Connect with us

Rulmanlar

KISSsoft ile şaft ve rulman hesabı

Yayın Tarihi:

-

Grafiksel şaft editörü

  • Özelleştirilmiş yük uygulaması
  • Çeşitli 3B CAD sistemlerine aktarma
  • DXF dosyalarını arka plan olarak gösterme

Çentik etkileri, yataklamalar ve yükler dahil olmak üzere herhangi bir şaftın geometrisini tanımlamak için grafiksel şaft düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Yükleri geleneksel şekilde, kuvvet ve torkları girerek veya dişli gibi doğrudan kuvvet elemanları (silindirik dişliler, konik dişliler vb.) üzerinden girebilirsiniz.

Her kuvvet elemanına birbirinden farklı yük spektrumları atanabilir. Şaft geometrisi, daha ileri işlemler için bir dizi 3D CAD sistemine aktarılabilir.

Mevcut şaftların yeniden modellenmesi sırasında, arka plana bir DXF resim eklenebilir, bu kullanıcı için oldukça yararlı bir bilgi olacaktır.

Özellikle otomotiv şanzımanlarında olduğu gibi koaksiyel şaftlarda, şaft geometrileri kolayca kontrol edilebilir ve gerekirse düzeltilebilir.

Mukavemet hesabı

DIN 743 “Şaft ve aksların yük kapasitesinin hesaplanması” olarak tanımlanan mukavemet hesaplaması basit ama yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir ve makine mühendisliğinde çok sık kullanılır.

FKM Kılavuzu ise (Mukavemet Doğrulaması, 7. Baskı 2020) en kapsamlı hesaplama yöntemidir ve genellikle sertifikasyon amacıyla kullanılır.

FKM Kılavuzuna göre hesaplama, yük spektrumları ile mukavemet analizi yapmak için kullanılabilir. Ayrıca DIN 743’ün son baskısı (2012), yorulma mukavemeti aralığında yük spektrumu ile mukavemet analizinin hesaplanmasını da içerir.

AGMA 6101-F19/6001-F19 şaft mukavemeti hesaplama yöntemi de kullanılabilir ve hem statik hem de dinamik hesabı içermektedir. Statik hesap, bir dizi farklı diş tipine bağlı olarak pik yükleri hesaba katar. Dinamik hesap, çentik faktörlerini dikkate alır ve değerlendirmeyi yapmak için şekil değiştirme hipotez yöntemini (von Mises) kullanır. Malzeme özellikleri genellikle malzeme çekirdek sertliğinden elde edilir.

Advertisement

Şaft hesabı

  • Deformasyon animasyonu
  • Geliştirilmiş hesaplama çekirdeği

Mil hesaplama işlemindeki grafikler, rulman kuvvetleri ve yükleri ile birlikte şaftların ve rulmanların net bir 3B görünümünü sağlar. Bu grafikler aynı zamanda eğilme ve burulmayı göstermek için oynatılabilir, bu da en karmaşık şaft sistemlerinin bile görüntülenmesini ve anlaşılmasını kolaylaştırır.

2022 sürümündeki yenilikler

  • Üreticiden alınan doğru iç geometri bilgileri ile Schaeffler (FAG, INA) ve Timken rulmanlarının hesaplanması
  • Makaralı rulmanlar için kullanıcı tanımlı kanal profili modifikasyonları

Schaeffler (FAG, INA) ve Timken rulmanlarının hesaplanması artık üreticiler tarafından sağlanan iç geometri verileri dikkate alınarak gerçekleştirilebilir. Schaeffler (FAG, INA) döner elemanlı rulmanlar için iç geometri verileri KISSsoft’un dahili veri tabanında bulunurken, Timken rulmanları için verilere Timken bulut hizmetleri aracılığıyla erişilebilir. Veriler yalnızca hesaplama amacıyla tutulur ve veri tabanında veya raporlarda görünmez. Tek istisna, rulmandaki yük dağılımını görüntülemek için gerekli olan yuvarlanma elemanlarının sayısıdır.

Kullanıcı tanımlı makara profili modifikasyonlarına ek olarak, artık iç geometri verilerine sahip makaralı rulmanlar için kullanıcı tanımlı kanal profili modifikasyonlarını belirtmek de mümkündür. Değişiklikler, girdi dosyaları aracılığıyla iç ve dış bilezik için ayrı ayrı girilir. Bu özellikler, “Rolling bearing ISO/TS 16281” ve “Shaft Calculation” modüllerinde mevcuttur.

Rulman hesabı

  • İç geometri verilerini hesaba katma
  • Döner eleman üzerindeki basınç
  • Rulman güç kaybını belirleme

Rulman hesabı arayüzü, ayrı bir KISSsoft modülü olarak da mevcuttur. Rulmanın iç geometrisini dikkate alan ve döner eleman üzerindeki basıncı belirleyen ISO/TS 16281 (2008) standardında belirtilen hesaplama esası, klasik hesaplama yöntemine alternatif olarak uygulanabilir.

Ayrıca, örneğin bir dişli ünitesi verimlilik analizi yapıldığında, her rulman tipi için SKF 1994, SKF 2018 veya Schaeffler kataloğu 2017’ye (INA, FAG) göre rulman güç kaybı hesaplanabilir.

Eğimli şaftlar için yağ seviyesi de dikkate alınabilir, böylece rulmanlar için farklı besleme faktörleri hesaba katılır.

Rulman bileziklerinin deformasyonu

Bileziklerin esnekliği de ayrıca dikkate alınabilir. Dış veya iç bilezikte harici yükler veya keyfi sınır koşulları tanımlanabilir. Bu hesaplama genellikle planet dişliler için yapıldığından, yük doğrudan dişli hesaplamasından aktarılabilir.

Rulman seçimi yapılabilen veri tabanı

Gerekli rulmanı, çeşitli üreticilere ait 20’den fazla rulman tipini içeren bir veri tabanından seçerek birden fazla rulmanın tanımlanmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Advertisement

KISSsoft’un kullanışlı boyutlandırma sekmesi, uygun bir geometriye sahip rulmanı bulmak için rulman veri tabanını araştırır. Daha sonra çalışma ömrünü ve statik güvenliği hesaplar ve sonuçları geometri verileriyle (genişlik ve çap) birlikte bir tabloda görüntüler.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Makina mühendisliği ve iktisat derecelerine sahip olan Hakan, video / 2D ve 3D animasyondan mühendislikle ilgili alanlara ve çeviriye kadar yıllarca çeşitli çalışma dallarında çalıştı. Şu anda dış ticaret ilişkileri yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyor. Hakan aynı zamanda karikatüristtir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com