Connect with us

Etkinlikler

Yığın malzeme taşımacılığında rekabet üstünlüğü

Yayın Tarihi:

-

 

Çimento, Buğday, Gübre Fabrikalarında Üretimde Durma Riski Yığın malzeme taşımacılığı ürün ve teknolojisinin iyi yönetilmediği buğday, çimento, kömür, maden cevherleri, yem, gübre fabrikalarında üretim durma riskiyle karşı karşıya. Sanayinin can damarı olan yığın malzeme taşımacılığı yönetimi, ülkelerin de kalkınmasının seyrini tayin ediyor. Türkiye’de bu sanayilere rekabet üstünlüğü kazandırmanın yolları Yığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu’nda tartışılacak

 

Yığın malzeme taşımacılığı ve depolama sistemleri geliştikçe ülke ekonomisi güçleniyor.Ağaç, buğday, çimento, kömür, maden cevherleri, yem, gübre gibi yığın malzeme üreten fabrikalarda daha az enerji kullanan ve daha güvenli taşıma ve depolama sistemlerinin tercih edilmesi verimliliği artırıyor.Türkiye’de bu güne kadar yeteri kadar önem kazanmayan bu sektöre dikkat çekmek üzere Dökme Malzeme Yönetimi Derneği tarafından 2-3 Haziran 2016 tarihlerindeYığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu düzenleniyor.

 

Sanayide sistem çökebilir

Yığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu OrganizasyonKomitesi Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği BölümBaşkanı Prof. Dr. Fevzi Bedir, Türkiye’de yığın malzeme sektörünün tam olarakbilinmediğini belirterek fabrikaların bu nedenle zaman, emek ve parakaybedebildiğini açıkladı. Yığın malzeme sektörünü vücudun damarlarına benzetenProf. Dr. Fevzi Bedir, “Nasıl ki vücutta damarlar olmazsa bütün organlarişlevsiz kalır. Yığın malzeme de iyi yönetilmezse bütün işletme sistemi çöker”diye konuştu.

 

Prof. Dr. Fevzi Bedir, yığın malzemelerin birkaç metredenkilometrelerce uzağa kadar taşınmasının eskiden olduğu gibi insan gücüyle yapılmasınıngünümüzde söz konusu olamayacağını ifade etti. Bu nedenle teknolojik altyapının en etkili şekilde kullanılarak yığın malzeme taşımacılığının daha azenerji harcayarak ve çalışanların çalışma koşullarından gürültü ve tozunminimuma indirilerek yapılması gerektiğini söyleyen Bedir, bunun da ancakbaşarılı bir yığın malzeme yönetimi ile mümkün olabileceğine dikkat çekti.Prof. Dr. Bedir, yığın malzeme taşımacılığı ve depolamanın iyi yapılmadığıfabrikalarda üretimin durma noktasına gelebileceğini ve bunun da üreticidenbaşlayarak tüketici ve ülke ekonomisi dâhil tüm ekonomik çevreyi olumsuzetkileyebileceğini açıkladı.

 

Sektör maliyetleri düşürüpverimliliği artırmanın yollarını arıyor

Prof. Dr.Bedir, yığın malzeme sektöründe maliyetleri düşürmenin ve rekabet üstünlüğükazanmanın yollarının Dökme Malzeme Yönetimi Derneği tarafından 2-3 Haziran2016 tarihinde WOW Otel ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Yığın MalzemeTaşıma ve Depolama Forumu’nda tartışılacağını belirtti. Prof. Dr. Bedir, foruma;maden ocakları, demir-çelik, çimento, yem ve un fabrikaları yetkilileri,konveyör, silo ve sektöre yönelik makine üreten firmaların yöneticilerinin katılacağınısöyledi.

 

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com