Connect with us

Rulmanlar

NSK’nın AIP+ katma değer programının bir parçası olarak sunulan lazer hizalama araçları

Yayın Tarihi:

-

 

NSK, yeni AIP+ Katma Değer Programının bir parçası olarak kayıplarını en aza indirmek ve makinelerin en düşük enerji sarfiyatı ile optimum performans vermesini sağlamak isteyen tesisler için gelişmiş lazer hizalama araçları sunuyor. Bu araçlar, makinelerin %50’den fazlasının hizalama dışı çalıştığının belirlenmesi üzerine geliştirilmiştir. Çünkü bu durum,makineye daha fazla yük binmesine neden olmakta ve genel performansı düşürmektedir.

 

AIP+ lazer hizalama araçları, biri kayışlar, diğeri de şaftlar için olmak üzere iki cihaz setinden oluşur. Kayış tahriklerinin doğru şekilde hizalanması makine performansının ve bakım maliyetlerinin önemli olduğu durumlarda giderek önem kazanıyor. Kasnağın hatalı hizalanması sonucunda makineye gereksiz kuvvetlerin uygulanmasına neden olabilir, bu da aşınmayı ve titreşimi arttırır, sonucunda rulmanlar erken arızalanır ve makine duruşundan dolayı maliyet yükselir.

Düşük maliyetli sistemlerin pek çoğunda bulunan kayış hizalama cihazında montaj ve ölçüm kasnağın yan yüzünden yapılır. Ancak, bu durum sınırlıdır çünkü kasnağın yan yüzünün temiz, passız ve kasnağın V kanallarına paralel olması gerekir. Sonuç olarak, bu yöntem her zaman hassas hizalama ile sonuçlanmaz. Aksine, NSK’nın benzersiz LAB-Set lazeri kayışın çalıştığı kasnak V-kanallarına takılır. Bu da her seferinde mükemmel hizalama yapılmasını sağlar. Kurulumun ve kullanımın çok zor olduğu tek bir lazer veya ayna sisteminin kullanıldığı çoğu başka sistemin aksine, NSK’nın LAB-Set’inde bir çift hat lazer aktarıcı bulunur (entegre hedefli). Bunların her biri, kasnak kanallarına oturan iki yay yüklü kılavuzla donatılmıştır. İki lazer kullanarak olağan üstü yüksek çözünürlük elde edilebilir. Böylece en küçük hizalama hataları bile kolayca belirlenebilir. Paralel ofset, açısal hatalar ve bükülme operatör tarafından anında görülebilir.

Doğru kayış hizalamanın avantajları, daha uzun rulman ömrü ve hatalı hizalama ile bağlantılı hatalı kuvvetlerin ortadan kalkması dahil, geniş kapsamlıdır. Buna ilave olarak, aktarma organlarındaki aşınma azaltılır ve daha az sürtünme sonucunda çalışma verimi arttırılır.

Aynı avantajlar, şaft hizalaması için LAS-Set kullanımıyla arttırılabilir. Şaft hizalamasının eş lineer eksende gerçekleştirilmesinin bar sag gibi faktörler için tolerans gerektirdiği karmaşık bir iş olduğu belgelenmiştir. Geleneksel olarak, bu işlem dial-test göstergeleri (DTI’ler) kullanılarak yapılır ama sadece uzman ve deneyimli teknisyenler tarafından gerçekleştirilebilen bir kara büyü olarak kabul edilir. Aksine, LAS-Set’de, daha uzun mesafelerde bile kolay kurulabilen ikili hat lazeri ve hassas sonuçlar elde etmek için yüksek çözünürlüklü dijital sensörler kullanılır. Buna ilave olarak, ikon bazlı, kolay kullanılabilir, adım adım kılavuz sunan yazılımla çalışan bir ekran ünitesi, hizalama sürecini anlaşılır ve hızlı hâle getirir. En önemlisi de, ayarlama yapılırken cihaz canlı ölçümler gerçekleştirir, kaydırma ve açısal hatalı hizalama kontrol edilir (tolerans içi veya dışı için basit bir kırmızı/yeşil gösterge kullanılarak canlı güncellemeler sunulur). Sonuç olarak, makine hala çalışma sıcaklığındayken bu görev tamamlanabilir. Bu da termal genişlemenin telafi edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sensör üniteleri ile ekranı eşleştiren kablosuz teknolojinin kullanılması ile süreç daha da basitleştirilir. Kablosuz bağlanabilirlik aynı zamanda erişimi iyileştirir ve ekran ünitesinin yerleşimini kolaylaştırır. LAS-Set kullanıcılarının elde edeceği diğer avantajlar arasında yumuşak ayak durumu kontrolü de bulunur.

NSK, motorun dengeli olmasını ve eğilmeye ya da gevşemeye maruz kalmasını önlemek için ilk önce yumuşak ayak durumunun kontrol edilmesini tavsiye eder. Sonuç olarak, LAS-Set bir uzmanlık gerektiren bir görevin gerçekleştirilmesini, basit ve hızlı standart bir bakım sürecine dönüştürebilme becerisi sunar. Bu da makine duraklama süresini en aza indirmeye ve üretkenliği maksimize etmeye yardımcı olur. Hem LAS-Set hem de LAB-Set, AIP+ servisinin parçasıdır ve NSK’nın durum izleme portföyünde bulunan mükemmel araçlar olarak görülmektedir.

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com