Connect with us

Genel

GÜBRETAŞ bu yıl da istikrarlı yükselişini sürdürüyor

Yayın Tarihi:

-

 

2015 yılının ilk üç ayına ait finansal sonuçlarını açıklayan Gübre Fabrikaları T.A.Ş. konsolide ciro, net kâr, FAVÖK ve üretim miktarında sağladığı artışlarla bu yıla da iyi bir başlangıç yaptı. GÜBRETAŞ’ın ana ortaklık payına düşen net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre %71’lik artışla 32,8 milyon TL’ye yükseldi.

 

Son yıllarda satış, ciro ve kârlılık rekorlarıylaTürkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri haline gelen GÜBRETAŞ (GübreFabrikaları T.A.Ş.), 2015 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını KAP’ta açıkladı.

 

2014 yılının aynı dönemine kıyasla satış gelirleri,net kâr, FAVÖK ve üretim artışı sağlayan GÜBRETAŞ’ın, 31 Mart 2015 itibariylekonsolide cirosu 912 milyon TL’ye ulaşırken ana ortaklık payına düşen net kârıise 32,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Böylece GÜBRETAŞ bir önceki yılın ilkçeyreğine oranla konsolide ciroda %6 büyüme ile %39’luk FAVÖK artışı gerçekleştirirken,ana ortaklık payına düşen net kâr ise %71’lik artışla 32,8 milyon TL’yeyükseldi.

 

GÜBRETAŞ, 2015 yılının ilk çeyrek sonuçlarıitibariyle Türkiye’deki tesislerinde 140 bin ton kimyevi gübre üretimiyaparken, geçen yılın aynı dönemine göre üretimde %9,4’lük artış sağladı. Budönemde GÜBRETAŞ, yurt içindeki 605 bin tonluk satışı ile yurt içinde toplam 534milyon TL net satış geliri sağladı. İran’daki bağlı ortaklığı RaziPetrokimya’da ise 267 bin ton satış yapılarak geçen yıla kıyasla %7,3 oranındaartışla 450 milyon TL net satış geliri elde edildi.

 

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GÜBRETAŞGenel Müdürü Şükrü Kutlu, “yılın ilk aylarında ülke genelinde kar yağışları gübre tüketiminde bir gecikme yaşansa da GÜBRETAŞ olarak satış gelirlerinde artış sağladık. Diğer yandan Mart ayında deneme üretimine başlayan Yarımca’daki 60milyon Euro’luk tesis yatırımlarımızla da üretim gücümüzü artırıyoruz. Son yıllardaki istikrarlı büyümemizi devam ettirerek, bu yılı da yeni rekorlarla tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com