Connect with us

Etkinlikler

WorldFood İstanbul ve Ipack Turkey büyük ilgi gördü, 13.654 ziyaretçiyi ağırladı!

Yayın Tarihi:

-

 

24. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı – WorldFood Istanbul ve 31. Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı – Ipack Turkey’i 13.654 kişi ziyaret etti. Fuarlar kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Konuk Ülke Kenya Projesi, Retail Center etkinlikleri, ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech özel bölümleri, yurtiçi ve yurtdışı alım heyetleri, konferans ve etkinlikler büyük ilgi gördü. Yurtdışında Türk mutfağını başarıyla temsil eden EuroTurk Chefs Culinary Team ve İKA – Dünya Aşçılar Olimpiyatları Aşçıları gösterileriyle fuar ziyaretçilerine lezzetli dakikalar yaşattı.

 

Türkiye’nin lider sektörlerinde lider fuarlar düzenleyen ITE Turkey’in bünyesinde yer alan EUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen 24. WorldFood Istanbul ve 31. Ipack Turkey, 600’ün üzerinde yerli ve yabancı firma ve markanın en son ürün, hizmet ve teknolojilerini 13.654 ziyaretçi ile bir araya getirdi. 70.000 m2’lik 6 salonda gerçekleşen fuarlar sırasında düzenlenen etkinlikler fuar katılımcı ve ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü, gıda ve ambalaj sektörü temsilcilerine yeni iş fırsatları sağladı.

Fuarların açılış töreni; T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Honorable Kiema Kilonzo, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, TUGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Manav, PAKDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Aral, ITE Group Bölge Direktörü Vincent Brain, ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Başe ve ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu tarafından yapıldı.

Konuk Ülke Projesi kapsamında ilk kez Kenya ağırlandı!

WorldFood Istanbul, “Konuk Ülke Projesi” kapsamında bu yıl, Doğu Afrika’nın ekonomik bakımdan en gelişmiş altyapısına, ticari bağlantılarına sahip olan ve ekonomisinin %27’sini tarımın oluşturduğu Kenya’yı ağırladı. Fuarın 2. günü DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliği ile düzenlenen “Kenya – Türkiye Gıda Forumu”nun ardından, Afrika ve Kenya’dan gelen satın alma heyetleri, fuar katılımcı firmaların temsilcileriyle “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda bir araya geldi. Proje kapsamında gerçekleşen “Kenya – Türkiye Gıda Forumu”nda Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiği’ni temsilen Nathaniel Taama, Kenya Ticaret Odası Başkan Vekili John Kangogo, Kenya Yatırım Ajansı İş Geliştirme Müdürü Susan Njoba, T.C Kenya Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Selman Kurt, İstanbul İhracatçı Birlikleri Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Çerçi, PAKDER Başkanı İsmet Aral ve DEİK Türkiye Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın konuşmacı olarak yer aldı. Proje; Türkiye ve Kenya arasındaki gıda ticaretinin geliştirilmesi ve Türk gıda üreticilerinin ihracatına destek sağlanmasına katkıda bulundu.

Fuarlarda EuroTürk Chefs Gastro Show ile lezzetli ve renkli dakikalar yaşandı!

WorldFood Istanbul ve Ipack Turkey, katılımcılarının çeşitli etkinlik ve şovlarına da sahne oldu. Türk ve dünya mutfaklarına ait ikramlarının yapıldığı etkinliklerde yemek şovları da gerçekleşti. Yurtdışında Türk mutfağını başarıyla temsil eden EuroTürk Chefs Culinary Team ve İKA – Dünya Aşçılar Olimpiyatı Aşçıları  “aşçılık sanatı”, “artistik” ve “patisserie” dallarında gösteriler yaptı. Eurotürk Chefs Gastro Show kapsamında deniz ve balık temalı özel showlar da gerçekleşti. Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden aşçılar, “Eurotürk Chefs Gastro Show” kapsamında Türk – Dünya mutfağının en seçkin lezzetleri fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü. 

Bu yıl fuarda iki yeni bölüm daha açıldı!

Bu yıl ilk kez bünyesine iki yeni özel bölümü dâhil eden fuarlar, katılımcı ve ziyaretçilerini Soğuk Zincir, Depolama Sistemleri, Soğutma, Havalandırma ve Lojistik Özel Bölümü – ColdChain Expo Eurasia” ve Gıda İşleme Makine ve Ekipmanları Özel Bölümü – WorldFoodTech ile buluşturdu. WorldFood Istanbul kapsamında yer alan Gıda Katkıları Özel Bölümü  “Ingredients Turkey” de bu yıl da yine fuardaki yerini aldı.

Uluslararası Süpermarket Zincirlerinin Satın almacıları da fuarlarda bir araya geldi…

Fuar alanında bu yıl ilk kez yer alan “Retail Center”; fuar katılımcılarını, sektörün uluslararası lider süpermarket zinciri temsilcileri ile bir araya getirdi. Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna’nın aralarında bulunduğu sektörün ulusal ve uluslararası lider perakendecileriyle gerçekleşen Retail Center; sadece fuar katılımcılarına özel olarak fuar süresince ikili iş görüşmeleriyle devam etti. Retail Center’da yapılan iş görüşmeleri aynı zamanda fuar katılımcı firmalarına yeni iş ve işbirliği fırsatları sundu. 

WorldFood Istanbul ve Ipack Turkey’e Yurtiçi ve Yurtdışı Alım Heyetleri katıldı! 

Sektör temsilcilerine uluslararası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratılması amacıyla düzenlenen “Yurtdışı Alım Heyetleri Programı” 20 ülkeden 73 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen “Yurtiçi Alım Heyetleri Programı” da fuarlarda gerçekleştirilen etkinlikler arasında yer aldı. 

Konferansta Sektördeki Yeni Hizmet ve Teknolojiler Paylaşıldı, Ziyaretçiler Yoğun İlgi Gösterdi…

Fuar süresince yoğun bir programla gerçekleşen konferanslarda ise; sektörün konusunda uzman konuşmacıları ve yetkilileri “PAKDER tarafından Yürütülen “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” Projesi Hakkında Bilgi Verilmesi ve Belgesel Gösterimi”, “Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme & Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmelikleri Hakkında Bilgilendirme”, “Yerel Zincirlerin Gıda Perakendesindeki Durumu” vb. konuları ele alındı. 

ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu; 13.654 ziyaretçisiyle bu yıl da sektörün bölgedeki uluslararası buluşma noktası olarak başarıyla gerçekleşen fuarlarımıza gösterdikleri ilgi için tüm sektör profesyonellerine, katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. “Fuarlarımızı; ülkemizde ekonomik kalkınmanın temel taşlarından biri olan gıda sektörünün gelişim sürecine katkı sağlayacak, uluslararası işbirliği imkânları sunacak ve ihracatı arttıracak bir organizasyon olduğu inancıyla her yıl hayata geçiriyoruz. Ülkemiz gıda ve teknolojileri sektörünün en geniş haliyle ziyaretçilere sunulduğu, ilgili yerli ve yabancı kurum ve kuruluşların en verimli haliyle bir araya geldiği fuarlar, gıda ve ambalaj sektörü için yol haritası oluyor. 2016 senesinde fuarlarımız birçok keyifli etkinliğe ev sahipliği yaptı. Katılımcı ve ziyaretçiler sektörün kalbinin attığı yerde, son gelişmeler hakkında bilgi sahibi oldu ve yeni pazarlara ulaşmış oldu. Bu yıl 131 milyon dolar ihracat rakamına ulaşılan Kenya’yı, DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliği ile gerçekleşen  “Konuk Ülke Projesi” kapsamında ağırladık.

Çay ve kahve başta olmak üzere tropik meyveler, mısır, şeker, bezelye ve patates ihracatında dünyada önemli bir paya sahip olan Kenya’nın “Konuk Ülke” olarak ağırlanmasının iki ülke arasındaki gıda sektörü ticaretinin büyümesinde etkili olacağına inanıyoruz” “Ambalaj sektörü ise; günümüzde hem iç pazarda hem de ihracatta yüksek performansıyla dikkat çeken bir sektör… 2016 yılının ilk 3 ayında 942 milyon dolar ihracat geliri elde eden sektör, 804,6 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi. İstikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye Ambalaj Sanayi üç aylık dönemde toplamda 137,5 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 2015’in ilk çeyreğine oranla bu yılın aynı döneminde ambalaj ihracatı yüzde 29 arttı. Bugün AB ülkeleri başta olmak üzere dünyada 180 ülkeye ambalaj ihraç ediyor. Ülkemiz için katma değeri oldukça yüksek olan ambalaj sektörünü de Ipack Turkey fuarımız ile bir adım daha ileriye taşımayı hedefledik. Tüm çalışmalarımızı da bu doğrutluda gerçekleştirdik” dedi. ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech Özel Bölümlerinin içinde yer aldığı 25. WorldFood Istanbul fuarı 7 – 10 Eylül 2017 tarihinde yeni adresi Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com