Connect with us

Dişliler

Çelik ve poliksimetilen plastik düz ve helisel dişlilerin aşınma davranışlarına tork ve hızın etkileri

Yayın Tarihi:

-

Özellikleri sürekli geliştirilmekte olan plastik malzemelerden yapılan dişliler, otomotiv, tekstil, tarım ve gıda endüstrileri gibi bir dizi uygulamada yaygın olarak kullanılmaya başlanmış olsa da çelik dişliler yüksek mekanik özelliklerinden dolayı hâlâ oldukça yüksek oranda tercih edilmektedirler.

Öte yandan dişlilerle ilgili en önemli sorunlardan biri aşınmadır. Bu amaçla yapılan çalışmada plastik dişlilerin aşınma davranışı incelenmiştir. Çelik dişlilerin aşınma davranışını karşılaştırmak için plastik dişliler de Polioksimetilen (POM) plastik malzemeden yapılmıştır. Çelik ve POM dişlilerin ağırlıkları ve diş kalınlıkları birbirine eşit olup, modül modifikasyonu ve dişlilerin çapları ile dişlilerin boyutları farklı olacak şekilde belirlenmiştir. Ayrıca çelik ve POM malzemelerden yapılan dişlilerin aşınma davranışlarını araştırmak için düz ve helis dişli olmak üzere iki farklı tipte dişli üretilmiştir. Değişken yükün ve dönme hızının dişlilerin aşınma davranışı üzerindeki etkileri, dişli üzerinde dişli aşınma testi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Dişlilerin aşınma davranışı numunelerin ağırlık kaybı hesaplanarak belirlenmiştir. Aynı yükler ve hızlar altında, helisel dişlilerin ağırlık kaybı çelik ve POM düz dişlilerdekinden aha düşüktü. Yükün ve hızın artmasıyla dişlilerdeki ağırlık kaybı arttı. Aynı ağırlıktaki çelik ve POM dişlilerin aşınma direnci birbirine yakındı. Plastik dişlilerin düşük maliyet ve yüksek korozyon direnci gibi avantajları nedeniyle bazı uygulamalarda helisel POM dişlilerin çelik dişlilere tercih edilebileceği sonucuna varıldı. Yapılan çalışmalar ışığında hazırlanan “Effects of Variable Load and Rotational Speed on the Wear Behavior of Pom Plastic Helical Gear” başlıklı bildirinin sunumu 18.08.2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bildiriyi incelemek için tokyosummit.org adresine tıklayabilirsiniz.

Yazarlar

  • Mehmet Kepenek, Ege Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü
  • Ege Anıl Diler, Ege Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü
  • Fulya Ulcay Saban, Ege Redüktör Makine San. ve Tic. Ltd. Şti.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com