Connect with us

Rulmanlar

KYS, rulman yataklarında kalite standardını yükseğe taşıyor

Yayın Tarihi:

-

KYS Power Transmission Parts Üretim ve Planlama Direktörü İrem Çelik’ten firmalarının rulman yatağı ürün grubu hakkında bilgiler aldık. Rulman çeşitleri ve kullanım alanlarına ilişkin de değerlendirmeler sunan İrem Hanım, rulman seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususları da paylaştı bizlerle.

Sizi tanıyabilir miyiz? KYS Power Transmission Parts’ta hangi görevleri yerine getiriyorsunuz?

Ben İrem Çelik. KYS Power Transmission Parts’da Üretim ve Planlama Direktörü olarak görev almaktayım. Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Firmamızdaki kariyerime Kalite Güvence Şefliği’yle başladım. İlerleyen yıllarda üretim planlamaya da odaklanarak üretim sahasında aktif rol aldım. 4. yılımın sonunda 2020 yılı itibariyle firmamızda Üretim ve Planlama Direktörü olarak görevime devam etmekteyim.

Bu platformdan sizlerin aracılığıyla kariyer yolcuğumdaki sundukları fırsat ve desteklerinden dolayı aileme, genel müdürümüz Seyit Kürkçü ve tüm takım arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunmak isterim.

İrem Çelik, KYS Power Transmission Parts Üretim ve Planlama Direktörü

KYS’nin rulman ürün grubuyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

KYS Kürkçüoğlu olarak yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin rulman yatakları taleplerine de cevap vermekteyiz. Yurtiçinde kendi markamızla ürettiğimiz SNH serisi rulman yatakları yoğun olarak talep edilmekte. Bunun yanında 2019 yılı ihracatımızın %10’luk bölümü rulman yataklarından oluşmakta. İhracatını gerçekleştirdiğimiz rulman yataklarında çeşitliliğimiz oldukça yüksek. Özel tasarım rulman yataklarında hassas ölçü toleranslarıyla yakalanması güç kalite isteklerini başarıyla karşılamaktayız. Kasnak imalatında olduğu gibi müşterilerimize rulman yatakları seçiminde de mühendislik temellerine dayalı teknik destek sağlamaktayız.

Rulman nedir?

Rulman, birbirlerine zıt yönlerde dönen iki halka (bilezik) içerisinde bulunan bilya veya makaralar aracılığıyla, en az sürtünme oluşturan, buna paralel olarak hareketin en az güç harcanarak iletilmesini sağlayan, boyutlarına göre farklı yükler taşıyan makine parçalarıdır. Sürtünmenin azaltılması ve buna bağlı olarak hareketin minimum kayıpla iletilmesi amacıyla görev yapan bu makine elemanları, sürtünmenin oluşturduğu etkiyi absorbe ederek daha az enerji harcanmasını sağlarlar.

Rulman nerelerde kullanılır?

Rulman nedir sorusunun hemen ardından sorulan “rulman nerelerde kullanılır” sorusu da sıkça duyduğumuz, merak edilen konularından biri. Hemen her makinede çeşitli ebatlarda bulunan rulmanların, günümüzde 300 bin civarında çeşidi bulunur. Her makinenin işlevi ve büyüklüğüne orantılı olarak, birden fazla rulman kullanımı sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Çok geniş bir kullanım alanı olan bu makine elemanlarının, üretim safhaları ileri teknoloji, ileri mühendislik ve aynı zamanda hassas bir yaklaşım gerektirir.

Rulmanları, 1883 yılında duyulan ihtiyaç üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda, Friedrick Fishner tarafından ilk olarak üretmiştir. Çamaşır makinesi, bisiklet, otomobil, metro, tren, motorlar, pervaneler, vantilatör ve daha saymakla bitmeyecek kadar çok alanda kullanılan rulmanların olmaması, günümüzde ulaşılmış yaşam standartlarını yaşayamamamız anlamına bile gelebilir.

Teknik olarak radyal veya dairesel olarak ya da eksenel olarak tanımlanan, dikey veya eksenel olarak yataklama elemanı olarak çalışırlar. Sürtünmenin en aza indirilmesi amacıyla iki bilezik arasında bulunan makara veya bilyaların, hassas bir konumda ve birbirlerine hassas bir şekilde hizalanmış olarak yerleştirilmesi ve makara veya bilyaların tamamen pürüzsüz ve aynı boyutlarda olması kaçınılmazdır. “Rulman nedir ve nerelerde kullanılır” sorularının yanıtını daha iyi anlamak için, çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Peki, rulman çeşitleri nelerdir?

Bilyalı rulmanlar

– Eksenel bilyalı rulmanlar

– Radyal bilyalı rulmanlar

– Omuzlu bilyalı rulmanlar

– Eğik bilyalı rulmanlar

   * Tek sıra eğik bilyalı rulmanlar

   * Çift sıra eğik bilyalı rulmanlar

– Oynak bilyalı rulmanlar

– Makaralı rulmanlar

– Silindirik rulmanlar

– Oynak rulmanlar

– Konik makaralı rulmanlar

Rulman yatakları hakkında bilgi alabilir miyiz?

– Yataklar iki eleman arasındaki bir veya birkaç yönde izafi harekete minimum sürtünme ile izin veren fakat kuvvet doğrultusundaki harekete engel olan destekleme elemanlarıdır.

–  Dönme şeklindeki izafi hareketi destekleyen ve yüzeyleri arasında yuvarlanma hareketi olan yataklara rulman adı verilir.

– Yuvarlanma hareketini gerçekleştirmek için destekleyen ve desteklenen elemanlar arasına küresel veya silindirik yuvarlanma elemanları konulmaktadır. Yani bir rulmanlı yatak; iç bilezik, dış bilezik, yuvarlanma elemanları ve bunları birbirlerine göre belirli bir mesafede tutan kafesten meydana gelmektedir.

Rulmanlı yatakları yuvarlanma elemanlarının şekline göre, “bilyalı ve makaralı”; taşıyabileceği yüklere göre de “radyal ve eksenel” olarak sınıflandırabiliriz. Makaralı yuvarlanma elemanlarının silindirik, konik, iğne ve masura şeklinde olması da alt sınıflandırma gruplarında dikkate alınır. Genellikle eksenel rulmanlı yataklar eksenel, radyal rulmanlı yataklar radyal kuvvetleri taşıyan yataklardır. 

Rulman seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Rulman seçimi konusunda yüksek mühendislik bilgisi ve tecrübe gerekmekle birlikte uygulama bazında oluşan şartlar doğrultusunda seçim yapılabilmektedir.

Bu şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:   

– Radyal yük büyüklüğü

– Eksenel yük büyüklüğü

– Devir sayısı

– Çalışma süre ve sürekliliği

– Beklenen ömür

– Şaft-yatak yerleşim dizaynı (Bearing arrangements)

– Rulmanın yerleştirilebileceği hacim büyüklüğü 

–  Yağlama metodu

–  Sızdırmazlık elemanlarının dizaynı

–  Çalışma sıcaklığı

– Kabul edilebilir ses düzeyi

–  Kabul edilebilir vibrasyon miktarı

–  Kabul edilebilir boşluklu çalışma ölçüsü

–  Kabul edilebilir eksenel oynama miktarı

Son olarak doğru yardımcı ekipmanların seçiminin makine verimliliğine sağladığı katkı azımsanmayacak kadar büyüktür. Bu sebeple müşterilerimizi her türlü teknik destek ve çözüm ortağı olma amacıyla firmamıza bekler tüm okurlarınıza keyifli okumalar dilerim.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com