Connect with us

Motorlar

Tambur motorlarına dair tüm sorular ve yanıtlar

Yayın Tarihi:

-

Tambur motoru nedir?

Van der Graaf tambur motoru, konveyörlerde kauçuk, PVC, poliüretan ya da modüler plastik kayışla sürüş sağlamak üzere özel olarak tasarlanmış güç aktarım bileşenidir. Konvansiyonel konveyör sürüş bileşenleri, elektrik motoru, redüktör, makara (ya da zincir), rulman blokları ve rulmanlar, tüm sistemi bünyesinde barındıran tambur motorlarıyla değiştirilir. Tambut motorunun dış milleri kördür (dönmezler), dolayısıyla kurulum, millerin çerçeveye yerleştirilmesiyle kolay bir şekilde yapılabilir. Elektrik, mil ucuna monte edilen ağır iş terminal kutusu yoluyla kontak halkası ya da fırça ya da IP67 bilzeikli salmastrası kullanılmaksızın statöre doğrudan iletilir. Tambur motorunun tamamının sızdırmazlığı, yüksek basınca uygun en az IP66 ile sağlanır.  Van der Graaf tambur motorları ayrıca, IP68 ile, sürekli daldırma işlemlerinde kullanılabilirler.

Bakım nasıl gerçekleştirilir?

Van der Graaf tambur motorları fabrikada 50.000 saat kullanıma (10 saat/gün x 13 yıl) uygun yüksek kalite yağ ile doldurulurlar. Yağ, (konveyör tasarımı sayesinde) konveyörden tambur ayrılmaksızın kolaylıkla değiştirilebilir. Başka bir bakım gerekmez.

Van der Graaf tambur motoru invertörde çalıştırılabilir mi?

Tambur motorunun soğutulması sebebiyle, invertör / sürücüde düşük hızlar/frekanslar ile çalıştırma, tambur motorunda akım oranı indirgemesinin genellikle gerekmediği anlamına gelir. Belirli ağır uygulamalarda, invertörün bazen yol açabileceği ani gerilim yükselmelerine karşı daha iyi koruma sağlamak için kuantum kaplamalı özel sarım tellerin kullanılmasına ihtiyaç duyulabilir. Hız aralığı 20 ile 80 Hz arasındadır (4 kutuplu motorlar).

Van der Graaf tambur motoru geri döndürülebilir mi?

Tüm Van der Graaf motorları saat yönünde ya da saatin tersi yönünde çalışacak şekilde tasarlanmışlardır. İsteğe göre fren eklenmesi mümkündür. 

Hangi uzunluklarda bulunurlar?

Uygulamaya ve tambur motoruna uygulanacak kayış gerilimi / yük miktarına bağlı olarak değişir. Şu anda 3.5 metre uzunluğa kadar imal edilmiş tambur motorları mevcuttur. Çizelgelerde gösterilen minimum uzunluklarsa indirgenemezler.

Van der Graaf tambur motorları 24V DC ile çalışırlar mı?

TM138 (138 dia) temel alınarak, 24V DC ile çalışmaları için tasarlanmış tambur motoru serisi mevcuttur. 0.75 kW maksimum güce çıkabilmektedirler. Bu motorlar, yüksek torklu uygulamalar ve paralel sarımlı DC motorlarla kullanım için tasarlanmışlardır. Değişken hızlarda versiyonlar mevcuttur.

Van der Graaf tambur motorları kaplanabilir mi?

Kaplama, kayış altı ile tambur motoru arasında daha fazla “tutuş” sağlamak üzere genellikle ıslak uygulamalarda kullanılır. Daha büyük tambur motorlarında, gücün kayışlara verimli bir şekilde aktarılmasını her zaman güvence altına alır. 

Van der Graaf, tambur çapına ve kurulu güce bağlı olarak çeşitli kaplama tipleri (Kauçuk, nitril, poliüretan ve seramik) temin edebilmektedir. 

Dünya standartları geçerli midir?

Van der Graaf tambur motorları CE standartlarındadır; aynı zamanda UL, CSA C US ve USDA standartları da mevcuttur.

Tamburlar aynı zamanda Atex Bölge 22 sertifikasına sahiptir.

Tüm Dünya’da kullanılan gerilimler / frekanslar geçerli midir?

Van der Graaf, tüm Dünya’da herhangi bir ülkede kullanıma uygun imalat gerçekleştirmektedir.

Problem ortaya çıkarsa nasıl bir yol izlenir?

TM100’den TM620’ye tüm Van der Graaf tambur motorları tasarımlarında bakıma uygun olarak balatalı uç kapakları barındırırlar. Olasılık az olmakla birlikte bir problem ortaya çıktığında yerel mühendislik ya da elektrik firmalarımızın çoğu tamburu hemen onarabilirler. En özel parçalar, örneğin dişliler vb., genellikle 24- 48 saat içinde ulaştırılırlar.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com