Connect with us

Rulmanlar

NSK’nin Molded-Oil rulmanları 119.000€ tasarruf sağlıyor

Yayın Tarihi:

-

 

NSK’nin Molded-Oil rulmanları ile lastik tesisinde yılda 119.000€ tasarruf sağlanıyor. NSK’nin Molded-Oil rulmanları, Avrupa’daki bir lastik üretim tesisinde yılda 118.000 €’dan fazla maliyet tasarrufu elde edilmesine yardımcı olarak bir kere daha zorlu çevresel koşullarda çalışmaya uygunluklarını kanıtladı. Bir kauçuk kesme makinesindeki geleneksel rulmanlar, yağ emprenyeli bir polimer malzeme ile sürekli olarak yağlanan NSK Molded-Oil rulmanları ile değiştirilince tesiste rulman kullanım ömrünün dört kata kadar uzadığı görüldü.

 

Bir lastik üreticisi kauçuk kesme makinesindeki rulmanları, NSK Molded-Oil rulmanlar ile değiştirerek yılda 119.000€’nun üzerinde tasarruf elde etti. Lastik kesme uygulamasında ortaya çıkan su püskürtme işleminin bu tür uygulamalarda yerleştirilen standart bilyalı rulmanların hizmet ömrünü kısalttığı biliniyor. Ancak bu tesiste sorun, rulman yerlerinde uygun olmayan koruma nedeniyle şiddetlenmiştir. Sonuç olarak, bakım ekibi rulmanların erkenden (tipik olarak yılda iki defa) değiştirilmesi gerekliliği ile karşılaşmıştır. Buna ilave olarak, ağır rulman arızaları ve hat durmaları nedeniyle yılda ortalama iki defa programsız kesintiler meydana gelmektedir.
NSK mühendisleri, kanıtlanmış AIP Katma Değer Programı çerçevesinde, teknoloji merkezlerinden birinde rulmanları analiz etmeden önce uygulamayı ilk elden görmek amacıyla tesisi ziyaret etmiş ve burada rulman arızasının en önemli nedeninin kauçuk kesme sürecindeki su girişi olduğunu  belirlemişlerdir. NSK uzmanları optimum çözümün Molded-Oil özellikli paslanmaz çelik ünitelerin uygulanması olacağını belirlemiştir.
Molded-Oil teknolojili rulmanlarda su ve kirletici girişi yuvarlanma yoluna az miktarda ve sürekli olarak gönderilen yağ içeren bir reçine türü ile engellenmektedir. Rakiplerin rulmanlarında kullanılan reçineler ile karşılaştırıldığında, NSK’nin Molded-Oil rulmanlarında mevcut olan yağ oranı önemli  iktarda fazladır (genellikle %50 veya daha fazla) ve bu da hizmet ömrünü uzatır. Monte edilen  olded-Oil üniteleri, şu anda tek parçalı östenitli paslanmaz çelik dökümden yapılmış bir yatağın yer aldığı lastik üretim tesisinde kullanılıyor. Rulman bilezikleri, bilyaları ve yuvarlanma yolları da paslanmaz  çelikten yapılırken hem yatağın hem de rulmanın içinin korozyona karşı daha dirençli olması Molded-Oil reçine kaplama ile sağlanıyor.
NSK Molded-Oil rulmanları su ve kontaminan girişinin önlenmesi gereken uygulamalar için uygundur. Lastik üreticisinin NSK’nin tavsiyelerini hayata geçirmesiyle birlikte, her rulman ünitesinin hizmet ömrü dört kata kadar uzamıştır; rulmanlar daha önceki gibi üç ayda bir değil artık yılda bir defa değiştiriliyor. Üretim kaybı ve rulman değiştirme maliyeti hesaplandığında, paslanmaz çelik yataklı Molded-Oil blok tip rulmanların kullanılması ile yıllık net tasarrufun 119.000 € olduğu belirlenmiştir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com