Connect with us

Mühendislik Hizmetleri

DÖKSAN Isıl İşlem ve Ar-Ge Merkezi, bilgi birikimi ve Ar-Ge projeleriyle dikkat çekiyor

Published

on

Endüstrideki 60 yıllık tecrübesiyle birçok sektörün üretim proseslerinde kullanılan metal parçaların ısıl işlem uygulamalarına çözüm ortağı olan DÖKSAN Isıl İşlem ve Ar-Ge Merkezi, bilgi birikimi ve Ar-Ge projeleriyle sektöre öncülük ediyor.

Özellikle metalürji ve makine sektörüne hizmet veren DÖKSAN Isıl İşlem ve Ar-Ge Merkezi; yeni teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda kendini geliştirerek savunma, uzay-havacılık ve otomotiv, medikal, tekstil, iş makineleri, tarım makineleri, demiryolları ve enerji sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün üretim proseslerinde kullanılan metal parçaların ısıl işlem uygulamalarına çözüm ortağı olmaya devam ediyor. 2017 yılından bu yana ısıl işlem alanında Türkiye’nin ilk ve tek Ar-Ge merkezi olma özelliğini taşıyan DÖKSAN, yürüttüğü inovatif çalışmalarla hem kendini hem de sektörü geliştiriyor. 

2017 yılından bu yana havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için gereklilik olan AS9100D Belgesi’ne sahip olan DÖKSAN, 2020 yılında ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi’ni de alarak enerji verimliliğine verdiği önemi ortaya koydu. Ar-Ge biriminde 5 bilimsel yayın, 13 ulusal proje, 20 Sanayi Bakanlığı Projesi gerçekleştirmiş, 1 marka tescili almış ve 3 adet patent başvurunda bulunmuş olan DÖKSAN Isıl İşlem ve Ar-Ge Merkezi, gelişen teknolojinin ve sektörün tüm gereksinimlerine eksiksiz çözüm sunuyor.

Kullanılan kurumsal yazılımla dijitalleşmede önemli adımlar atan firma, buna ek olarak dijitalleşme ve endüstri 4.0 kapsamında KOSGEB tarafından desteklenmiş olan ‘Dijital Teknolojiyle Zenginleştirilmiş Hızlı, Kaliteli Üretim Hattının Oluşturulması/Katma Değeri Yüksek Ürünlerin Eldesi Projesi’ni başarıyla tamamladı. Aylık kapasitesini 6.000 tona ulaştıran, sürekli iyileşme adımları ve şube sayısı ile dikkat çeken DÖKSAN Isıl işlem ve Ar-Ge Merkezi, işletmedeki fırınlardan alınan anlık verileri programa aktarıyor, izleyebiliyor, grafik haline dönüştürebiliyor ve süresiz olarak depolayabiliyor. Müşterilerine anlık bilgi verilebilmesinin yanı sıra, geçmiş proseslerine yönelik olası bilgi taleplerine de anlık cevap verebilen DÖKSAN, müşterilerine tanımladığı kullanıcı profilleri sayesinde kendi ekranlarından malzemelerinin durumunu kendilerinin takibine imkan veriyor.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Motorlar

Mühendislik hizmetlerinde komple çözüm ortağı Lenze Mühendislik

Published

on

By

Alanında lider ve yenilikçi bir firma olarak her işe özel doğru programlar sunan Lenze Mühendislik, makine görevleri için mükemmel çözüme giden tüm mühendislik süreçlerinde endüstrinin çözüm ortağı olarak çalışıyor.

Mekanik ve elektronik satış ekipleri, otomasyon ve projelendirme, teknik destek ve onarım konularında organize satış ve servis yapısı ile mühendislik çözümleri üreten Lenze Mühendislik, çeşitli hizmet ve ürün ihtiyaçlarını tek bir noktada karşılayan çözüm ortağı olarak, müşterileriyle iş birliği içerisinde komple mühendislik çözümleri geliştiriyor.

Sürekli gelişen teknolojisi ve genişleyen ürün yelpazesi ile endüstrinin ihtiyaçlarına eksiksiz çözümler sunan Lenze, makine otomasyonu ve mühendislik çözümleri uzmanı olarak müşterilerine; prosese uygun donanım, modüler yazılım ve ortak akıl sağlıyor.

Makinenin zorluğundan veya karmaşıklığından bağımsız olarak müşterilerine basit çözümler sunan Lenze Mühendislik’in geniş ürün yelpazesinde; otomasyon çözüm planı olarak EASY System Designer, sistem tasarımı olarak Drive Solution Designer, kontrolörü programlamada PLC Designer, makine izlemede EASY UI Designer ile parametre ayarı ve çalıştırmada EASY Starter Programları yer alıyor.Mühendislik ihtiyaçlarına tek kaynak Konsept mühendisliğİ, proje mühendisliği, projeyi gerçekleştirme ve satış sonrası servis hizmetleriyle kullanıcı ihtiyaçlarına müşterileriyle birlikte çözümler geliştiren Lenze Mühendislik, İzmir ofisi ve her geçen gün artan bayi ve çözüm ortaklarıyla Türkiye’nin her yerine ürün ve hizmet sunuyor. İlk fikirlerden satış sonrasına, kontrol sisteminden tahrik miline kadar, makinenin tüm geliştirme sürecinde müşterileriyle birlikte olan; bireysel hareket ve kontrol fonksiyonlarına bütünsel bir bakış açısı getirerek kullanıcılar için tutarlı uçtan uca tahrik ve otomasyon çözümleri hazırlayan Lenze, geleceğe yönelik ürettiği çözümlerle endüstrinin yenilikçi ortağı olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Continue Reading

Mühendislik Hizmetleri

Doğru bilinen yanlışlar-5: Mühendislik ve proje hizmetleri

Published

on

By

Birkaç soru ile başlayalım.

Mühendis ve mühendislik nedir?

Mühendis, Latince INGENUITY, İngilizce ENGINEER kelimesi ile çalışma hayatımıza girmiştir. Arapçada geometri anlamına gelen hendese kelimesinden dilimize türetilmiştir. Türkçe karşılığı yaratmak (maddesel olarak) olarak çevrilebilir. TDK’ya (Türk Dil Kurumu) göre ise mühendis, insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı; çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.

Arşimet

Mühendislik ise, deneyim-uygulama yoluyla, fen ve matematik bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin, doğanın sunduğu malzeme ve enerjilerin insanlığın yararına ekonomik bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirmek üzere değerlendirmeler yapılabilmesini ve uygulamaya geçilmesini sağlayan meslektir.

Mekanik ve Sibernetik Bilimin babası El-Cezeri

Mühendislik ve proje hizmetleri 3 boyutlu programın varsa (lisanslı/lisansız fark etmez) tek kişi ile yapılabilen “one-man show” olarak görülen bir sektör halini aldı. Özellikle inşaat disiplini bu konuda başı çekiyor. Tüm meslekler adına ne kadar acı.

Leonardo da Vinci

Çelik konstrüksiyon mühendislik ve proje hizmetleri büyük bir pazar payına sahip bir sektör durumundadır. Fakat kaliteli hizmet kanayan bir yara olmaktan çıkmış, kangren olmaya doğru hızla yol almaktadır. Yapının davranışları göz ardı edilerek yalnızca program mühendisliği ve konstrüktörlüğü olarak hızla ilerlenmektedir. Umarım bu çalışma sistemi ülkemize acı bedeller ödetmez.

Malzeme kalitesinde belirtilen değerlerin ne anlama geldiğini bilmeden, şartname ve standartları takip etmeden yapılan hizmetler hızla çoğalmaktadır. Özellikle daha önce buna benzerini yaptık hâlâ ayakta duruyor mantığı hızla çoğalmaktadır. Unutulmamalıdır ki yapılar bir doğal afet karşısında ayakta durması için yapılmalıdır. Çok çürük yapılar bile senelerce hiçbir doğal afetle karşılaşmadığı sürece ayakta kalabilirler. Fakat en ufak bir depremde, en ufak doğa olayı karşısında umulmadık can kayıpları ve zararlar meydana gelir. Günlük haber takibine bakarsanız kayan istinat duvarları, uçan çatılar, yıkılan duvarlar, kendi kendine çöken yapılar nerdeyse kanıksanmış durumdadır.

Bu tür kolaycılığa ve ucuz yollara sapmadan mühendislik ve konstrüktörlük yapmak lazım. “Bilgi paylaştıkça büyür” mantığı ile çalışmalarımızı yönlendirmeliyiz.

  • Lütfen alt kadro çalışanlarınıza işin temel mantığını öğretin.
  • Lütfen öğrendiklerinizle yetinmeyin. Daha iyisini nasıl yaparımı sorgulayın.
  • İçinizdeki çocuğun merakını yok etmeyin, ettirmeyin.
  • Yerli-yabancı tüm bilgiye ulaşmanın yolunu bulun, buldurun.

Şirket içi eğitimlere ağırlık verin. Ben eğitirim yarın işi bırakır gider mantığından kurtulun. Bırakın giden gitsin. Siz doğru yolda ilerlerseniz aynı mantıkla çoğalan kişi veya kuruluşlar sizin pazar katma değerinizi yükseltir. Yapılan işlere saygı duyulursa sizin ücretleriniz otomatik artar. Rekabet başarıyı getirir.

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği ve baş yapıtı olarak kabul edilen Selimiye Camii daha iyisini nasıl yapabilirim ile ortaya çıkmıştır. Ayasofya’yı gören, ona çeşitli eklentiler, tadilatlar yapan ve günümüze sapasağlam ulaşmasında emeği olan Mimar Sinan’dır. Sinan daha iyisini yapma yolunda uğraşmış ve Selimiye gibi dev bir eser kazandırmıştır.

Ayasofya’dan daha büyük olan kubbesi (yerden yüksekliği 43,28 metre olan kubbe, 31,30 metre çapındadır) ile öne çıkan Selimiye Camii, şehircilik bakımından yer seçimi ve 4 minaresi ile de göze çarpar. Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1620 metrekare, avlusuyla birlikte 2 bin 475 metrekarelik alana inşa edilmiştir.

Unutmayalım! Mükemmellik ayrıntılarda (detaylarda) gizlidir. Ayrıntılarda bilgi denizinde bir su damlasıdır.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et