Connect with us

Genel

“Arken Jeneratör ile hayat hiç durmasın”

Yayın Tarihi:

-

Bu ay sizler için Arken Jeneratör’ün genel müdürü ve kurucusu Alaadtin Birkan Yüksel ile şirketi, yaptıkları ve sektör üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Bize biraz Arken Jeneratör’den bahsedebilir misiniz?

Arken Jeneratör, %100 Türk Sermayesi ile İstanbul Sefaköy’ de7200 m2 kapalı alana sahip üretim tesislerinde, 10 kVA dan 2500 kVA ya kadar,
ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001, TSE, CE belgelerine sahip olarak, yılık 3500 adet dizel jeneratör üretebilme kapasitesine sahip jeneratör imalat firmasıdır.

Müşterilerinizin sizce Arken’i tercih etme nedenleri nelerdir?

Fabrikamız, İstanbul Sefaköy’de olup, 7200 m2 lik kapalı alana sahiptir.

 

Arken Jeneratör, kendi tescilli markası ile üretmiş olduğu jeneratör gruplarının satış, kiralama ve satış sonrası hizmetlerini, İstanbul ve Ankara bölge müdürlüklerine ilave olarak Ege ve Çukurova da bulunan 2 bölge temsilciliği ve 29 ilde yetkili bayisi ile yapılandırmıştır.

Ayrıca, Rusya, Romanya, Macaristan, Libya,Yunanistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Irak, Nijerya, Gana gibibirçok ülkeye ihracat yapıyoruz.

Arken markası taşıyantüm ürünlerimizin kalite standartları, tedarik aşamasından başlamaküzere, son kullanıcıya ulaşma aşamasına kadar her adımının, “kaliteyönetim sistemi’’ gerekleri doğrultusunda gerçekleştirilmesiyle sağlanmaktadır.

Pazarda güçlü bir oyuncukonumunda olan şirketimiz sadece jeneratör konusunda faaliyetgöstermektedir. 20 yıllık sektör tecrübesinin ürünü olan  şirketimizde,müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına göre, her iş bir proje olarak elealınmakta, en ekonomik maliyetle, en uzun ömürlü çalışacak şekilde dizaynedilip üretimi yapılmaktadır.

Projelerin gerekliliğinegöre, orta gerilim jeneratörleri, senkronizasyon Sistemleri,uzaktan izleme, remote radyatörlü sistemler, özel tip susturuculukabin ve konteynerler müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre en uygunşekilde sunulmaktadır.

Müşterilerimizin özel ihtiyaçlarını dikkate alarak anahtar teslimi projeler üreten şirketimizde, her bir iş bir proje olarak ele alınmakta, en ekonomik maliyetle, en uzun ömürlü çalışacak şekilde dizayn edilip üretimi yapılmaktadır. Projelerin gerekliliğine göre, orta gerilim jeneratörleri, senkronizasyon sistemleri, uzaktan izleme, remote radyatörlü sistemler, özel tip susturuculu kabin ve konteynerler müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre en uygun şekilde imal edilmektedir.

Jeneratörler en güvenilir ve nispeten tesisi ve yatırımı kolay yedek enerji kaynaklarıdır. Maden ocakları, şantiyeler gibi hiç elektriğin olmadığı yerlerde sürekli enerji kaynağı olarak da kullanılmaktadırlar. Ülkemizde %90 oranında Stand-by olarak elektrik kesintilerinde kullanılmaktadırlar.

İşte tam burada ürünün kaliteli olması kadar,sadece kesintilerde aklımıza gelenjeneratörümüzün bakımlarının da zamanınyapılıyor olması ve her an elektrikkesilecek ve jeneratör devreyegirecekmiş gibi hazırda beklemesi oldukçaönemlidir. Bu noktadan çıkışlaArken olarak marka bağımsız herjeneratör için müşterilerimizle “periyodik bakım” anlaşmaları yapıyoruz.

Bu bakım anlaşmaları çerçevesinde jeneratörlerin, örneğin 2 ayda 1 kez yerinde kontrolleri yapılmakta, sarf malzemeleri değiştirilmekte, arıza verebilecek yıpranmış parçalar önceden değiştirilmekte ve jeneratörlerinboşta/yükte testleri tekrarlanarak hazırhalde bekler durumda olmalarısağlanmaktadır. Burada bir önemli hususda orijinal yedek parçaların kullanılmasıdır.

Arken hizmet sağladığı motor ve alternatör markalarının her biri için asgari yedek parça stokunu merkez, bölge ve bayi depolarında tutmakta ve arızaya müdahale süresi kadar arızayı çözme süresini de olabildiğince kısaltmaya çalışmaktadır.

Ürün portföyünüz üzerine neler söylersiniz?

Ürün yelpazemizde 10 ile 2500 kVA aralığında dizel jeneratör grupları ve bunun yanı sıra marin ve doğal gazlı jeneratör grupları bulunmaktadır.

Dizel jeneratör gruplarımızda kalitesi yüksek Perkins, Volvo, Mitsubishi, Deutz, Sdec, Weichai gibi dizel motorlar ile Linz ve Stamford marka orijinal Avrupa alternatörler kullanmaktayız. Ayrıca Arken olarak 2013 yılından itibaren Linz alternatörlerinin Türkiye ayrıcalıklı distribütörüyüz.

Jeneratör gruplarımız için manuel, otomatik, senkron kontrol panoları, yük transfer panoları, ses izolasyon kabinleri ve römork imalatı yapmaktayız. Ürün gruplarımızda, uzaktan izleme fonksiyonu, galvaniz saç, 20 dbA ses düşürücülü egzost standart olarak kullanılmaktadır.

Özellikle konut, banka, market gibi, sessiz jeneratöre ihtiyaç duyan işletmelere yönelik ürettiğimiz, 10 – 155 kVA aralığında 1 m mesafede 72 dbAses seviyesi olan, gürültü önleyici kabinli jeneratörlerimiz oldukça ilgi görmektedir.

Sektöre ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Küresel ekonomik krizin etkilerinin azalması ile inşaat sektöründe patlama yaşanması ve birçok projenin devam etmesi, 2013yılında büyümenin devamını sağladı. Ancak 2014 yılı ilk çeyreği bazı belirsizliklerin ve endişelerin oluşması etkisinde durağan olarak başlasa da, bu günlerde tekrar canlanmaya başlamış durumda.

Yatırımlara devam edilmesi ile sektörümüzdeki büyümenin de olumlu yönde etkileneceğini düşünmekteyiz. Ayrıca günümüzde müşteriler ve marka arasında oluşturulan ilişkiler maalesef kısa vadeli kazançların düşünülmesi nedeniyle, git gide zayıflamaya başladı. Özellikle ürün fiyatının, kaliteden önce gelmesi çoğu üreticiyi üretmek yerine al-sat yapmaya teşvik etti. Bu düşünce kalitenin, ürün geliştirmenin, yenilikçiliğin, yaratıcılığın zayıflamasına sebep oldu. Böylece müşteriden gelen arıza vs. talebi arttı ve memnuniyetsizlikler başladı.

Arken Jeneratör olarak müşterilerimizle kalıcı birliktelikler kurabilmenin, üretim aşamasında ve sonrasında çevreye karşı da duyarlı olabilmenin, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeninin öneminin bilinciyle ÜR-GE çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Ses izolasyon kabininde maksimum kalite ve düşük desibel ses seviyesi ile 20db ses düşümüne sahip egzoz kullanımı, pano, kabin gibi tüm metal aksamda paslanma sorununu ortadan kaldıran galvaniz sac kullanımı, müşterilerimize sunduğumuz özel çözümler ÜR-GE çalışmalarımızın sonuçlarıdır.

Satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?

Arken jeneratör olarak, ürünlerimizin arkasında durarak, müşterilerimize kesintisiz hizmet sunmak için satış sonrası hizmetler yapılandırması oluşturduk. Arken Jeneratör olarak, İstanbul, Ankara merkez servisler ve Türkiye sathına yayılmış yetkili Arken servisleri ile 7 gün, 24 saat servis/bakım güvencesi vermekteyiz. Kendi ürünlerimizin yanı sıra sektörel deneyimlerimiz ve uzman teknisyenlerimiz ile marka ayrımı yapmaksızın, piyasada faaliyette olan tüm jeneratör gruplarının periyodik bakım hizmetlerini de üstleniyoruz.

Jeneratör Pazarı bilgi verebilir misiniz?

Türk jeneratör sektörüne pazar büyüklüğü olarak baktığımızda, 250 milyon Usd civarında olduğunu tahmin ediyoruz, önümüzdeki 5 yıllık süreçte 340 milyon Usd mertebelerine çıkacağını tahmin etmekteyiz. Sektördeki aktörlerde bir takım yapısal değişikliklerin olması ve bazı yeni aktörlerin girip bazılarının çıkması olsa da jeneratör sektörü sağlıklı bir şekilde yoluna devam etmektedir. Bu büyümedeki etkenleri, Türkiye jeneratör sektörünün piyasa deneyiminin iyi olması, özellikle inşaat sektörünün hareketliliği ile iç pazarın canlı olması ve yoğun jeneratör talebi olan ülkelere ihracat yapabilme noktasında stratejik konumu ile Avrupalı ve Uzak Doğulu rakiplere göre avantajlı olması olarak sayabiliriz.

Türkiye ekonomik olarak büyüyen ve bölgesinde en hızlı gelişen ülke konumundadır. Ayrıca Rusya, Afrika ve Orta Doğu ülkeleriyle ticaret yapma noktasında stratejik konumdadır. Bu da yabancıların Türkiye’ye ilgisini arttırmaktadır; ancak fiyat hassasiyetinin yüksek olması yabancıların direkt gelip yatırım yapmalarını engellemektedir. Müşteri seçimlerinde fiyat kadar kalite de oldukça etkileyici olmaktadır. Bunun yanı sıra yedek parça stoku ve servis ağının ülke geneline yayılmış olması da önemlidir.

Türkiye’de jeneratör üreticilerinin yaşadığı sorunlar nelerdir?

Türkiye’de hatırı sayılır bir dizel motor ve alternatör üretiminin olmaması, Türk Jeneratör üreticilerini ithalata bağımlı hale getirmektedir. Bu bağlamda OEM olarak Avrupa ve uzak doğudan dizel motor ithalatı ve alternatör ithalatı yapılmaktadır. Bu şekliyle motor ve alternatör ithalatı yapıp buna ilave olarak şase, kabin pano vb. aksamları Türkiye’de imal ederek jeneratör üretimi yapan firmaların sayısı ve etkinliği daha fazladır. Ayrıca Avrupalı büyük üreticilerin hazır olarak getirdikleri jeneratörlerin satışını yapan distribütörleri de mevcuttur. Son birkaç yılda, özellikle 15 -200 kVA aralığında, Çin’den oldukça ucuz ama bir o kadar kalite sorunları olan jeneratörleri getiren firmalar da oluşmuştur.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Bizler ülkemizin uzun vadeli kazanımlarını, istihdamın önemini, değer yaratarak topluma hizmet etmeyi ilke edinerek yatırımlarımızı şekillendirmeye gayret ediyoruz. Üretim yapmanın, yatırımcı olmanın pek çok zorlukları olması bizi yolumuzdan çevirmiyor çünkü elde ettiğimiz sonuca odaklanarak markamızla ve ürünlerimizle gurur duyuyoruz. Yurt içi satışlarımızın yanı sıra Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler, Afrika ülkelerine yaptığımız ihracat ile bir Türk markasını temsil etmenin bilinci ile hareket ediyoruz. Fuarlara katılımı son derece faydalı buluyor ve önemsiyoruz.

Birçok üretici firmayı aynı mekânda görebilmek, teknolojik gelişimleri yakından takip edebilmek, mevcut ve potansiyel müşterilerimizle kısa zamanda etkin temaslar kurabilmek firmamıza ciddi avantajlar sağlıyor. Ürün geliştirme çalışmalarımıza ışık tutması sayesinde fuarlara sadece satış getirisi olarak bakmıyoruz. 2013 yılında, Libya Big 4 Show Fuarında ve Azerbaycan Bakû Build Fuarına katıldık. 2014 olarak, Polonya Budma Yapı Fuarı, Irak Erbil Building Fuarı, Rusya Energetika&Elektrotechnika Fuarı ve Güney Afrika Johannesburg 21. Machinery- Electra Mining Uluslararası Elektrik Enerji ve Maden fuarına katıldık.

Tüm fuarlarımızdan kalıcı birliktelikler oluşturmanın ve sektörel deneyimlerimizi paylaşmanın mutluluğuyla ayrıldık.

ARKEN JENERATÖR

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com