Connect with us

Robot Teknolojileri

Zymergen, laboratuvar otomasyonunda verimliliği Meca500 robotları ile zirveye taşıyor

Yayın Tarihi:

-

Kaliforniya merkezli inovasyon şirketi Zymergen, bilimsel tesislerinde deneyleri otomatikleştirmek için çok sayıda Meca500 robotu entegre etti. Zymergen, esnek, güvenilir, hızlı, programlanması kolay ve verimi en üst düzeye çıkarmak için laboratuvar otomasyon çözümüne ihtiyaç duyuyordu. Meca500, diğer çözümlere kıyasla düşük maliyetli ve entegrasyon sürelerini sekiz kat azaltan modüler otomasyon sistemine entegre edildi. Esneklik en üst düzeye çıktı ve bakım gereksinimi ortadan kalktı.

Zymergen, bilimsel araçlar arasında mikrotitre plakalarının transferini gerektiren laboratuvar işlemlerini otomatikleştirmek için güvenilir robotlara ihtiyaç duyuyordu. Amaçları, sıklıkla değişen süreçlere, ekiplere ve laboratuvar alanı kısıtlamalarına kolayca uyum sağlayabilecek modüler bir otomasyon çözümü geliştirmekti. Çözüm, çok yönlü, kullanıcı dostu ve programlanması kolay olmalı ve verim en üst düzeye çıkmalıydı

Meca500’ü entegre etmeden önce Zymergen, çok sayıda cihaza hizmet veren büyük robotlar kullanarak cihazlarını entegre etmişti. Ancak bu robotlar modüler uygulamalara uygun değillerdi; yüzölçümleri ve yüksek maliyetleri, esnekliklerini, hızlarını, verimlerini ve ölçeklenebilirliklerini sınırlıyordu.

Zymergen çözüm araştırmayı sürdürdü. Ele alınan çözümler arasında, robotları şirket içinde yapılandırmak ve satıcılarla birlikte hazır parçalar kullanarak robot tasarlamak yer alıyordu. 

Meca500 ile donatılan Zymergen, gelecekteki üretim hatları için yeni, modüler bir otomasyon sistemi olan Yeniden Yapılandırılabilir Otomasyon Arabalarını (RAC’ler) geliştirdi. Davey, “Kompakt boyutu nedeniyle bu robotu gerçekten seviyoruz” diyor. Robotun küçücük boyutu, sistemin üretilen iş yükünün etkin bir şekilde dağıtılmasını sağladı. Davey, şu açıklamayı yaptı: “Bu robotların göreve uygun olduğundan emin olmak için kapsamlı testler yaptık ve sonuçlardan çok memnunuz”.

Meca500, mikrotitre plakalarının alınıp bilimsel cihazlara yerleştirilmesinde kullanılıyor. Sistem, cihaz başına bir robot düşecek biçimde tasarlandı, bu da verimi ve sistemin güvenilirliğini artırıyor. Doğrusal ray kılavuzuna sahip özel tutucular oluşturmak dışında entegrasyon için başka herhangi bir değişiklik gerekmedi.

Artan esneklik

Çeşitli boyut ve şekillerdeki bilimsel cihazlarla çalışmak, robotu çeşitli şekillerde monte ederek elde edilen yüksek esneklik gerektiriyordu. Davey, “Meca500 robotu hakkında sevdiğimiz şeylerden biri, onu farklı yönlerde monte etmenin çok kadar kolay olduğu… Herhangi bir yönde montaj, robotu çok farklı yerlerde kullanabilmek için çok önemlidir” dedi. Zymergen’in bir sonraki adım olarak, daha fazla Meca500 robotunu kullanıma alacak ve bazılarına dikey lineer kılavuzlar monte edecek.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com