Connect with us

Nedir?

Vibrasyon motoru nedir?

Yayın Tarihi:

-

Vibrasyon motorları titreşim hareketi üreten bir motor türüdür. Vibrasyon motoru çeşitleri, endüstriyel uygulamalarda titreşim enerjisine ihtiyaç duyulan pek çok alanda sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Titreşim motorları olarak da isimlendirilebilen vibrasyon motorları, içerisinde yer alan ve balans yaratan ağırlıklar sayesinde devirleri titreşime çeviren motor türüdür. Motor sisteminde yer alan dönel şafta yerleştirilen ve merkezi olmayan bir ağırlık motorda dengeyi bozmakta ve böylece ortaya titreme hareketi çıkmaktadır.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan vibrasyon motorları şu üç sınıfa ayrılmaktadır:

  • Elektrikli vibrasyon motoru
  • Elektromanyetik vibrasyon motoru
  • Pnömatik vibrasyon motoru

En çok hangi alanlarda kullanılırlar?

Vibrasyon motorları birçok farklı endüstriyel uygulamada hem bileşen olarak hem de tek parça olarak kullanılmaktadır. Vibrasyon motorları titreşim hareketinin gerektiği pek çok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Başlıca kullanıldığı sektör ve endüstriyel tesisler ise şunlardır: Un ve yem fabrikaları, filtre tesisleri, ziraat makineleri, kum ve kömür ocakları vs.

Vibrasyon motorları temel olarak doğrusal ve dairesel hareket etmeleriyle ikiye ayrılırlar.

Bütün motor sistemlerinde olduğu gibi vibrasyon motorlarının da sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde çalışma için periyodik bakımlar büyük önem taşımaktadır. Özel olarak, sürekli titreşim hareketi sebebiyle sistemin düzenli yağlanması sorunsuz çalışma ve uzun vadeli kullanım için çok önemlidir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com