Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Yüksek ısı tokluğu

Yayın Tarihi:

-

 

WS40PM’ nin kobalt açısından zengin altyapısı metal yorgunluğuna karşı güçlü dayanım ve kesme kenarı bütünlüğü sağlarken, çok katmanlı AlTiN-TiN PVD kaplama, takım aşınmasını azaltarak çok çeşitli ısıl dirençli çelik alaşımlar, ostenitli ve PH paslanmaz çelikler, Hastelloy ve Nitronic gibi Nikel esaslı süper alaşımlar ve Titanyum için ilk tercih edilendir.

 

WIDIA Ürünleri Grubunun tornalama ve değiştirilebilir uçlu frezeleme programı yönetim müdürü Josef Fellner, şirketin, en yeni ileri düzey frezeleme kalitesi olan WS40PM’ yi son dönemde dünya çapında deneme turuna çıkardığını söylüyor.  Sonuçlar oldukça etkileyici oldu: Bir uçak üreticisi, Ti-6AI-4V yüzey frezeleme işlemleriyle, işleme süresinde parça başına %90 azalma ve takım kullanım ömründe %50 artış sağladı. İngiltere’de Inconel 625 işleyen bir atölyede kesici uç kesme sırtı yüzey aşınması %90’ dan daha fazla azaltılarak takım maliyetlerinde %70’ lik bir düşüş sağlanmıştır. Çin’ de yerleşik bir turboşarj üreticisinde ise WS40PM kullanılarak ostenitik paslanmaz çelik parça işlemede takım ömrü %80 artmış, parça yüzeyi kalitesi iyileştirilmiş, kesme kuvvetleri düşürülmüş ve daha iyi talaş akışı sağlanmıştır.  Başka bir Titanyum parçada, WS40PM/VSM490-15 gövdesi, yüzey ve dik kenar frezeleme işlemlerinde diş başına daha fazla ilerleme ve kesme derinliği sayesinde talaş kaldırma oranları iki katına çıkarılmış ve %80 daha uzun takım ömrü sağlamıştır. İyi bilinen bir takım tezgahları markası ile ilgili test laboratuvarı, Ti-6Al-4V ile dik kenar frezelemede %49 daha fazla talaş kaldırma oranları bildirmektedir.

Her iki durumda, WS40PM deneme takımı eski karbür kalitesiyle rekabet etmiştir. Hızlar ve ilerlemeler aynı tutulmuş veya bazı durumlarda artırılarak, WS40PM’ nin olağandışı tokluğundan, aşınmaya karşı dayanıklılığından ve termal çatlamaya dayanabilme özelliğinden yararlanılmıştır. WS40PM, iniş takımları ve koltuk raylarından, yaşam kurtarıcı implantlara ve cerrahi aletlere kadar her bileşende Titanyum kullanan uzay ve uçak endüstrisi, savunma ve medikal sanayilerinin işleme gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Ancak deneme sonuçlarının gösterdiği gibi, WS40PM Titanyumdan çok daha fazlası için uygundur. Isıl dirençli çelik alaşımlar, ostenitik ve PH paslanmaz çelikler, Hastelloy ve Nitronic gibi nikel esaslı süper alaşımlar: Bu malzemeler kesme kenarı ağzında talaş yapışmasına, kesme derinliği hattında çentiklenmeye, krater oluşumuna, talaş kaynamasına ve aşırı ısı oluşumuna (ıslak kesme işlemlerinde çatlamaya da yol açan) neden olarak hasarlara yol açar. “WS40PM’ nin gelişmiş kobalt açısından zengin altyapısı metal yorguğuna karşı güçlü dayanıklılık ve kenar bütünlüğü sağlarken, çoklu katmanlı AlTiN-TiN PVD kaplama, aşınmayı azaltır,” diyor EMEA Bölgesi WIDIA Ürün uzmanı Mike Sperhake. “175 ft/dk’l ık (53 m/dk) bir başlangıç kesme hızı kullandığımızda,  Ti-5553 ve Süper Dupleks çeliklerde bile, %25-35 verimlilik kazanımları ve takım ömründe tutarlı iyileşme görüyoruz.”  Sperhake, kesme değerleri için dengeli bir yaklaşım öneriyor. “Kesici takımın iş parçasına radyal temasla girişi arttığında, kesme hızları orantılı olarak azaltılmalıdır,” diyor. “Bunun nedeni, zorlu ağır kesmelerde kesici ucu etkileyen ısı miktarının önemli ölçüde artmasıdır. Örneğin yaklaşık varsayılan %90 etkilemede malzemeye bağlı olarak devir değerinin %25 dolaylarında düşürülmesi gerekir. Kurulum ve tezgah rijitliğine bağlı olarak ilerleme oranlarının da bir miktar düşürülmesi gerekebilir. 

Bu bağlamda doğal olarak daha kısa kesme genişlikleri, işmili hızı ve ilerleme oranları önemli ölçüde yükseltilmelidir.” “Çok yavaş ilerlemek,” Titanyum ve diğer işlenmesi zor olan malzemelerde sık yapılan ve yaygın görülen bir hatadır diyor Sperhake, yetersiz verimlilik düzeylerine ve daha kısa takım ömrüne neden olduğunu iletiyor.  Örneğin, kesme kenarı ağzında talaş yapışması ve kenar aşınması gibi sorunlar genelde, takımın daha sert itilerek ortadan kaldırma  olanağı bulunmaktadır.

“Özellikle süper alaşımlarda takım ömrü üç ayaklı bir konu: İlerleme, hız ve kesici takımın iş parçası malzemesine giriş teması. Her birinin bir diğerleri üzerine doğrudan etkisi vardır.” Ancak süper alaşımlardaki başarı, iyi bir karbür kalitesinden daha fazlasını gerektirmektedir. Sperhake ayrıca, kesme sıvısı karışımının artırılmasını ve mümkün olduğunda yüksek basınçlı soğutma sıvısı pompası kullanılmasını öneriyor.  Uygulama için doğru freze gövdesinin seçilmesi de benzer anlamda önemli bir unsur. WIDIA’ nın VSM490 dik kenar frezesi, WS40PM ve diğer yüksek performanslı kalitelerini destekleyen, son teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yansıtan kesici uç ve freze tasarımını sunuyor. Sonuç olarak, takım tezgahı, takım tutucu ve işmili yüzeyini dikkate alınmalıdır. Titanyumu verimli işlemek için iş parçası boyunca sürdürülebilir dayanıklılık ve kararlılık gerekir. Küresel ürün müdürü Bill Redman’ ın açıklamasına göre WIDIA, KM4X gövde ile “Bu aşamada tartışmasız kullanılabilir en güçlü bağlantıyı” sunmaktadır. 

Bu gövde çok çeşitli tipte takım tutucu ve takım tezgahları ve benzerinde de kullanılabilir özelliktedir. Sperhake, “En üst düzey uçak ve uzay endüstrisi tedarikçilerinden, herhangi bir sokak köşesindeki işleme atölyesine kadar kullanıcı bir işleme çözümünden aynı özellikleri ister: Daha fazla hassas doğruluk, daha iyi hassas son işlemeli yüzey kalitesi, güvenilirlik ve verimlilik. Tüm bu özellikler başarılı olunması için kritik unsurlardır ve bizim amaçladığımız hedef de budur. WS40PM bunun önemli bir parçasıdır.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com