Connect with us

Kaplinler

HRC kaplinlerin endüstrideki yeri

Yayın Tarihi:

-

HRC kaplinler günümüzde en çok tercih edilen kaplin çeşitlerinden biridir. Tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden bazıları şunlardır: Kolay montaj edilebilmesi, izin verilebilen radyal, eksenel ve açısal hataların diğer kaplin çeşitlerine göre tolere edilebilirliğinin fazla olması, ani darbeleri ve titreşimleri sönümleyebilmesi.

HRC kaplinlerin bakım sıklıkları diğer kaplinlere göre daha azdır. Bu nedenle HRC kaplin tedarik edilirken fosfat kaplanmasına özellikle dikkat edilmelidir. Fosfat, ürünün üzerini yaklaşık 5 ila 8 mikron arasında örter ve ürünün korozyona karşı olan direnci artırır. Bunun yanı sıra ürünün erken ısınmasına engel olur. Ünsal Makina A.Ş. olarak bu konu üzerinde esneklik göstermeyerek, imalathanemizden çıkan her ürüne kendi bünyemizde maliyetine bakmaksızın mutlaka fosfat kaplama yapmaktayız. HRC kaplin seçimi diğer kaplinler gibi devir ve tork değerlerine göre seçilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, kaplinlerin tork dayanımının malzeme mukavemetine bağlı olduğudur. Malzeme mukavemeti ise ürünün fiziki tasarımı ve hammaddesine bağlıdır. Şöyle ki bazı üreticiler ürünü daha ucuza mal etmek adına ürün tasarımında ve hammaddesinde bazı değişiklikler yaparak olması gereken tasarımın dışına çıkmaktadırlar. Bu da ürünün mukavemetini dolayısıyla ürünün taşıyabileceği maximum tork değerini etkilemektedir. Örnek olarak, bazen A firmasının 180’lik HRC kaplin tork değeri B firmasının 200’lük HRC kaplin tork değerini karşılayabilmektedir. Ünsal Makina A.Ş. Ar-Ge ekibi talep edildiği takdirde müşterilerine ücretsiz olarak kaplin seçim hizmeti ve konuyla alakalı mühendislik hizmeti vermektedir. HRC kaplin imalatında kaplin iç tarafı tornalamayıp dökümden çıktığı gibi kullanıldığı için çıkan her ürünün balanssızlık kontrolü yapılmalıdır. HRC kaplinler her ne kadar kullanım hassasiyetine göre değişkenlik gösterse de standart balans toleransında ISO-1940’a göre G10 kalitesinde balanssızlaştırılması gerekir. Ünsal Makina A.Ş. imalathanesinden çıkan her ürünün balanssızlığını garanti etmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Mekatronik Mühendisi. Başarılı bir eğitim hayatı geçirip mühendislik fakültesini derece ile bitirmiştir. 2015 yılında Ünsal Makina'da başladığı iş hayatına aynı firmada devam etmektedir. Kaliteyi kendine ilke edinmiş, güç aktarım sektöründe tecrübelidir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com