Connect with us

Gıda ve İçecek Endüstrisi

Neugart’tan gıda endüstrisine özel tasarım: Hygienic Design

Yayın Tarihi:

-

Neugart’ın HLAE Planet Redüktörü, hijyenik alanlarda ve gıda sanayinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirildi ve tasarlandı. Dünya çapında ‘hijyenik dizayn’ ile geliştirilen ilk planet redüktörü olan bu ürün, hassas sanayi kollarında üretimden beklenen yüksek talepler konusundaki eksiklikleri gideren bir yenilik olarak ön plana çıkıyor.

HLAE redüktörünün geliştirilmesinde yürürlükte olan standartlar ve yönetmeliklerin şartları, sürecin başından itibaren tutarlı bir şekilde takip edildi. EHEDG üyesi olan Neugart, bu talepleri kurulduğu günden bu yana göz önünde bulunduruyor. Yeni tasarım ‘Hygienic Design’ alanında uzmanlar tarafından konulan emniyet düzenlemelerini destekliyor ve bunların taleplerini yerine getiriyor. 

HLAE’nin yeni tasarımının elektropolisaj yüzeyi, kullanılan malzemesi ve redüktörün üzerinde düz alanlardan tutarlı bir şekilde kaçınılması, yüksek ‘hijyenik dizayn’ taleplerini yerine getiriyor.

Neugart HLAE Planet Redüktörleri; ilaç, gıda ve kozmetik ürünlerinin güvenilir ve temiz koşullar altında üretilmesinde en esaslı unsurlardan birini oluşturuyor.

Hygienic Design nedir?

Hygienic Design kavramı; ilaç, gıda, kozmetik ve biyoteknik sanayilerinde üretimde kullanılan makinelerin, tesislerin ve bileşenlerin yapı ve tasarımlarının hijyen şartlarına uygun ve gerektiği gibi temizlenebilecek şekilde yapılmış olması anlamına gelir.

Hygienic Design düzenleme yönetmeliklerinde, hijyen nedeniyle tehlikeli olabilecek konstrüksiyonlardan sakınmak ve bunları önlemek için farklı ilkeler tanımlanmaktadır.

Hygienic Design neden gereklidir?

Sanayi kollarının birçok alanında, hijyen koşullarına çok yüksek beklentiler yöneltilir. Makine imalat ve endüstriyel mühendislik şirketleri ve bileşen üreticileri de bu beklentilere cevap vermek zorundadır. Hijyen koşullarına son derece hassasiyet göstermek zorunda olan üreticiler gıda, kimya ve ilaç endüstrileridir. Bu endüstri kolları için hijyen olmayan üretim koşulları “olası en büyük kaza” anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu alanlarda geçerli olan standartlar daha da yükseltilmiştir.

Bu konuda hangi yönerge ve talimatlar geçerlidir?

Neugart Hygienic Design Planet Redüktörleri aşağıda belirtilen yönergelere göre üretilir:

2006/42/EG Makine yönergesi (Ek 1, Madde 2.1): Gıda maddeleri makineleri, ilaç veya kozmetik ürünleri makineleri

DIN EN 1672-2-2005: Gıda maddeleri makineleri, tasarım için genel prensipler bölüm 2: Hijyen kuralları

EHEDG, 8 No’lu Doküman: Hijyenik ekipman dizayn kriterleri

3-A® Yedek Parçalar ve Sistem Bileşeni Yeterlilik Sertifikası: (RPSCQC)

3-A® RPSCQC for (17-12): Şekillendiriciler, dolum makineleri ve sıvı maddeler için sızdırmazlık konteynerleri

3-A® RPSCQC for (23-06): Viskoz malzemelerin (akışkan) paketleme ve ambalajlama makineleri

3-A® RPSCQC for (41-03): Kuru ürünler için mekanik konveyörler

3-A® RPSCQC for (73-01): Kesici mikserler, karıştırıcılar ve karıştırma makineleri

3-A® RPSCQC for (75-01): Kayışlı bantlı taşıyıcılar

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com