Connect with us

Yazılım

Sanayi 4.0 ve Nesnelerin İnterneti için yeni SCADA yazılım platformu

Yayın Tarihi:

-

Mitsubishi Electric’in yeni SCADA çözümü MAPS 4 proje geliştirme ve entegrasyon için harcanan süreyi kısaltıyor.

Elektrik, elektronik ve otomasyon alanında dünyanın önde gelen oyuncularından Mitsubishi Electric, Sanayi 4.0 ve Nesnelerin İnterneti (IIoT) uygulamaları için yeni bir SCADA çözümü olan MAPS 4’ü geliştirdi. Markanın yeni inovatif çözümünün teknik özelliklerini anlatan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, ürünün bağlantı opsiyonlarının genişletilmesini, kullanıcı araçlarının çeşitlendirilmesini ve dahili fonksiyonların kapsamının artırılmasını sağladığına dikkat çekti. MAPS 4’ün üretimden altyapıya kadar her türlü uygulama için kullanım döngüsünün tamamında kullanılabilecek bir planlama, yönetim ve entegrasyon platformu sunduğunu belirten Bizel, yeni yazılımın proje geliştirme ve entegrasyon için harcanan süreyi kısalttığını da vurguladı.

Mitsubishi Electric’in, güçlü bir servis odaklı mimari üzerinde geliştirdiği en yeni SCADA çözümü olan MAPS 4 proses süit ile yönetim; otomasyon, kontrol, doğrulama ve denetim süreçlerinde esneklik sağlıyor. Ürünün üretimden altyapıya kadar her türlü uygulama için kullanım döngüsünün tamamında kullanılabilecek bir planlama; yönetim ve entegrasyon platformu sunduğunu vurgulayan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, MAPS 4’ün teknik özelliklerini anlattı.

Sezgisel ve kullanımı kolay bir ortamda yapılandırma

MAPS 4 ile yerelleştirilmiş kontrol ve görselleştirme çalışmalarında kullanılabilecek daha hafif bir SCADA çözümüne ihtiyaç duyan makine üreticileri ve müşteriler için özel bir HMI versiyonu sunulduğuna dikkat çeken Tolga Bizel; “Yeni SCADA yazılım süitimiz; MS Excel toplu konfigürasyon aracı gibi günlük faaliyetlere katma değer sağlayan özelliklere sahip. Örneğin; bu araç Excel kullanıcılarının etiket veritabanları; oturum açma ve alarm tanımları dahil olmak üzere SCADA projesinin önemli bir kısmını sezgisel ve kullanımı kolay bir ortamda yapılandırmalarına imkân tanıyor. Ayrıca; kullanıcı Excel’de bulunan çok sayıda kopyala/yapıştır ve toplu konfigürasyon özelliklerinden yararlanabiliyor” dedi.

Hızlı ve optimum entegrasyon süreci

Mitsubishi Electric fabrika otomasyonu donanımı için kapsamlı kütüphanelerle birlikte rutin konfigürasyon işlemlerinin çok daha hızlı ve etkin hale getirilmesini sağlayan 100’den fazla PLC ve RTU sürücüsünün de çözüme entegre edildiğinin altını çizen Bizel;, “Ön konfigürasyonlu nesne şablonu modellerinin kullanılmasının yanı sıra yeni münferit modellerin oluşturulması da hızlı ve optimum entegrasyon sürecini destekliyor. Maliyetleri azaltırken kullanım oranını artıran tek bir mühendislik noktası sunan çözüm sayesinde proje değişiklikleri merkezi olarak gerçekleştirilebiliyor” şeklinde konuştu.

Lokal olarak bulutta veya özel ortamda saklanabiliyor

Güvenli veri paylaşımının ve çapraz platform bağlantısının birçok proses yönetimi uygulaması için yüksek öncelikli özellikler arasında yer aldığını söyleyen Bizel; “Lokal olarak bulutta veya özel ortamda saklanabilen SCADA çözümümüz aynı zamanda diğer üçüncü taraf bulut ortamlarına sorunsuz bir şekilde bağlanabiliyor. OPC DA ile UA; MQTT ve BACNet gibi yaygın endüstri standartları dikkate alınarak geliştirilen yazılım süiti, Sanayi 4.0 ve IIoT uygulamalarında kolaylıkla kullanılabiliyor. Dahili OPC UA ve DA desteğinin sağladığı uygunluk avantajlarını HTML5 web istemcisinin özellikleriyle birleştiriyor. Güvenli web bağlantıları; PC’ler ve mobil cihazlar için tarayıcı tabanlı izleme ve operasyon kabiliyeti sunuyor” diye konuştu.

Proje mühendisliği ve geliştirme maliyetlerinde büyük düşüş

Ürünün kapsamı ve ölçeklenebilirliği sayesinde hem büyük hem de küçük uygulamalarda proje mühendisliği ve geliştirme maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılabildiğinin altını çizen Bizel; uygulamanın karmaşık olduğu durumlarda bile fiziksel programlama ihtiyacının düşük tutulmasının sağlandığına dikkat çekti. Bu özelliğin hem son kullanıcıların hem de sistem entegrasyon uzmanlarının rekabet düzeyinin artırılması açısından önemli bir avantaj sağladığını söyleyen Bizel;, güncellemeler ve yeni projeler konusunda son derece esnek olan yeni çözümün yatırım güvenliğinin artırılmasını desteklediğini belirtti.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com