Connect with us

Elektronik Sürücüler

Vinç revizyon uzmanı Control Techniques’in AC/DC sürücülerini kullanıyor

Yayın Tarihi:

-

 

Petrol kuyusu vinçleri için komple elektrik paketleri sunmakta uzman olan bir ABD şirketi, 10 adet LeTourneau vincinin revizyonunu içeren $500,000+ değerinde önemli bir proje dahilinde Control Techniques AC ve DC sürücüleri kullanıyor. Vinçlerden üçünün revizyonu tamamlanmış bulunuyor ve ilk 18 ayda hiçbir arıza gerçekleşmediği bildiriliyor. Revizyonun öncesinde ise, haftada bir veya hatta bazı durumlarda günde bir bakım yapılması gerekiyordu. Petrol kuyusunun sahipleri açısından revizyonun sağladığı kazanç ciddi boyutlarda.

 

Genel Merkezi Texas’ta League City’de bulunan JC’s Marine Oilfield Services 1992 yılında kurulmuş. Şirketin Güç & Dağıtım Bölümü, petrol kuyusu vinçleriyle sondaj dubaları, tedarik tekneleri ve kara kuyularının ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak hazırlanmış çeşitli motor kontrol çözümleri üretiminde uzman. Merkezi Texas/Louisiana’da olan bir müşteri 10 adet LeTourneau petrol kuyusu vincinin sürücü sistemlerini güncelleştirmek için bir elektrik sistemleri müteahhidi aradığında, teknik desteği ve AC/DC becerileri sayesinde JC’s Marine Power & Distribution projeyi kazanmak açısından çok iyi bir konumdaydı. Control Techniques sürücü teknolojilerinin uzun zamandır taraftarı ve kullanıcısı olan şirket, vinç kolu için bir Unidrive SP AC değişken hızlı sürücü, salıncak ve asansör için de iki tane Control Techniques Mentor MP serisi DC rejeneratif sürücü kullanılmasını önerdi.

JC’s Marine Oilfield Services Başkanı John Costanza şöyle diyor: “Control Techniques’in sunduğu teknik öneriler şirketin en cazip yanlarından biri. Şirket teknisyenleri sorunları her zaman hızla ve kapsamlı bir şekilde çözüyor, bu da bizim gibi bir şirket için çok önemli ve başka yerlerden aldığımız hizmete kıyasla çok daha iyi. Projelerimizde 75 ile 750kW arası, hem AC hem DC, sadece Control Techniques sürücüleri kullanıyoruz.” Şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde yaklaşık 1600 adet LeTourneau vinç petrol ve gaz kuyularında hizmet veriyor. Bu vinçler başlangıçta büyük motor-jeneratör setleriyle donatılmış olmasına rağmen, bu setler değişken hız sunmuyor ve dolayısıyla ağır yüklerin indirilmesi tamamen vinç kolu operatörünün becerisine bağlı. Bay Costanza şöyle diyor: “Vinç kolunu bir Control Techniques değişken hızlı sürücüye bağladığımız zaman, kolun hareket hızını tam olarak kontrol edebiliyoruz ve bu sayede 50 tona kadar yükler yere yumuşak bir şekilde indirilebiliyor.”

Vinç kolu motor sürücü sistemi, sürekli 210 Amp nominal düzeyinde bir adet SP5402 Unidrive değişken hızlı AC sürücüden, kanca motoru sürücü sistemi ise sürekli 420 Amp nominal düzeyinde bir Mentor MP420A4R DC sürücüden oluşuyor. Salıncak motoru sürücü sistemi sürekli 210 Amp nominal düzeyinde bir Mentor MP210A4R içeriyor. Bilinçli olarak sürücülerin hepsi normal olarak gereken gücün iki kat fazlasına göre seçildi ve bu sayede sistem hiçbir zaman maksimum kapasitede çalışmıyor. Atlantic 7 petrol kuyusunda LeTourneau vinç operatörü Justin Hillard şöyle diyor: “Yeni sistemle 12 aydır çalışıyorum ve tek bir sorun çıkmadı. Kumandalar hem çok kullanıcı dostu hem çok düzgün ve kanca, salıncak ve vinç kolu için çok çeşitli değişken hızlar var. Bence vinç kolundaki değişiklik en iyisi.

Değişken hızı sayesinde kol işlemine yavaşça girerek yükü sabit tutmak ve aşağıdaki personelin güvenliğini sağlamak mümkün oluyor.” Justin da yeni sistemin sağladığı güvenlik avantajlarından da övgüyle söz ediyor: “Motor-jeneratör setlerinin sesi de olmayınca vinç çok daha sessiz çalışıyor; vincin ne yaptığını ve çevrenizde neler olup bittiğini duyabiliyorsunuz. Dikkatimi çekti, kancayı göremediğiniz bir konumda olunca kanca motorunun sesini duyabiliyor ve kancanın ne kadar hızlı hareket ettiğini anlayabiliyorsunuz. Bu sistemi herkese öneririm, daha güvenli, daha düzgün, daha sessiz ve hemen hemen hiç bakım gerektirmiyor.” Atlantic 7 petrol kuyusunda diğer bir LeTourneau vinç operatörü olan David Powers da, American Bureau of Shipping (ABS) Tasarım Uyumluluk Sertifikası’na sahip olan yeni kontrol sistemini övüyor: “Yeni sistem sayesinde vincin çalıştırma parametresi daha iyi ve kontroller daha hassas. En önemlisi, bu değişiklikler çalışma ortamının çok daha güvenli olmasını sağladı.”

Bay Costanza şöyle ekliyor: “Frenin otomatik olması hem güvenliğe katkıda bulunuyor hem de operatörün sorumluluğunu azaltıyor. Ayrıca, yükün alınış şekli güvenilirliği de artırıyor.” Control Techniques’in sürücü teknolojilerinin son kullanıcıya sunduğu avantajlardan bir diğeri de, deniz ortamlarında koruma sağlamak amacıyla baskılı devre kartlarının üzerinde koruyucu kaplama bulunması. Sürücülerin çalışma ısısı yelpazesinin genişliği de ayrıca bir avantaj sunuyor. On adet LeTourneau vincinin revizyon projesinin tamamlanması 2017 yılının sonuna kadar sürecek.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com