Connect with us

Elektrik Motorları

1.000.000’uncu AS Tronic Şanzıman

Yayın Tarihi:

-

 

1.000.000’uncu AS Tronic Şanzıman

 

  • İlk otomatik ticari araç şanzımanı olarak uluslararası başarı
  • 1997 yılından itibaren ZF Friedrichshafen’da üretilen AS Tronic şanzıman

İstikrarlı üretim prosesleri, titiz ve yüksek kalite gereksinimlerinin neticesi: ZF’nin ağır ticari araçlar için üretmekte olduğu AS Tronic şanzımanı geçtiğimiz günlerde bir dönüm noktasına ulaştı. 

1997 yılından itibaren ZF’nin Friedrichshafen fabrikasında üretilen ve dünya çapında büyük bir başarı yakalayan otomatik şanzımanın 1.000.000’uncusu banttan indirildi. İster şehiriçi trafiği olsun, isterse uzun yol, ister inşaat makinaları isterse raylı sistem araçları, ZF her türlü ticari araç uygulaması için uygun AS Tronic şanzımanı sunuyor.

ZF’nin Friedrichshafen’ daki ticari araç teknolojileri birimi başkanı Fredrik Staedtler; ‘‘yaklaşık yirmi yıldır, dünya çapında araç üreticileri ZF’nin AS Tronic şanzımanına ve onun otomatik vites sistemine güvenmekteler’’.Bu şanzıman sürüş teknolojileri gelişiminde bir mihenk taşı olarak kabul edildi ve modern ticari taşımacılığın vazgeçilmezi oldu.

ZF, ilk otomatik ticari araç şanzımanı olan AS Tronic’i 1997 yılında geliştirdi. Geliştirme partneri olan Iveco’nun yanı sıra, birçok önemli kamyon üreticisi ZF’nin otomatik şanzıman sistemine güvenmekte. Bununla birlikte, aşınmasız AS Tronic ayrıca seyahat otobüsleri, iş makineleri ve raylı araçlarda da kullanıldı.

“Ekonomiklik başarıyı getirir”

İlk nesil AS Tronic şanzımanlarda, sürücünün manuel olarak önceden müdahalesi gerekirken, 2000 yılında piyasaya çıkarılan ikinci nesil ZF şanzımanlar bu ihtiyacı ortadan kaldırmıştır: Otomatik vites değişimi ve elektronik kontrol sistemi sürüş zorluklarını azaltmış ve sürüş komponentlerinin ömrünü arttırmıştır. CAN-Bus ile entegre çalışan şanzıman ve motor kumanda sistemi, ZF AS Tronic şanzımanın vites değiştirme stratejisinin her zaman için motor’un en uygun devirde çalışmasını sağlar. Bu şekilde güç, en verimli şekilde yakıt tasarrufu sağlanarak tahrik akslarına iletilir.

 

 

Şanzıman serisininkademeli gelişimi

500Nm ile 3100Nm arasındaki tork değerleri için ASTronic şanzıman uygulamaları mevcut. AS Tronic lite (500-1100Nm) ve AS Tronicmid (800-1600NM) şanzımanlar ise hafif ticari kamyonlar, otobüsler ve ortasınıf ticari araçlar için kullanılmaktadır.

Ancak bu şanzımanın en genişkullanımı ağır ticari araçlarda ve inşaat makinalarında karşımıza çıkmaktadır.12 vitesli AS Tronic şanzıman ile 1600-3100Nm tork değerleri sağlanırken, 16 vitesli versiyon, mükemmel vites kademeleri sayesinde 2600Nm’lik motor uygulamaları için kullanılabilmektedir. Tüm AS Tronic ailesi ZF’nin şanzıman frenleme sistemi olan Intarder ile kombine edilebilmektedir.

Bu şanzımanın kompakt yapısı sayesinde Intarder’ın bağlantısı çok kolaydır. Intarder sadece motor fren gücünü desteklemekle kalmaz ayrıca servis frenlerine olan ihtiyacıda %90 oranına kadar düşürür ki, bilhassa yokuş aşağı sürüşlerde bu özellik çokönem arz etmektedir. Sadece güvenli olması değil, ayrıca bakım masraflarını azaltması ve de çevre dostu olması da Intarder’in diğer avantajlarındandır.

Halefi hazırve beklemede

AS Tronic üretimindeki bu kutlama ile aynı zamanlarda ZF, bu şanzıman tarihinin yenibölümünü yazıyor: TraXon, ZF’nin Friedrichshafen’deki lokasyonunda üretilecekve gelecek birkaç yıl içinde kademeli olarak AS Tronic şanzımanın yerini alacakolan, modüler otomatik şanzıman.

Bu yeni şanzıman 3500Nm’e kadar olan torkihtiyaçlarını karşılayabilecek ve beş değişik modül ile birlikte kullanılabilecek. Yeni sistem öngörülü sürüş teknolojisi olan PreVision GPS’ide sunacak. ZF bununla kamyon üreticilerine şanzımanın, GPS dataları ve dijitalharita verileri ile kumanda edilmesi olanağını sunacak. Bu şekilde, gereksiz vites değişimleri engellenecek, örneğin şanzıman kontrol ünitesi yokuş öncesinde veya bir viraja girileceği zaman vites yükseltmeyecek ve en uygun vitese düşülecektir.

ZF 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com