Connect with us

Genel

Siemens, Teknopark İstanbul’da inovasyon laboratuvarı açtı

Yayın Tarihi:

-

Siemens, Türkiye’deki Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Siemens, Türkiye’deki Ar-Ge yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek ilk açık inovasyon laboratuvarını Teknopark İstanbul’da hizmete açtı. Açık inovasyon girişimciliğinin en önemli öğelerinden birini oluşturacak olan “Siemens Innovation Lab”, Ar-Ge ve inovasyon konusunda çalışmak isteyen genç beyinlerin yaratıcılıklarını ortaya koyacakları bir merkez olarak önemli bir rol üstlenecek. Siemens, İnovasyon Laboratuvarı’nın açılmasının ardından üniversite 4. sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabileceği ve yılda bir kez düzenlenecek Siemens İnovasyon Yarışması’nı da hayata geçirecek.

Açık inovasyon girişimciliğinin en önemli öğelerinden biri olacak Siemens İnovasyon Laboratuvarı, 4 Eylül’de, Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve CTO’su( Kurumsal Teknoloji Bölüm Başkanı) Klaus Helmrich’in de katılımıyla Teknopark İstanbul’da açıldı. Tamamlandığında teknoloji odaklı binlerce yerli ve yabancı şirketin Ar-Ge faaliyetlerinin merkezi haline gelecek olan Teknopark İstanbul, Siemens’in Türkiye’de genişleyen Ar-Ge faaliyetlerinin bir parçası olan Siemens İnovasyon Laboratuvarı ve aynı zamanda Siemens Kurumsal Teknolojiler Geliştirme Merkezi’nin de ev sahibi oldu.

İnovasyon Laboratuvarı’nın açılışında bir konuşma yapan Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve CTO’su Klaus Helmrich, “Türkiye, Siemens için hem halihazırda, hem de gelecek için büyük önem taşıyan bir ülke. Türkiye’de inovasyon alanında büyük bir potansiyel görüyoruz ve bu sebeple buradaki inovasyon faaliyetlerimizi cesur Ar-Ge yatırımlarıyla genişletiyoruz. Bu potansiyeli, pazardaki beklentilere cevap verebilen inovatif çözümlere dönüştürmek üzere çalışacağız” dedi.

“Türkiye’nin büyümesi için sadece fabrika ve üretim merkezlerine yatırım yapmak yeterli değil. Ülkemizin gelişmesi, inovasyon ve teknoloji alanında da Siemens İnovasyon Laboratuvarı gibi pek çok yatırım gerektiriyor. Ülkemizin gelişmiş ülkeler liginde yer alması adına evrimci inovasyondan daha çok devrimci inovasyonlara imkan verecek bir iklime ve bu yönde girişimlere ihtiyacı var Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusunu değerlendirmek için geleceğe yatırım yapmak gerekiyor” diyen Siemens A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis laboratuvarın hem Siemens için hem de Türkiye için oldukça önemli olduğunun altını çizdi. “Bu merkez, Siemens’in Türkiye’de yaptığı ilk İnovasyon Laboratuvar yatırımı olmasının yanı sıra gençlerimizin geleceği için de yaratıcıklarını geliştirebilecekleri bir merkez olacak” şeklinde konuştu.

Siemens İnovasyon Laboratuvarı, üniversite 4. sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabileceği ve yılda bir kez düzenlenecek Siemens İnovasyon Yarışması’na ev sahipliği yapacak. Yarışma ile katılımcı öğrencilerden Siemens tarafından belirlenecek çeşitli iş alanlarında çözümler üretmeleri istenecek. Yarışma sonucunda jüri tarafından seçilen öğrenciler, İnovasyon Laboratuvarı’nda 3 ay süreyle prototiplerini geliştirme fırsatı bulacaklar.  Ayrıca yarışmayı kazanan kişi ya da ekip, para ödülünün yanı sıra, fikrini “Siemens İnovasyon Beyin Takımı”na sunma ve Siemens Almanya’daki İnovasyon Laboratuvar’ına katılma hakkına da sahip olacak.

Siemens’in Gebze’de bulunan Ar-Ge Merkezi’nin bir parçası olarak çalışacak olan Siemens’in Teknopark İstanbul yerleşkesi, Siemens İnovasyon merkezinin yanı sıra içerisinde Kurumsal Teknolojiler Geliştirme Merkezi’ni de barındıracak.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com