Connect with us

Kayış ve Kayış Tahrikleri

Optibelt Türkiye, yeni organizasyon yapısıyla iddiasını artırıyor

Yayın Tarihi:

-

Optibelt Türkiye’de Satış Mühendisi olarak tanıdığımız Hilmi Güneş, 2021 yılıyla birlikte Pazarlama Müdürü ve Bölge Satış Müdürü olarak görev almaya başladı. Hilmi Bey’le bir söyleşi gerçekleştirerek hem yeni görevi hem de Optibelt Türkiye’deki yeni dönem hakkında bilgiler edindik.

Optibelt, 150 yıla yaklaşan mazisiyle tahrik kayışları üretiminin dünya çapındaki öncülerinden biri. Firmanızın global ve yerel düzeydeki faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Optibelt sizin de belirttiğiniz gibi sektörünün en köklü ve deneyimli üretici firmalarından. Dünya geneline ulaşan hizmet ve dağıtım organizasyonumuz ile ülkelerin sanayilerine çok önemli katkılar sağlıyoruz. Özellikle taviz vermediğimiz yüksek kalite anlayışımız var. Bu nedenle de ürettiğimiz ürünler, iş ortaklarımız tarafından takdir ve ilgi görmekte. Ayrıca hem yerel hem de global düzeyde verdiğimiz mühendislik ve bilgi desteği ile işletmelerin kaynaklarını doğru kullanmasını, birim maliyetlerini düşürmesini, kârlılıklarını artırmasını sağlıyoruz. Tüm bunlar bizi sektörde lider firma yapıyor haliyle.

Ürün gruplarınız ve çözüm sunduğunuz ana sektörler nelerdir?

Optibelt’in temel olarak, kayış, kasnak ve kaplin olmak üzere 3 ana ürün grubu bulunmakta ve hemen hemen her sektörle yakın iş birliği ve çözüm ortaklığı içindeyiz. Ambalajdan seramik fabrikalarına, tekstilden gıda işletmelerine, çimentodan otomotiv sanayine uzanan geniş bir hizmet alanına sahibiz.

Pandemi dönemi sizleri nasıl etkiledi ve bu dönemde neler yaptınız?

Pandemi; yediden yetmişe hepimizi ve hayatımızın her alanını derinden etkiledi. Yaşam koşullarımızı, eğitimimizi, düşünme biçimimizi, iş yapış tarzımızı, ticari hayatımızı, ekonomimizi. Sektörler açısından bakarsak da, her sektörün etkilenme şekli ve büyüklüğü farklı oldu. Söz gelimi hizmet sektörü derin yara alırken, gıda, içecek, kimya, hijyen, kağıt ve ambalaj gibi sektörlerde kapasite artışları var ciddi oranlarda.

Optibelt olarak ürün grubumuz gereği her sektörle çalıştığımız için, bazı sektörlerde oluşan düşüşleri diğer sektörlerdeki artışlar dengeledi yıl genelinde. Pandemi dönemine uygun olarak çalışma koşullarımızı uyarlamış olmamızdan ve gerekli önlemleri daha ilk anlardan itibaren almış olmamızdan dolayı, bu zor şartlara rağmen iş ortaklarımıza olan yakınlığımızı ve onlara verdiğimiz destek ya da hizmetleri kesintisiz devam ettirmeyi başardık. Bunun sonucunda da 2020 yılını hedeflerimizi gerçekleştirerek ve reel büyüme ile kapattık.

Piyasadaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rekabet iş hayatının uzun yıllardır artarak devam eden en büyük gerçeği ve olgusu. Yer yüzünde üretilmiş mal ve hizmetlerin toplamının, talep edilen mal ve hizmetler toplamından çok fazla olduğu ve üretimin her saniye artarak devam ettiği gerçeklerini düşünürsek, rekabetin kaynağını daha iyi anlamış oluruz sanırım.

Rekabet daha kaliteli ürün ya da hizmeti, daha uygun fiyata alabilme imkânı sağlaması bakımından tüketiciler için son derece faydalı bir mekanizma. Diğer taraftan da, firmaların kendilerini sürekli geliştirmesi ve yenilemesi için ihtiyaç duydukları motivasyonu sağlıyor rekabet. Bu bakımdan firmaları dinç tutuyor.

Ben rekabeti etik ve etik olmayan olarak ikiye ayırıyorum. “Etik rekabet” hem tüketici, hem üretici bakımından fayda sağlayan, kaliteyi artıran, güven, dürüstlük ve doğruluk ile beslenen, katma değer üreten sürecin ifadesi. “Etik olamayan rekabet” ise tam tersi; yanıltmaya, aldatmaya dayalı, kaliteyi ve güveni yok eden, etik değerleri hiçe sayan yozlaşmış bir anlayışın karşılığı.

Her iki tür rekabetin de örnekleri var tabii ki piyasada. Etik olmayan faaliyetlerde bulunan firmaların tespit ve teşhir edilmesi, faaliyetlerinin sonlandırılması önemli. Bu tür bir rekabet, sadece ilişkili firmalar için değil, ülke ekonomisi ve ticaretinin saygınlığı açısından da zarar verici. Bunun için tüketicilerin, firmaların ve yetkili devlet birimlerinin iş birliği içinde olması şart diye düşünüyorum.

Optibelt olarak, her daim kurumsal etik değerlerimize uygun hareket ettik. Bu şekilde de faaliyetlerimize sürdürmeye devam edeceğiz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Kısa, orta ve uzun vadeli projelerimizi belirledik yeni dönem için. Bu yılın başından itibaren bazılarını hayata geçirmeye başladık zaten. Türk sanayisine, sanayicisine, işletmelere, tesislere katma değer yaratmak amacı temel olmak üzere, iş ortaklarımıza daha yakın olmak, onların verimliliğini artıracak kaliteli ürün ve mühendislik desteği sağlamak üzere çeşitli çalışmaları hayata aktaracağız adım adım. Örneğin geliştirdiğimiz yeni ürünler var. Bunları önümüzdeki günlerde tanıtmaya başlıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Optibelt Türkiye için yeni yılla birlikte yeni bir dönem de başlamış oldu. Yeni organizasyon yapımız, yeni ekibimiz, yeni ürün gruplarımız ve yeni pazarlama faaliyetlerimiz ile iş ortaklarımıza, bayilerimize ve Türk sanayisine daha da fazla değer katmaya devam edeceğiz.

Herkes için öncelikle sağlıklı, sonrasında da huzurlu ve kazançlı bir yıl diliyorum.

Hilmi Güneş kimdir?
Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, esnaf bir baba ve ev hanımı bir annenin dünyaya getirdiği iki çocuktan ilki olarak, 1975 yılında başladı benim hikâyem.
Babamın esnaflığı nedeniyle iş ve okul hayatının bir arada olduğu çocukluk ve yetişme dönemi sonrasında gelen üniversite yılları, Maden Mühendisliği’nden mezuniyet ve nihayet iş yaşamı. Aslında iş hayatı çocukluk dönemimde başladı. Pazar yerinde su sattığımda henüz 8 yaşındaydım örneğin. Yaz tatillerim; oto tamircisi, kırtasiye, lokanta gibi esnaf dükkanlarında çıraklık yaparak geçti. Yıl içinde okuldan arta kalan vakitlerde babamın yanında tezgâhta idim. İlk satış ve pazarlama hocam babamdır bu bakımdan. O yıllarda içimden epey söylenmiş olsam da, şimdi dönüp bakınca “Allah razı olsun” diyorum kendisine. Çünkü bugün satış ve pazarlama konusunda bir yerlere geldiysem, o yıllarda aldığım gerçek “yaşam eğitiminin” çok büyük bir payı var.
Optibelt ailesine 2017 sonunda Satış Mühendisi olarak katıldım. 3 sene geride kaldı. Bu sene başından itibaren de Pazarlama Müdürü ve Bölge Satış Müdürü olarak görev yapmaya başladım.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com