Connect with us

Motorlar

Volt Motor, ilk ‘Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

Yayın Tarihi:

-

Türkiye’nin en büyük elektrik motoru üreticilerinden biri olan Volt Motor, ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Volt Motor’un 2021 yılında gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını ve iyi uygulamaları kapsayan raporla ilgili konuşan Volt Motor Genel Müdürü Ahmet Sancak, “İlk Sürdürülebilirlik Raporu’muzu kamuoyuna açıkladık. Artık bu uygulamayı gelenek haline getirip, örnek olmak amacıyla her yıl düzenli olarak raporumuzu yayımlayacağız” dedi.

Volt Motor, üretmiş olduğu yüksek verimli elektrik motorları şeklinde tanımlanan IE3, IE4 ve IE5 verim sınıfına sahip ürünleri ile “Sürdürülebilir Güçlü Geleceğe” katkı sağlıyor. Bununla birlikte verimli motor kullanımı enerji maliyetlerini düşürmekte, bu verim sınıflarına sahip ürünlerle birlikte enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefliyor. Doğayla uyumlu olabilmek ve yenilenebilir enerji kullanımını sağlamak amacıyla üretim tesisinin çatısına 1783 adet solar paneli yerleştirerek GES kuran Volt Motor, bu paneller sayesinde İzmir Kemalpaşa’daki tesisin elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu da güneş enerjisinden karşılıyor. 2021 yılında 1 milyon adete ulaşan üretimi, 40’ı aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracat hacmi ile ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam eden Volt Elektrik Motorları, “Sürdürülebilirlik” alanında kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini belirledi.

TOPLUMA FAYDA

Saya Grup bünyesinde yer alan Volt Elektrik Motorları, “Sürdürülebilir Güçlü Gelecek” fikrinden hareketle çıktığı yolda dünyanın sürdürülebilir geleceğine katkı sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşımını; çevre, toplum ve finans olarak 3 ana kulvarda önceliklendiren Volt Motor, “çevreye ve topluma faydalı olma” misyonuyla birlikte “geleceğe değer katan çalışmaları”, enerji kaynaklarını yenilenebilir ve sürdürebilir bir hale getirerek şekillendiriyor. Volt Motor hem ürünlerinin üretimi aşamasında hem de nihai tüketiciye ulaşan ürünlerinde net karbon ayak izini azaltmak için önemli adımlar atıyor.

KÜRESEL MARKA

“Sürdürülebilir Küresel Marka” olmayı hedef olarak belirleyen Volt Motor, ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. İlki yayımlanan Sürdürülebilirlik Raporu; güncel sürdürülebilirlik strateji çerçevesini, hedeflerini ve şirketlerinin çevresel, sosyal yönetişim alanlarındaki uygulamalarını içeriyor. Rapor; Volt Motor’un 2021 yılı boyunca gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını ve hayata geçirdikleri iyi uygulamaları kapsıyor. Sürdürülebilirlik strateji çatısını “Güçlü Gelecek” söylemiyle oluşturan şirket, bu odak alanlarındaki çalışmalarıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlamayı hedefliyor.

UN GLOBAL COMPACT 

United Nations (UN) Global Compact 160’ın üzerinde ülkede 15 binin üzerinde şirket ve 5 binin üzerinde şirket dışı üyesi ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifine üye olmanın önemine dikkat çeken Volt Motor Genel Müdürü Ahmet Sancak, 2000 yılında çalışmalarına başlayan UN Global Compact’ın dünyamız, tüm insanlar, topluluklar ve pazarlara fayda sağlayan sürdürülebilir ve kapsayıcı bir küresel ekonomi yaratmak için kurumların iş birliği ile harekete geçmelerini teşvik ettiğine dikkat çekti. 

YEŞİL DÖNÜŞÜM

Advertisement

Şirketin yeşil dönüşüm politikalarıyla ilgili bilgiler aktaran Volt Motor Genel Müdürü Ahmet Sancak, “2021 yılı itibarıyla başlattığımız sürdürülebilirlik temelli yeşil dönüşüm yolculuğumuz ile ekonomik, çevresel ve sosyal riskleri ve fırsatları karar mekanizmalarımızda tüm paydaşlarımızın görüşlerini alarak birlikte değerlendiriyoruz” dedi. Firmanın bu alandaki hedeflerine değinen Sancak, şu ifadeleri kullandı: “Yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik ilkelerini kurum kültürüne ve değer zincirine yaygınlaştıran, yarattığı ekonomik, sosyal ve çevresel etkinin bilinci ile sürdürülebilir ve güçlü bir gelecek için çevreye ve topluma karşı sorumlu üretim gerçekleştiren küresel bir şirket olmak, sürdürülebilir kalkınma vizyonumuzun temellerini oluşturuyor. Bu vizyon ile bilhassa iklim krizi sebebiyle uluslararası ticarette ortaya çıkması muhtemel yeni sistemlere adapte olarak küresel piyasalardaki rekabetçi gücümüzü korumayı hedefliyoruz.” 

KARBON AYAK İZİ AZALTILIYOR

Sorumlu üretim ilkesi doğrultusunda çevresel sorumlulukların bilincinde olduklarını vurgulayan Sancak, “Sürdürülebilirlik ve yeşil kalkınma vizyonumuz çerçevesinde; yeşil dönüşüm sürecimizi hızlandırmayı hedefliyoruz. AB’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmas’nı ve Emisyon Ticaret Sistemi’ni düşük karbonlu iş modeli odaklı yatırımlarımız, devreye alacağımız yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojik uygulamalarımızı önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Düşük karbonlu ekonomiye geçiş yol haritamızı somut veriler ışığında geliştirmek ve net sera gazı emisyon azaltımı odaklı bir takvim oluşturabilmek adına 2021 yılında kurumsal sera gazı envanterimizi uluslararası protokollere uygun olarak (Kapsam 1-2-3) belirledik” açıklamasında bulundu.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Makina mühendisliği ve iktisat derecelerine sahip olan Hakan, video / 2D ve 3D animasyondan mühendislikle ilgili alanlara ve çeviriye kadar yıllarca çeşitli çalışma dallarında çalıştı. Şu anda dış ticaret ilişkileri yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyor. Hakan aynı zamanda karikatüristtir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com