Connect with us

Zincir ve Zincir Tahrikleri

Renold zincir çözümleriyle yıllık £70.000 tasarruf

Yayın Tarihi:

-

Önde gelen global bir elektronik, elektrik ve endüstriyel bileşen dağıtıcısı, İngiltere merkezli dağıtım ofisinde her gün, 55.000 parça malzemeyi teslim alıyor ve sevk ediyor. Bu ölçüde bir lojistik operasyonun kolay gerçekleştirilebilmesi için, dağıtım zincirinin her halkasının sorunsuz çalışması gerekiyor.

Depolarda ürünler, depo konumlarından paketleme noktalarına, daimi şekilde işleyen asansörlerle aktarılıyor. Asansörlerin her birinde, toplayıcının gerekli malzemeleri yerleştirdiği çoklu tablalar mevcut. Tablalar da asansörlere, köşelerdeki dört sonsuz zincirle bağlı bulunuyor.

Karşılaşılan sorun

Şirket yıllarca, bir OEM üreticisi tarafından tedarik edilen genel zincirleri kullandı. Her bir zincir, çalışma düzenini sürdürebilmek için düzenli yağlamaya ve yeniden gerilmeye ihtiyaç duyuyordu. Temel bakım olmasına karşın, yağlama işlemi zaman alıyordu, kontrollerinde tutarsızlık ortaya çıkabiliyordu, gereksiz ıskartalarla sonuçlanabiliyordu ve iş alanını da kirletiyordu. Zincirler hareket ettikçe, yeni uygulanan yağ, sıklıkla asansörlerin etrafından dolanıp tablalara bulaşıyor, ürün ambalajlarını kirletiyor, bu da maliyeti artırıp teslimatı geciktiriyordu. Zincirler düzenli yağlanmadığında da, takılıyorlar ve dişleri çabuk aşınıyordu.

Buna ek olarak, asansörler değişik ağırlıklarda malzemeleri taşımada kullanıldıklarında, zincirler değişik oranlarda aşınırlar. Bu meydana geldiğinde, tablalar düzgün çalışmaz hale gelir ya da zincir aşınır; bu da asansörlerin sıkışmasına veya ürünlerin paketlenmeye giderken hasar görmesine ya da kaybolmasına neden olur. Bu nedenle, 84 tablanın her birinin bakımı yapılmalı ve düzenli olarak değiştirilmelidirler. Her birinin maliyetinin yaklaşık £1000 olması nedeniyle, OEM’den yeni tablalar satın alınması da maliyetleri hayli yükseltir. Ayrıca tablaların her birinin yerleştirilmesi de çalışmada ilave duruşlara sebep olur, bu da maliyeti artıran diğer bir etkendir. Depoda kullanılan 84 tablayla birlikte bu, şirket için hiç de arzu edilmeyen bir maliyet ortaya çıkarmaktadır.

2012’de firma, genel zincirleri, düzenli yağlama ve ayarlama gerektirmeyen düşük maliyetli alternatifleriyle değiştirme kararı aldı. Renold ve diğer iki zincir üreticisine çözüm bulmaları amacıyla müracaat ettiler. Renold’un Syno zinciri, 18 asansöre uyarken, diğer iki üreticiden birer zincirse, birer asansörde denendi.

Renold çözümü

Çok geçmeden, Renold’un rakiplerinin zincirlerinin depo ortamına uygun olmadığı ortaya çıktı. Zincirlerden biri, tekrarlanan yükleri taşıyamadı ve kurulumundan kısa süre sonra koptu. Diğeriyse paslanıp korozyona uğrayıncaya dek 1 yıl çalışmayı sürdürdü.

Renold’un az bakım gerektiren Syno zincirleriyse ortama mükemmel uyum sağladı. Aşınmaya dayanımlı zincirler, bir dizi zorlu uygulamada verimi ve etkinliği en uygun hale getirmek üzere tasarlanmışlardı ve bu uygulamanın gereksinimlerini tam olarak karşıladılar. Kendinden yağlamalı olan zincir, tablalarda düzgün şekilde çalıştı, ürünlerin de paketleme alanına en uygun koşullarda sevk edilmesini sağladı.  Özel korozyon karşıtı kaplaması da, pasın erken oturmasını önleyerek zinciri korudu.

Kurulumunun üzerinden yedi yıl geçen Syno zincirleri, bugün de kusursuz şekilde çalışmayı sürdürüyor ve distribütörün bakım ekipleri zincirleri bir kere olsun gerdirme gereksinimi bile duymadılar. Zincirler hiçbir aşınma belirtisi göstermedi, özel korozyon karşıtı kaplama da onları pasa karşı korumayı sürdürüyor. Zincirlerin bakım ve yağlama gereksiniminin olmaması, bakım ekibinin zincirleri ayarlamakla ya da değiştirmekle veya iç kısımlardaki fazla yağı temizlemekle vakit harcamak durumunda kalmaması da firmanın günlük maliyetlerini azaltıyor.

Distribütörün daha çok tasarruf etmesini sağlamak üzere Renold, tablaların bakımı ve değiştirilmesiyle ilgili maliyetlerle de ilgilendi. Dikkatli bir incelemenin ardından Renold’un mühendisleri OEM tablalarında kullanılan bileşenleri tanımladılar ve onların değiştirilmesinde kullanılacak yedek parçaları belirlediler. Şu anda, temas bağlantıları gibi tüm temel bileşenler, Renold tarafından yedek parça olarak sağlanıyor. Bu da, distribütörün, değiştirilecek parçalar için gereksinim ortaya çıktığında onları Renold’dan satın almasına, eski ve yeni parçaları kullanarak, kendi bünyesinde, OEM’den tablanın tamamını satın alma maliyetinin küçük bir kısmıyla yeni tablalar yapmasına imkân tanıyor. Syno zincirlerin kurulumu, operasyon esnasında neredeyse hiçbir parçalanma yaşanmadan, yeni yapılandırılan tablalarda gerçekleştirilebiliyor.

Sonuç

Tablaların değiştirilmesinde ve yönetimindeki yenilikçi yaklaşım, Syno zincirlere geçilmesiyle elde edilen zaman ve maliyet kazançlarıyla birlikte, geçen yedi yıl süresinde distribütöre yıllık fazladan £70.000 tasarruf etme imkânı tanımıştır.

Ayrıca, zincirler ilk kurulduklarındaki performanslarını sürdürmüşler, yıllar geçtikçe de firmanın verimliliğini ve arıza maliyetlerini en uygun hale getirmeyi sürdürmüşlerdir.

Renold Syno’nun uygulamanızı en uygun hale getirmede size nasıl yardımcı olabileceğiyle ile ilgili daha fazla bilgi için  /products/industrial-transmission-chain/renoldsyno/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim için:

Email: info.tr@renold.com

Tel: +90 541 498 45 00

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com