Connect with us

Elektrik Motorları

J920 FleXtra Gaz Motorları, GE’nin Türkiye’nin enerji sorunları için geliştirdiği çözümlerin merkezinde yer alıyor

Yayın Tarihi:

-

Türkiye, enerji üretimi söz konusu olduğunda büyük potansiyele sahip – ancak aynı zamanda ciddi sorunlarla da karşı karşıya. GE’nin Dağıtılmış Enerji çözümleri, Türkiye’nin hızlı, güvenilir ve verimli enerji ihtiyacını karşılamak üzere kullanım noktasında veya yakınında hızlı biçimde konumlandırılabilir.

Uluslararası Enerji Ajansı(IEA), Türkiye’nin enerji kullanımında 2015 ve 2030 arasında %4,5 oranında biryıllık artış öngörürken, Türkiye aynı zaman diliminde büyüyen ekonomisini desteklemek için enerji talebindeki artışı % 5 olarak belirledi. Bu da Türkiye’yidünyanın en hızlı büyüyen enerji bölgelerinden biri yapıyor. Ülke, bu talebinüstesinden gelmek, enerji arzını kesintisiz olarak sürdürmek ve Türkiye’ninyurt dışı enerji kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmak için elektrik vedoğal gaz altyapısına yönelik yatırımlarının büyük çoğunluğunun özel sektör tarafındanyapılmasını bekliyor (Türkiye 2014 yılında enerjisinin %72’sini ithal etti).

Artan yakıt maliyetlerini karşılamak için yüksek verimlilik

Bununla beraber yakıtmaliyetlerinin elektrik santrallerine ait operasyonel maliyetlerin %90’nındanfazlasını oluşturduğu bir ortamda özel sektörün sürekli artış gösteren doğalgaz fiyatlarıyla baş edebilmesi gerekiyor. Bu da Türkiye’nin kömür kaynaklı üretimdebüyük birartış planlasa da enerji tedariğini yerel üretilmiş yenilenebilir vegeleneksel olmayan enerji kaynaklarına daha fazla yer vererek çeşitlendirmekistemesinin ardında yatan nedenlerden birini oluşturuyor. Yakıt maliyetleriniazaltmanın yanı sıra elektrik piyasasında çalışma saatlerini artırmak, yatırımcılariçin geri ödeme süresini düşürmek ve Türkiye’nin karbon ayak izini azaltmak dayüksek verimliliğe sahip enerji üretimi gerektirecek. J920 FleXtra gaz motoruişte tam bu noktada devreye giriyor. GE’nin Dağıtılmış Enerji portföyünde yeralan en yeni ve en güçlü ürünlerden biri olarak kendi motor sınıfında mevcut olanen iyi elektriksel verimliliklerden birine sahip. Halihazırda, Türkiye’dekidoğal gaz temelli elektrik üretiminin yarıdan fazlası GE ekipmanlarıncasağlanıyorken, J920 FleXtra gaz motorları da Türkiye’nin enerji geleceğinekatkıda bulunabilir.

GE’nin 100 kW ile 116 MWarasında değişen Dağıtılmış Enerji elektrik üretim portföyü, 3 GW’yi aşankurulu kapasite sağlayan 60’ın üzerinde aeroderivativegaz türbini ve 250’denfazla Jenbacher gaz motoruyla Türkiye elektrik şebekesinin başlıcadayanaklarından biri haline gelmiş durumda. J920 FleXtra, 10 MW gaz motorlarıplatformunda bir ilk olan % 50,1’lik verimliliğiyle bir tesisin yaşam ömrüboyunca büyük yakıt tasarrufu sağlama kapasitesine sahip – 100 MW’lik bir tesisiçin 20 milyon €’ya kadar. Motor, iki aşamalı turboşarj (hava sıkıştırma)özelliğiyle tek aşamalı turboşarja sahip pistonlu motorlara göre elektrikselaçıdan % 3 puan daha verimli olabiliyor.

Yüksek Sistem Güvenilirliği

J920 FleXtra gaz motoru gibiverimli ve esnek dağıtılmış üretim teknolojileri Türkiye’deki elektrikşebekesini daha dengeli ve güvenilir hale getirebileceği gibi şebekeoperatörlerinin sistem düzensizliklerinin üstesinden gelebilmesini ve operasyonelkesintilere karşı yedek güç koruması sağlayabilir. Rüzgar ve güneş gibiyenilenebilir enerji kurulumlarının sayısı giderek artıyor, ancak değişken üretimleridengeli enerji üretimi ve güvenilir bir şebeke sağlamak için yük merkezlerineyakın ve daha fazla esnekliğe sahip dağıtılmış enerji üretimine ihtiyaçduyulduğunu gösteriyor.

Çok sayıda avantaj

J920 FleXtra gaz motoruTürkiye için enerji açısından başka önemli avantajlar da sunuyor.

% 90 ve üzerinde yüksekelektrik ve birleşik Isı ve Güç verimliliği (CHP kojenerasyon)

  • Entegre ısı eşanjörleri hem sıcak su, hem de buharüretimi uygulamaları için düşük maliyetli, yüksek kojenerasyon verimliliği sağlar.
  • 5 dakikanın altında tam yüke çıkma özelliğine sahip esnekişletim, yatırımcılara gün öncesi, dengeleme ve yardımcı hizmetler piyasaları gibiçeşitli elektrik piyasalarında karlı ticari faaliyette bulunma imkanı sağlar.
  • Çoklu ünitelere sahip J920 enerji santralleri,operatörlere verimlilik kaybı yaşamadan geniş enerji blokları ile dağıtımesnekliği tanır.

Yaşamsal projelerin merkezinde

J920 FleXtra gaz motoru Almanya’daiki, Amerika Birleşik Devletlerinde ise bir yaşamsal projede kullanılıyor.

Rosenheim’da bulunanStadtwerke Rosenheim kentsel birleşik üretim santralinin büyütülmesi kapsamındaüç GE Tip 6 gaz motoru ve bir atık yakma santraline eklenen bir J920 FleXtraCHP ünitesi sayesinde şehrin gereksinim duyduğu elektriğin %40’ı, ısının ise%20’si karşılanıyor. Yüksek elektriksel verimlilik ve esnekliğe sahip J920motoru yenilenebilir enerjilerin – ağırlıklı olarak güneş enerjisi – devredeolmadığı durumda şebekeyi dengelemek için ideal bir alternatif.

Hamburg’da bulunan HanseWerkNatur GmbH, Kuzey Amerika’nın en büyük gaz motoru temelli kojenerasyonsantralini inşa ediyor. Merkezinde bir J920 FleXtra gaz motoru yer alan 9,5MW’lik santral, Doğu Hamburg’a 21.500’ün üzerinde haneye yetecek kadar elektriksağlayacak. Bu santral % 95’i aşan toplam verimlilik ile bölgesel ısıtma içinsıcak su temin eden çok yenilikçi bir birleşik ısı ve güç çözümüyleyapılandırıldı.

Bağımsız enerji üreticisi SkyGlobal Partners, GE ile 60 Hz’lik bir uygulamada J920 FleXtra teknolojisininKuzey Amerika’daki ilk kurulumu için bir araya gelecek. Columbus, Texas’tabulunan 50 MW’lik tesise 6 motor güç verecek ve yerel bir dağıtım şirketi yükdengeleme odaklı elektrik üretecek.

GE’nin ön plana çıkanJ920 FleXtra gaz motorunu da içeren Dağıtılmış Enerji portföyü açık biçimde Türkiye’ninihtiyacı olan hızlı, esnek, uygun maliyetli ve verimli enerjiyi sağlıyor –şimdi ve gelecekte.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com