Connect with us

Genel

NSK eğitimi Gilkes´de rulman bilgisini arttırıyor

Yayın Tarihi:

-

 

Hidroelektrik türbin, motor soğutma pompaları ve endüstriyel pompalar üreten Gilbert Gilkes & Gordon Ltd (Gilkes), NSK uzmanları tarafından verilen kısa bir eğitim kursu ile rulmanlar konusundaki bilgisini arttırdı.

 

Biraz teori, biraz da pratik içeriğinden oluşan iki yarım günlük eğitim oturumu, şirket mühendislerinin en son hareket teknolojileri konusundaki bilgisini iyileştirmeye yardımcı olmak amacıyla Gilkes´in özel ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir. Gilkes´in 200´den fazla kişinin çalıştığı Kendal´daki merkezi 160 yılı aşkın bir mühendislik yenilikçiliği geleneğine sahiptir. Şirketin hidro ürünleri ve pompaları dünya genelindeki pazarlarda tanınmış olmakla beraber bu ileri görüşlü işletme, sürekli iyileştirme inancı doğrultusunda NSK ile yapılan rutin bir toplantının ardından rulmanlar konusunda kısa bir eğitim kursu düzenlemeye karar verilmiştir.

Gilkes´in 1980´li yıllardan beri müşterileri olduğunu belirten NSK Europe Endüstriyel İşletme Birimi UygulamaMühendisi Andrew Fletcher, sözlerine şöyle devam etti: “Eğitim konusu, bir nezaket  ziyareti esnasında ortaya çıktı.NSK eğitim portföyünü konuştuk ve Gilkes buna oldukça fazla ilgi gösterdi.” Gilkes tarafından üretilen ürünlerde NSK´nin sabit bilyalı rulmanları, silindirik makaralı rulmanları ve çift sıralı eğik bilyalı rulmanları kullanılıyor. Bununla birlikte, rulman bilgisinin eksikliğinin bilincinde olan şirket, NSK´nin eğitim teklifini hemen kabul etti.

 

Şirketin Kendal tesisindeki iki eğitim oturumunda, kıdemli tasarım mühendisleri, üretim mühendisleri, bakım mühendisleri ve stajyerlerden oluşan toplam 14 katılımcı yer aldı.  Katılımcılardan rulman konusunda kursta cevaplanmasını istedikleri on soru ile gelmelerinin istenmesi çok önemli bir noktaydı.   Kurs süresince on soruya ayrıntılı şekilde cevap verdiklerini belirten Sayın Fletcher sözlerine şöyle devam etti: “Sonuç olarak, Gilkes eğitimden tam olarak ihtiyacı olanı aldı ve buna ilave olarak oldukça faydalı olduğu kanıtlanan ek bilgiler edindi.”

 

Kursta, rulman tipleri ve farklı rulman keçe düzenlemelerinin özellikleri, iç boşluklar, yağlama, rulman arıza modları ve birçok ilave konuda oturumlar düzenlendi. Katılım seviyesini en üst düzeyde tutmaya yardımcı olmak amacıyla kursa resmi olmayan bir uygulama unsuru da dahil edildi. Bu bağlamda, katılımcılardan saate ve birbirlerine karşı yarışarak bir rulman ünitesi kurmaları istendi.  Gilkes mühendislerinin hevesli olduğunu ve öğrenme konusunda gerçekten istekli olduklarını belirten Sayın Fletcher şunları söyledi: »Satış sonrası müşterilerine bu tür kursları sıklıkla veriyoruz. Aynı avantajları OEM´e de sunmak yeni bir durum. Daha fazla OEM´in makinelerinde ve ekipmanlarında kullandıkları rulmanlar konusunda eğitim almasının iyi olacağını düşünüyoruz.Çünkü bu eğitimler, mevcut bilgileri ve pratik becerileri güncellemek için gerçek bir fırsat. Her kursun müşterinin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmesi, etkiyi ayrıca arttırıyor.»

 

Gilkes şu anda 10 mühendis için II. Seviye bir kurs düşünüyor. II. Seviye kurslar, rulman teknolojisini daha ayrıntılı bir şekilde yer alıyor, hesaplama eğitimi gibi konuları da kapsıyor. NSK, pompa uygulamaları için çeşitli rulman çözümleri sunuyor. Örneğin, standart silindirik makaralı rulmanlar pirinç, çelik veya poliamid kafesler ile birlikte santrifüj, piston, su altı ve LNG(sıvılaştırılmış doğal gaz) vs. pompalarında yaygın olarak kullanılıyor. Aynı zamanda, hem yüksek kapasite hem de kayma dirençli sabit bilyalı rulman tipleri pompa üreticileri arasında popülerdir. Sabit bilyalı rulmanlar, pompa motorunun şaft dönüşünü kolaylaştırmak için (Örneğin, O-ring kompresyonunun istenmeyen kaymayı önlemesi için) yaygın olarak kullanılır.

 

Benzer şekilde, eğik bilyalı rulmanlar yüksek yük kapasitesi, dönüş hızı ve hassasiyeti gibi özelliklerinin yanı sıra evrensel uyum ve sıkı eksenel boşluk / ön yükleme toleransı gibi etkenler nedeniyle pompa tasarım mühendisleri arasında popüler bir başka üründür.

Daha fazla bilgi için,  www.nsk-literature.com/en/pumps-compressors-bearingsadresinden NSK »Pompalar ve Kompresörler için Rulmanlar» kataloğuna çevirim içi olarak erişilebilir. Alternatif olarak, +44 (0)500 232746 numaralı telefon aranarak basılı bir kopya talep edilebilir.

 

NSK Hakkında

100 yıllık geçmişi ile NSK, (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) yerel bir rulman tedarikçisinden, küresel pazarda faaliyet gösteren rulman ve otomotiv ürünleri tedarikçisine dönüşmüş bir Japon firmasıdır. Bugün NSK 30 ülkede 31.000 çalışanıyla faaliyet göstermektedir.Mart 2015 raporlarına göre mali yılında 975 Milyar Yen’in üzerinde satışa erişmiştir. Bu sonuca, şirketin ürün ve hizmet kalitesini sürekli olarak geliştirmesini sağlayan ve kesintisiz bir şekilde artırılan AR-GE yatırımlarının gücüyle ulaşılmıştır. Bu yatırım NSK’nın “Toplam Kalitede 1Numara” olma hedefini desteklemektedir. NSK, eksiksiz rulman portföyüne ilave olarak, hassas parçalar ve mekanik ürünler ile birlikte otomotiv endüstrisi için tekerlek rulman üniteleri ve elektrikli direksiyon sistemlerininde dahil olduğu sistem ve destek parçaları geliştirmekte ve üretmektedir.

 

NSK’nın 1963 yılında Avrupa’daki ilk yan kuruluşu Almanya’nın Düsseldorf  kentinde ve Avrupa’daki ilk üretim tesisi ise 1976 yılında İngiltere’nin Peterlee kentinde hizmete başlamıştır. Günümüzde NSK Avrupa kıtası dahilindeki satışlarını İngiltere, Polonya ve Almanya’ daki üretim tesisleri, Almanya, Hollanda ve İngiltere’deki lojistik merkezleri ve Almanya, İngiltere vePolonya’daki teknoloji merkezleriyle desteklemektedir. 1990 yılında ise İngiltere´nin Newark kentinde, ünlü Avrupalı rulman üreticisi olan UPI grubunu satın alarak, rulman markası olan RHP markasını bünyesine katmıştır. Ayrıca NSK geniş bir yetkili distribütör ağı da geliştirmiştir. Endüstriyel, lineer ve hassas ürün teknolojileri (EIBU), otomotiv endüstrisi için rulmanlar ve direksiyon sistemleri (EABU ve ESBU) olmak üzere uygulama odaklı üç ana iş birimine ayrılmıştır. Bu organizasyonda, NSK Avrupa Mart 2015 sonuçlarına göre3,500 çalışanı ile 1 Milyar Avro’nun üzerinde ciro elde etmiştir.

Daha fazla bilgi için www.nskeurope.com.tr

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com