Connect with us

Redüktörler

Paralel Milli Redüktörler Nedir?

Yayın Tarihi:

-

Paralel milli redüktörler, hız azaltma mili ve motor milinin paralel düzlemde yer aldığı redüktör tipidir. Bu yerleşim, redüktörlerin oldukça düz biçime imal edilmesine olanak tanır. Bu da akışkan karıştırma işlemleri gibi hacim gerektiren uygulamalarda avantaj sağlar.

Paralel milli redüktörler, hız azaltma mili ve motor milinin paralel düzlemde yer aldığı redüktör tipidir. Bu yerleşim, redüktörlerin oldukça düz biçime imal edilmesine olanak tanır. Bu da akışkan karıştırma işlemleri gibi hacim gerektiren uygulamalarda avantaj sağlar.

Paralel milli redüktörlerde iç tip dişli kullanılır. Kullanılacak dişlinin seçimi, son uygulamaya ve elde edeceğimizi hızın karakteristiğine bağlıdır.

Düz dişliler: En yaygın kullanıma sahiptirler. Dişli silindirlerindeki dişler düzdür ve redüktör miline paraleldir.

Helis dişliler: Dişler dönme eksenine göre eğimlidir. Daha büyük güç ve hız aktarırlar. Aynı şekilde daha sessiz ve dayanımlıdırlar.

Çift helis dişliler: Eksenel gerilimin ortadan kaldırılmasında kullanılırlar.

Her türlü ağır sanayi uygulamasında kullanılabilecek özelliklerde, paralel milli ve helisel dişli olarak imal edilen yüksek verimli ve yüksek torka sahip redüktörlerdir. Redüktör dişlileri dövme sementasyon çeliklerinden imal edilerek ısıl işlem sonrası diş profilleri taşlanmakta ve redüktörlerde ağır hizmet tipi rulmanlar kullanılmaktadırlar.

Dar gövde yapısına ve çıkış milinin kovan sahip olması sebebi ile kullanıldığı makinede önemli bir montaj kolaylığı sağlarlar. Makine mili ile redüktör mili arasında herhangi bir bağlantı elemanı kullanımına gerek yoktur. Makine mili direk olarak redüktör delik miline geçer. Böylece daha kompakt bir bağlantı elde edilir.

Redüktör gövdesinin mümkün olduğunca dar tutulması amaçlanmıştır. Bu sebeple helisel dişli kademeleri gövde içerisinde aralarında açılar olacak şekilde üst üste yerleştirilir. Standart çıkış delik milinin dışında istenildiğinde çıkış dolu milli ve flanşlı olarak da verilebilmektedir. Gövde üzerinde standart olarak tork kolu bağlantı deliği mevcuttur. Kauçuk elemanlarla tork kolu bağlantı deliğinden montaj kolaylıkla yapılabilir.

Dizayn Çeşitleri ;

  • Tek veya çok kademeli
  • Ayaklı veya tork kolu bağlantılı
  • Dolu milli veya delik mil çıkışlı

Paralel milli redüktörlerin avantajlarını incelediğimizde kompakt tasarımları dikkati çeker. Eş eksenli milli redüktörlerle karşılaştırıldığında daha az yer kaplarlar ve daha hafiftirler. 

200 kW kadar güce ulaşabilirler; redüktör nominal torku da 20.000 Nm düzeyine kadar çıkabilir; yüksek torka ve büyük radyal kuvvete sahiptirler. 

Düşük titreşimlidirler, dolayısıyla daha sessizdirler.

Görsel Kaynak: İMAK Redüktör

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com