir makina, baskılı devre kartları üzerine her saat 50.000’den fazla bileşeni yüksek hassasiyetle yerleştirebilmelidir. Ayrıca, bu makinalar aynı anda 200 adede kadar besleyiciden (elektronik parça silindirleri) bileşen alabilmelidir.

Bu kadar fazla elektronik bileşenin bu kadar hızlı bir şekilde yerleştirilmesi sonucu sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu durum, Avrupalı bir OEM tarafından geliştirilen yeni SMT montaj makinasında bulunan toplama ve yerleştirme sisteminde görüldü. İmalatçı, orijinal lineer kızakların kullanım ömürlerinin çok kısa olduğunu gördü ve bunları ikinci bir imalatçıdan aldığı başka bileşenlerle değiştirmek de fayda sağlamadı. Ayrıca, iki tedarikçi de arızaların nedenini saptayamadı veya bir çözüm sunamadı.

Bu başarısızlıklardan sonra OEM, arızalı bileşenleri analiz etmek için uzman bir ekip oluşturan NSK ile iletişime geçti. Temel olarak bileşenler üzerinde gerçekleşen hasar incelendiğinde moment (devirme) yükünün çok yüksek olduğu görüldü. Bunun nedeni, toplama ve yerleştirme sistemindeki hizalama hatalarıydı.

Sonuç olarak NSK, yüksek hızlı uygulamalar için özel olarak tasarlanmanın yanı sıra kendinden hizalama özelliklerine de sahip olan NH Lineer Kızak serisinin kullanılmasını tavsiye etti. Kısa vuruşları ve darbe yüklerini içeren uygulamalarda kullanılan standart gres yağı yerine daha iyi yağlama özelliği sağlaması için özel bir gres yağı tipi de kullanıldı. Proje çok başarılı oldu. NSK’nin NAH20ANZ tipi kızakları kullanılmaya başlandıktan sonra OEM
herhangi bir arıza yaşamadı. Ayrıca, binlerce kurulumdan sonra bile NH Lineer Kızaklar hala uzun ömürlü olduklarını kanıtlıyor.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Lineer Hareket Araçları

THK’dan pürüzlü yüzeylerde bile düzgün hareket için gelişmiş tekerlek kılavuzu AWG

Published

on

By

THK’nın pürüzlü yüzeylerde dahi düzgün hareket için tasarladığı AWG modeli, iç tarafında iki dairesel yay oluğu bulunan U şeklinde bir çelik profilden ve üç veya daha fazla makaralı bir kaydırıcıdan oluşuyor. THK’nın benzersiz teknolojisi, daha az hassas işlenmiş montaj yüzeylerinde bile kaydırıcının sessiz, düzgün ve az aşınmalı hareketlerine olanak tanıyor. Bu, silindirlerin hemen hemen aynı eğrilik yarıçapıyla sıkı bir şekilde hareket ettiği ve kaydırıcının belirli bir derecede kendi kendine hizalanmasına izin verdiği, dairesel yay şeklindeki iki iç çalışma oluğuyla elde ediliyor.

THK, kaydırıcının ön kısmına monte edilen yeni geliştirilmiş kontak silecekleri, ağır çalışma koşullarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlıyor. Bunlar, yuvarlanma kanalları ile temasları sayesinde arabayı uzun vadede yabancı parçacıklara karşı koruyor. Ayrıca kaydırıcıdaki yeni geliştirilen yağlama kapları, optimum çevre dostu yağlama sağlıyor. Aynı zamanda kaydırıcılar, taşıyıcı üzerindeki gresörlükler kullanılarak yağlanabiliyor.

6800 N’ye kadar yük taşıma kapasitesine sahip üç boyutta mevcut olan yeni model AWG’nin ray uzunlukları maksimum 2,94 m; ancak rayların birleştirilmesiyle strok uzunluğu uzatılabiliyor. Bu özellikleriyle AWG modeli depo lojistiğinin yanı sıra, demiryolu teknolojisindeki çekmece ve kapılarda, takım tezgahlarında kullanım için ideal çözüm sunuyor.

Continue Reading

Lineer Hareket Araçları

THK’dan çapraz makaralı kılavuz VRG için yeni ürün yelpazesi

Published

on

Lineer hareket kızaklarının küresel uzmanı THK, çapraz makaralı kılavuz VRG için yeni bir seri geliştirdi. Sınırlı strok hareketleri için son derece düzgün çalışan yeni seri, yüksek hassasiyetli bir lineer kılavuz sunuyor.

Lineer hareket kızaklarının mucidi olan ve hayatın her alanına sunduğu çözümleri geliştirmeye devam eden THK, çapraz makaralı kılavuz VRG için yeni bir seri geliştirdi. Bu çapraz silindir kılavuzunun kendine has bir özelliği, kafesi her doğrusal hareketle senkronize olarak ortogonal şekilde düzenlenmiş hassas silindirlerle hareket ettiren entegre kremayer ve pinyon mekanizmasıdır. Bu, kafesin dolaşmasını önler, aksi takdirde titreşimler, atalet anları veya şoklar nedeniyle strok sınırlaması olan lineer kılavuzlarda meydana gelir ve operasyonda aşınmanın veya arızaların artmasına neden olur. Ayrıca, makaralar ve kafes arasındaki yakın temas, yağlayıcının sızıntısını azaltır ve ayrıca düşük aşınma ve düşük sürtünmeli çalışma elde edilir.

İki paralel çapraz masuralı kılavuz takarak, sistem dört ana yönden gelen yükleri emebilir. Sisteme yüksek düzeyde sertlik kazandırmak amacıyla montaj sırasında silindirlere bir ön yük ayarlamak için bir boşluk ayar vidası kullanılabilir.

İstikrarlı pürüzsüz çalışma özellikleri ve son derece kompakt boyutları sayesinde çapraz masuralı kılavuz VRG, minimum stroklu uygulamalar için de uygundur. Önceki tip VR ile boyutsal olarak uyumludur; ancak daha fazla yuvarlanma elemanına ve daha yüksek bir yük derecesine sahiptir. Optik ölçüm cihazları, yarı iletken üretim cihazları, optik konumlandırma sistemleri, taşıma cihazları ve X-ışını cihazlarında kullanım için idealdir.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et