Connect with us

Hidrolik

%100 yerli üretim Sıkmalı Kablo Pabuçları

Yayın Tarihi:

-

Bağlantı uygulamalarında kablo seçimi kadar kablo aksesuarlarının da seçimi kritik bir öneme sahiptir. Kardeş Elektrik, standart tip Sıkmalı Kablo Pabuçları (SKP) ile bağlantılarınız için en iyi çözümü sunuyor.

Elektrik bağlantılarının yapılmasında sistemin çekeceği akım değeri göz önüne alınarak kablo seçimi yapılmalıdır. Bununla birlikte bağlantının doğru bir şekilde yapılabilmesinde kablo pabucu seçimi de büyük bir öneme sahiptir. Başka bir deyişle konnektör ya da çapa olarak da bilinen kablo pabucu, elektrik sistemlerinde bağlantı sağlarken; montaj ve demontaj gibi süreçlerde büyük kolaylıklar sunmaktadır. ‘Doğru pabuç-doğru çene’ anlayışı ile geniş bir ürün portföyüne sahip olan Kardeş Elektrik, kullanıcıların uygulama yöntemlerine en uygun şekilde kablo pabucu sunuyor.

‘Doğru pabuç-doğru çene’

Sıkmalı Kablo Pabucu özellikleri

Kardeş Elektrik Sıkmalı Kablo Pabuçları (SKP), EN 13600 şartlarına uygun şekilde yüzde 99,95 Cu-ETP elektrolitik bakır borulardan üretilmektedir. Standart seri kablo pabuçları (KP), 10 mm2’den 400 mm2’ye kadar standart olarak üretilip, farklı kesit ve metrik ölçülerde üretilebilmektedir. Optimum elektriksel iletkenlik değerleri için Kardeş Elektrik Sıkmalı Kablo Pabuçları özel olarak tasarlanmıştır. Kardeş Elektrik kablo pabuçları ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standartı’na ve RoHS Standartı’na uygun olarak üretilmekte olup, TSE ve CE belgelerine sahiptir. Yüzde 100 yerli olarak üretilen Kardeş Elektrik Sıkmalı Kablo Pabuçları, kullanıcılar için en uygun maliyetle en iyi çözümü sunmaktadır.

Kablo pabuçları kalın kesitli kabloyu, küçük ebatlı konektöre bağlamanın gerekeceği bir durumda; kablo pabuçları kablo boyutunu indirgemek için kullanılabilmektedir.

Sıkmalı Kablo Pabucu nasıl seçilir?

Kablo pabuçları kendi içlerinde bağlantı uçlarına, çap ve kesintilerine, izolasyon durumlarına göre sınıflandırılmaktadır. Bağlantı uçlarına kablo pabuçları; yuvarlak, çatal ve iğne uçlu olmak üzere üç sınıfa sahiptir. Elektrik sistemlerinde, endüstride ve dağıtımda en yaygın olarak kullanılan kablo pabucu tipi ise yuvarlak uçludur.

Doğru uygulama için doğru eşleşme yapılması gerekmektedir. Güvenli ve uzun ömürlü bir bağlantı için seçimin doğru yapılması gerekmektedir. Öncelikle kablo pabucu seçiminde iletken sınıfına dikkat edilmelidir. DIN normlu EN60228 kablolar için seçilebilecek kablo pabucu tipleri şu şekilde olabilir:

  • Sınıf 1, 2, 5 ve 6 iletkenler: DIN 46235’e göre sıkıştırma kablo pabuçları
  • Sınıf 2 iletkenler: Standart tip kablo pabuçları (boru biçiminde)
  • Sınıf 2, 5 ve 6 iletkenler: DIN 46234’e göre lehimsiz terminaller

Kablo pabucu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu; ‘kablo kesiti’ ile ‘kablo pabucu’ kesitinin aynı olmasıdır. Eğer kablo pabucu kesiti, kablo kesitinden büyük olursa doğru bir birleşme olmayacak ve aradaki mesafe iletkenlik konusunda problemler oluşturabilecektir. 

Sıkmalı Kablo Pabucu nasıl kullanılır?

Kalıcı bağlantının yapılacağı durumlarda, sıkmalı kablo pabucu kullanılmadır. Farklı pabuç tiplerine göre lehim veya kaynakla pabuç bağlantısı yapılabilmektedir. Bu bağlantının ardından bağlantı ucu, vida veya klips yardımıyla bağlantı noktasına takılabilmektedir. Bu işlem sırasında iletkenin zarar görmemesi için aşırı sıkma işleminden kaçınılmalıdır.

Sıkmalı Kablo Pabuçları, elektrik bağlantısına ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilmektedir. Bir enerji dağıtım sistemindeki bara bağlantısında, endüstriyel bir tesisteki elektrik motoru bağlantısına kadar birçok alanda bağlantı kolaylığı sağlamaktadır. Panolar, paneller, şalterler, jeneratörler, güneş enerjisi sistemleri ve makineler, kablo pabuçlarının yaygın bir şekilde tercih edildiği ekipmanlar arasında yer almaktadır

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com