Connect with us

Nedir?

Sikloid redüktör nedir?

Yayın Tarihi:

-

Son derece düşük sürtünme değerleri sunan ve aşınmaya karşı yüksek bir mukavemete sahip olan sikloid redüktör modelleri ya da başka bir isimlendirmeyle cyclo redüktörler, özellikle robotik uygulamalarında ve CNC torna tezgahı üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Endüstri 4.0 uygulamalarının baş döndüren bir hızla gelişmesi sanayide ve üretim hatlarında robot kullanımını da her geçen artırıyor. Özellikle kolaboratif ya da cobot olarak adlandırılan robot kolların kullanım alanı giderek yaygınlaşırken, sikloid redüktörler, bu ürünlerin imalatında beklentilere tam manasıyla yanıt sunuyor.

Cobotlar ve CNC torna tezgahları gibi yüksek hassasiyet gerektiren sektörlerle birlikte pek çok farklı uygulamada kullanım alanı bulan sikloid redüktör çeşitleri, yüksek bir güç ve hız sunmasıyla öne çıkıyor. Temel olarak redüktör milinin hızını düşürmek için sikloid eğrileri takip edecek şekilde imal edilmiş diş profillerine sahip olan bu tip redüktörler, eksantrik bir mile sahiptir. Bu redüktörlerin alametifarikalarından biri de çok düşük bir dişli boşluk oranı sunmasıdır. Ürünlerde bulunan eksantrik mil döndükçe sikloid diski çevre dişlilere doğru yaklaştırır. Bu durum, dişli boşluk oranının neredeyse tamamen kapanmasına ve çok yüksek bir hassasiyet değeri elde edilmesine zemin hazırlamaktadır. 

Sikloid redüktörlerin avantajları nelerdir?

  • Sikloid ya da cyclo redüktörlerin en önemli özelliği dişler arası boşluğun son derece düşük olması ve bu sebeple yüksek bir konumlama hassasiyeti sunmasıdır.
  • Bu redüktör çeşitleri aşınmaya ve ani darbelere karşı son derece dayanıklıdır.
  • Son derece verimli bir çalışma performansı sunarlar.
  • Kompakt bir yapı sunan redüktörler, dar hacimlerde yüksek çevrim oranları elde edilmesini mümkün kılar.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com

Güncel haberleri takip etmek için

E-Bülten’e kayıt olun

E-Posta: