Connect with us

Dişliler

Dişlilerin aşınmasına etki eden faktörler (3. Kısım)

Yayın Tarihi:

-

Yorulma (pitting) aşınması, dişli çarklar, rulmanlı yataklar ve kam mekanizmaları gibi birbirleriyle sürekli temas halinde olan yüzeylerde sıklıkla görülür.

Bu tür makine elemanlarında temas alanları çok küçük olduğundan temas yüzeylerinde Hertz basınçları oluşmaktadır. Bu basınçların etkisinde yüzeyin hemen altında kayma gerilmeleri meydana gelmektedir. Kayma gerilmelerinin maksimum olduğu noktada plastik deformasyon oluşmakta ve bu deformasyon zamanla yüzeye ilerleyerek yüzeyde çukurcuklar meydana gelmektedir. 

Tribolojik hasar çeşitleri

Dişli diş temasındaki yağlama performansının değişimi yada yağlamanın bozulmasıyla direk ilişkili olan dişli diş hasarları; yağlama film kalınlığının azalması, temas sıcaklığında hızlı yükselme, yağlamada gereğinden fazla yabancı partikül bulunması gibi değişik sebeplerden dolayı karşımıza çıkarlar.

Bu hasar modları; makro pittingler ya da spalling, mikro pitting yada gri lekelenme, scuffing ve yumuşak aşınmadır.

Tribolojik hasar

Dişli hasarına etkileyen faktörleri

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Ege Redüktör ailesinden olan Fulya Ulcay Saban, Makina Yüksek Mühendisi ve Satış Pazarlama Müdürü olmasının yanında akademik kariyerine de devam etmektedir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com