Connect with us

Güç Aktarım Teknolojileri

Çimento ve maden

Yayın Tarihi:

-

“Çimento” kelimesi, yontulmuş taş kırıntısı anlamındaki Latince “caementum” sözcüğünden türemiş, sonraları “bağlayıcı” anlamında kullanılmaya başlanmıştır. İlk betonarme yapının tarihi 1852 olmakla birlikte, yapıların inşasında bağlayıcı malzemelerin kullanımı çok eskilere dayanır; bağlayıcı madde olarak kullanılan ilk madde kireçtir.

Bu konuda kesin bulgular olmamakla birlikte, kirecin bağlayıcı özelliğinin insanlık tarihinin erken dönemlerinde M.Ö. 2000’li yıllarda keşfedildiği söylenebilir. Eski Mısır, Kıbrıs, Girit ve Mezopotamya’nın değişik yörelerinde kirecin bir yapı malzemesi olarak kullanılmasına ait örneklere rastlanılmıştır. Eski Yunanlılar ve Romalılar kireci hidrolik bağlayıcı olarak kullanmışlardır. M.Ö. 70 – 25 yılları arasında yaşamış olan Mimar – Mühendis Marcus Vitruvius Pollio ” De Architectura (On Architecture-Mimarlık Üzerine) adlı 10 ciltlik kitabında puzolan ve kireç karışımlarının hidrolik özelliklerinden bahsetmiş, nehir ve deniz kıyısında yapılacak olan yapılarda kullanılabilecek harç için karışım oranı bile vermiştir. Araştırma sonuçları Anadolu’da Çatalhöyük’teki evlerin yapımında kullanılan sıvanın 7000 yıl öncesine tarihlendiğini ortaya koymuştur.

Dünya’da çimento üretim ve satışına 1878 yılında başlanmasına rağmen, Türkiye’nin çimento sektörü ile tanışması ise esas olarak 1912 yılında özel sektör girişimi ile olmuştur.

Çimento, sіlіsyum, kalsiуum, alüminyum ve demir oksitleri içeren kalker, kil, marn ve demir сevheri gibi hammaddelerin belirli oranlarda karıştırılarak sinterleşme sıcаklığınа kadar pişirilmesiуle oluşan klinkerin, alçıtaşı ile veya kаtkı maddeleri ilavеsiylе elde edilen hidrolik bağlayıcılar olarak tanımlanmaktadır.

Çimento Üretim teknolojisi dört ana başlıktan oluşmaktadır:

Hammadde Hazırlama

Ocaklardan elde edilen farklı hammaddeler kırılma, ön karışım ve ogutme proseslerinin ardından, homojenizasyon işlemini takiben stok silolarona sevki sağlanır.

Klinker Üretimi

Stok silolarındaki farin elevatörler vasıtası ile döner fırınlara sinterizasyon işlemi için sevk edilir ve sonucunda Klinker elde edilir. Üretilen klinker (Yarı mamul) stok silolarına sevk edilir.

Çimento Öğütme

Çimento tipine bağlı olarak Klinker, alçı taşı ve çeşitli katkı maddeleri beraberce öğütülürler ve çimento stok silolarına sevk edilirler.

Paketleme / Yükleme / Boşaltma

Stok silolarında bulunan çimentolar paketleme ünitesinde torbalı çimento, dökme çimento veya bigbag olarak hazırlanarak yükleme işlemleri gerçekleştirilir.

Barmech Otomasyon Sistemleri olarak 2015 yılından itibaren, “güç aktarma sistemleri” alanında hizmet vermekteyiz. Amacımız tecrübeli çalışanlarımız ve uzman partnerlerimizle, iş ortaklarımıza ürün tedarikiyle birlikte sorunlarına veya isteklerine yönelik sistem çözümleri sunmaktadır. Sektörün her türlü ihtiyacına sistemsel çözüm sunabilmemiz bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimizdir. Kalite bizim için fiyattan her zaman önce gelmektedir. Bu nedenle global pazarın önde gelen firmalarının distribütörlüğünü yapmaktayız. Başta Finlandiya’nın önde gelen mekanik ekipman üretici firması Kumera olmak üzere ZF, Pfaff, Siboni, Taktomat, Niika ve Duserbox markalarımızla teknik çözümler sunmaktayız.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com