Connect with us

Genel

Tayvan’dan Türkiye’ye tekstil çıkarması

Yayın Tarihi:

-

 

 

Dünyanın 6. büyük tekstil ihracatçısı Tayvan, Türkiye pazarına şimdi de tekstil makineleri ile giriyor.

 

Tayvan Ticaret Merkezi, Tayvan’ın en son teknolojiye sahip tekstil makinelerini ITM Texpo Eurasia 2013 kapsamında 30 Mayıs 2013’de sektörle buluşturuyor.

Beylikdüzü TÜYAP’ta kurulan Türkiye’nin en büyük tekstil makineleri fuarı ITM Texpo Eurasia 2013’de Tayvan Ticaret Merkezi standında Asia Kingdom Machinery Industry Co. Ltd., Da Kong Enterprise Co. Ltd., Kauo Heng Precision Machinery Industrial Co. Ltd. ve Hsiang Chuan Machinery CO. Ltd. gibi dünyanın önde gelen tekstil makineleri firmaları son teknoloji ürünleri ile yer alacak.

Tekstil sektöründe 2012 yılında 11,8 milyar dolar ihracat ve 3,2 milyar dolar ithalat ile kapatan Tayvan, geçen yıl tekstil endüstrisinde 8,5 milyar dolarlık bir ticaret fazlası oluşturmuş durumda. Dünya Ticaret Örgütü’nün verilerine göre Tayvan şu anda en büyük tekstil ihracatçıları arasında 6. , en büyük giysi ihracatçıları arasında ise 30. sırada yer alıyor.

Tayvan Ekonomi Bakanlığı tekstil endüstrisini, geliştirilecek beş pilot sektörden biri olarak seçmiş bulunuyor.

 Gorsel 2_243x270

Hedef işlevsel ve çevre dostu tekstil endüstrisini daha da geliştirmek

Tayvan’ın dünyaca ünlü tekstil endüstrisi yüksek kaliteye ve katma değere sahip ürünler üretmek için en yeni yöntemleri kullanıyor. Ülkede donanım ve yazılım entegrasyonu kadar Ar-Ge faaliyetleri sayesinde sahip olduğu avantajı daha da geliştirmek için çalışarak diğer rakiplerine karşı liderliğini pekiştirmiş oluyor.

Zaman içinde yönünü inovasyon, Ar-Ge ve tasarım odaklı sektörlere çeviren Tayvan tekstil endüstrisi yüksek ekonomik faydaya sahip ürünler geliştirmeye odaklanmış durumda. Örneğin, Taiwan’ın en önemli tekstil makinaları üreticilerinden Pai-Lung şirketi bu konudaki öncü şirketlerden biri olarak tanınıyor. Dünyanın en büyük üç yuvarlak örme makine üreticisi arasında yer alan Pai-Lung, ürünlerinde farklılık yaratma stratejisiyle dünya çapında giysi ve endüstriyel tekstil üretimini gerçekleştiriyor.

Türkiye ile ticari ilişkiler

Türkiye artık makina ekipmanı gibi sektörlerde Tayvan’ın en önemli ticaret ortaklarından biri konumuna gelmiş bulunuyor. 2012 yılında Tayvan’ın Türkiye’ye yaptığı ihracatın toplam değeri 1,6 milyar doların üzerinde.

Gorsel 3_405x270

Tekstil sektörü Tayvan hükümetinin Türkiye ile ticaretin geliştirilmesinin hedeflediği sektörler arasında yer alıyor. 2012 yılında Tayvan’ın Türkiye’ye toplam tekstil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %18 artarak 23,1 milyon dolara ulaşmış bulunuyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com