Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Dişli üretim ürünleri ve teknolojilerinin Türkiye’deki en büyük sağlayıcısı: UNAN TEKNİK

Yayın Tarihi:

-

unan logo1 copy_278x280

Geliştirdikleri ve yaptıkları yeniliklerle sektörün gelişmesine öncülük eden, yılların deneyimine sahip, The Gleason Works gibi büyük bir firmanın Türkiye mümessilliğini başarıyla üstlenen, dişli teknolojilerinde uzman Unan Teknik ile ilham veren, keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Unan Teknik nasıl kuruldu? Bize kuruluş hikâyenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Unan Teknik, Türkiye’nin en eski mümessillik firmasıdır. İzmirli Levanten bir aile tarafından 1950’de kuruldu. Bu tarihlerde, Türkiye yeni yeni sanayileşmeye başladı. Georgia Giraz ve arkadaşları tarafından kurulan firma, Almanya’nın tanınmış takım tezgahları firmalarının Türkiye mümessilliğini aldı ve Almanya’dan sekiz mühendisi İstanbul ofisine getirdi. Bu faaliyet 1960 yılına kadar devam etti. 1960 yılında Türkiye’de askeri rejim iş başına geçince, Giraz Türkiye’yi terk etti ve Almanya’ya yerleşti. Firmadaki yabancı çalışanlar evlerine dönünce, firmanın faaliyetlerini Celal İmre ve dört Türk arkadaşı üstlendi. 1971 yılında firmaya İsmet Unan ortak oldu ve şirket yönetimini üstlendi. Celal İmre’nin vefatından sonra şirket, tamamen Unan Ailesi Şirketi olarak devam etti.

Unan Teknik’in vizyonu ve misyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Unan Teknik, savaş sonrası Türkiye’nin endüstriyelleşme döneminde sektöre büyük katkılar sağladı. Unan ailesinin Türk piyasası ve teknoloji konusunda geniş bilgisi ve geçmişi bulunmaktadır. Amacı da, bu bilgi ve tecrübelerini yeni nesile aktarmaktır.

Firmanızın kalite politikası hakkında neler söylersiniz?

Mümessili olduğumuz firmalar, Ar-Ge’ye sürekli yatırım yapmaktadır ve cirolarının önemli yüzdesini her yıl Ar-Ge faaliyetlerine harcamaktadır. Son küresel durgunluk gibi yalın zamanlarda bile Ar-Ge yatırımları yapmaya devam etmiş ve bu dönemde rekor sayıda yeni ürün tanıtmışlardır. Biz de firma olarak aynı şekilde en iyi ürün, hizmet ve teknolojiyi firmalara sunmaktayız.

Servis konusunda en hızlı geri dönüşü yapmak, en önemli faaliyetlerimizden. Makinelere uzaktan bağlantı, özel servis anlaşmaları, servis parçaları, makine yenilemeleri ve yeniden inşa etme olanakları dahil olmak üzere, günün her saatinde tam servis desteği, eğitim ve uygulama geliştirme gibi hizmetler veriyoruz.

Unan Teknik olarak Türkiye mümessilliğini yaptığınız firmalar ve ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

 Unan Teknik’in Türkiye mümessilliğini yaptığı ana firma, The Gleason Works’tür.  Gleason firması 1865’den beri dişli teknolojisinde dünya lideridir. Firmanın uluslararası yönetim merkezi ve üretim tesisi Rochester – New York, ABD’de bulunmaktadır. Diğer üretim tesisleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde,  New York’da (3 adet), Illinois’de, Ohio’da;  Almanya’da, Ludwigsburg, Munich ve Eisenbach’da; İsviçre Studen’de; Hindistan Bangalore’de; Çin Suzhou’da (2 adet) ve Japonya Niigata’da olmak üzere 13 tanedir. Teknik satış, teknik destek ve servis ofisleri Kuzey ve Güney Amerika’da, Avrupa’da ve Asya Pasifik bölgesinde, 25 ülkede faaliyet göstermektedir.

Ayrıca American Broach – Amerika, Miller Broach – Amerika ve Rudolf Grauer – Almanya firmalarını temsil etmekteyiz.

Unan Teknik aracılığıyla, dişli teknolojisinde dünya lideri olan Gleason tarafından iki yılda bir düzenlenen “Dişli Tezgah ve Takım Semineri” hakkında bilgi alabilir miyiz? Seminer 2015 yılında tekrar gerçekleştirilecek mi?

İlki 2011 yılında yapılan seminer, iki yılda bir olmak üzere tekrarlanıyor. İkinci seminerimizi 22 Haziran 2013’de gerçekleştirdik. Teknolojik yeniliklerin paylaşılacağı bu seminerde amaç, dişli üreticilerinin daha kârlı ve başarılı olması için hâlihazırda olan teknoloji ve mevcut çözümleri göstermek ve onları bu konularda eğitmektir. Seminer, dişli konusunda Gleason uzmanlarının katılımıyla gerçekleşecek.

Seminer’de, Dişli Azdırma Teknolojisi ve Dişli Planyalama Teknolojisi’nde Gelişmeler, Konik Dişli Teknolojisi’nde Gelişmeler, CONIFLEX Kesme ve Taşlama, Gleason Metroloji Çözümleri ve Fonksiyonel Ölçme Aletleri, Gleason Kesici Takımlar (Silindirik ve Konik), Kesici Takımlara Genel Bakış, Gleason Kaplama Teknolojileri, Azdırma – Takım Aşınma Örnekleri ve Çözümleri, Azdırma Çakısı Montaj ve Bileme Hataları, Gleason Kesici Takım Bileme Olanakları, Tutucu Takımlar konularında yapılan sunumlarla, Türk dişli sektöründeki üreticileri, dünyadaki en son gelişmelerle ilgili bilgilendirmekteyiz.

Tüm dişli üretiminde çözüm sağlayıcısı olmak istiyoruz. Müşterilerin bilinçli çözümler yapmalarını sağlayacak bilgi birikimini edinmelerinin çok büyük bir değeri var.

2015 yılında üçüncü seminerimizi düzenleyeceğiz. Seminere katılımdan ve katılımcıların gösterdiği ilgiden son derece mutluyuz. Seminerin kendisine ek olarak, kahve araları ve öğle yemeği sırasında devam eden tartışmalar, Türkiye’de dişli üreticilerinin yeni teknolojilere olan ilgisini ve verdiği önemi doğrulamaktadır.

Gelişmiş ülkelerin sanayisinin omurgası olan takım tezgahları sektörünü, dünya genelinde değerlendirebilir misiniz? Türk takım tezgahları sektörü, dünya genelinde nasıl bir yere sahiptir?

 Dünyanın ekonomik olarak hassas bir bölgesinde olan Türk ekonomisi bir ölçüde istikrar yakalamayı başarmıştır.  Bu istikrarın korunacağına dair olumlu düşüncelerimiz devam etmektedir. Türkiye’nin, Avrupa’da büyüyen pazarlardan biri olacağına eminiz.  Biz de bu konuda desteğimizi devam ettireceğiz.

Firma olarak 2014 yılının ilk yarısını finansal açıdan değerlendirir misiniz? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Bir özel sektör şirketi olarak, ciro rakamları da dahil olmak üzere finansal veri açıklaması yapmamaktayız. Ancak, Gleason’ın açık ara farkla, dünyada dişli üretim ürünleri ve teknolojilerinin en büyük sağlayıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Cirosunun yaklaşık %65’i makine ürünleri için, kalan %35’i kesici takımlar, takım tutucular ve hizmet içindir.

Takım tezgâhları sektörü için önemli bir fuar olan MAKTEK FUARI’nı değerlendirmenizi istesek, neler söylersiniz? 2014 Ekim ayında gerçekleşecek olan fuara katılıyor musunuz?

MAKTEK FUARI dünyanın en büyük ve prestijli tezgah fuarlarından biri olmuştur ve piyasaya çözümlerimizi sergilemek açısından Gleason ve Unan Teknik için de çok önemlidir. Tüm fuarlar gibi, MAKTEK de kişisel düzeyde müşterilerimizle tekrar görüşmek ve yeni müşteriler kazanmak için önemli bir fırsattır. Bu nedenle her iki yılda bir, sadece bir kez gelen bu fırsatı istediğimiz yönde kullanmak için MAKTEK FUARI’na çok odaklı ve hazırlıklı katılıyoruz.

Bu sene fuarda Gleason 300GMS Dişli Ölçüm Tezgahımızı gösterime sunuyoruz. 300GMS tezgahı, otomotiv, havacılık ve diğer küçük dişli üretim sanayilerinde dişli, kesici takımlar ve silindirik parçaların çok daha hızlı ölçümünün yapılmasını sağlamaktadır. GMS Serisi’ne eklenen son yeniliklerin içerisinde (3000mm çapa kadar ölçebilen tezgahlar bulunmaktadır) yüzey pürüzlüğü ölçümü ve prizmatik özelliği ölçümü bulunmaktadır. 300GMS aynı zamanda Windows® 7 tabanlı Gleason GAMATM 3.0 sistemiyle çalışan ilk tezgah olma özelliğine sahiptir. Gleason GAMATM 3.0 önceki versiyon olan GAMA 2.0 gibi kullanıcı dostu arayüze ve programlama için basit veri girişi ekranlarına sahiptir. GAMA 3.0 hem yazılı olarak, hem de resim ve videolarla destekli olup, dişli özelliklerini öğretici bilgilerle barındırmaktadır. Bu özellikler, kurulum kolaylığı, son teknoloji ürünü kontrol sistemi ve geliştirilmiş hareket optimizasyonuyla birleştiğinde, hemen hemen her dişli ve dişli kesici takımları ölçüm sürelerinde, diğer dişli ölçüm sistemleriyle karşılaştırıldığında, önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca fuarda dişli kesici takımları ve takım tutuculardan örnekler de sergilenecektir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com