Connect with us

Elektrik Motorları

Su destekli benzinli enjeksiyon sistemi

Yayın Tarihi:

-

 

Benzin yerine su: Bosch inovasyonu, yakıt tüketimini yüzde 13’e kadar azaltıyor

 

Gelişmiş benzinli motorların bile kullandıkları yakıtın yaklaşık beşte birini boşa harcadığını biliyor musunuz? Özellikle yüksek motor hızlarında, benzinin bir bölümü tahrik yerine soğutma için kullanılıyor. Yeni su destekli benzinli enjeksiyon sistemi ile Bosch, bunun bu şekilde olmak zorunda olmadığını gösteriyor.  Özellik-le çabuk bir şekilde hızı arttırırken veya otoyolda aracı sürerken ilave su enjeksiyonu, yakıt tüketimini yüzde 13’e kadar azaltmayı mümkün kılıyor. Bosch Mobilite Çözümleri  Sektörü Başkanı ve  Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Rolf Bu-lander, “Su destekli benzinli enjeksiyon sistemimiz ile yanmalı motorun hala sergileyebileceği bazı maharetleri olduğunu gösteriyoruz.” dedi. Bu Bosch teknolojisi tarafından sunulan yakıt ekonomisi özellikle üç ve dört silindirli küçük motorlarda, bir başka ifadeyle herhangi bir ortalama orta büyüklükte otomobilin kaputunun altında yer alan motorlarda ön plana çıkıyor.

Turbo şarjlı motorlar için ekstra hız

Bosch inovasyonunun işe yaradığı tek alan yakıt ekonomisi değil. Otomobilleri daha da güçlü bir hale getirebiliyor. Bosch Benzinli Sistemler Birimi Başkanı Ste-fan Seiberth, “Su destekli benzinli enjeksiyon teknolojisi, turbo şarjlı motorlarda fazladan güç sağlayabiliyor.” dedi. Daha erken ateşleme açıları, motorun çok da-ha verimli bir şekilde kullanılabileceği anlamına geliyor. Hatta spor otomobillerde bile ek güç sağlanmasına dahi katkıda bulunabilir. Bu yenilikçi teknolojinin temeli, basit bir gerçeğe dayanmaktadır: motorun su kaynatmasına izin verilmemelidir. Bunun meydana gelmesini önlemek için, bugünün yollarında mevcut olan neredeyse tüm benzinli motorlara fazladan yakıt en-jekte edilir. Bu yakıt, motor bloğunun parçalarını soğutarak buharlaşır. Su destek-li benzinli enjeksiyon sistemi ile Bosch mühendisleri, bu fiziksel ilkeyi kullanıyor. Yakıt yanmadan önce, alım kanalına az miktarda su buğusu enjekte ediliyor. Su-yun yüksek buharlaşma ısısı, etkin bir soğuma sağladığı anlamına geliyor. Bu nedenle çok az miktarda suya ihtiyaç duyuluyor: her yüz kilometre için sadece birkaç yüz mililitre su gerekmektedir.  Sonuç olarak, enjeksiyon sistemine sadece damıtılmış su veren küçük su deposunun en çok birkaç bin kilometrede bir yeni-den doldurulması gerekiyor.  Deponun boşalması halinde endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Su en-jeksiyonu tarafından sağlanan daha yüksek tork ve daha düşük tüketim olmasa da motor düzgün bir şekilde çalışmaya devam eder.

Aklınızdaki sorular için yanıtlar

Bu teknoloji şu anda üretimde midir?

BMW M4 GTS, yenilikçi ve çığır açan su destekli benzinli enjeksiyon teknolojisini sunan ilk araçtır. Aracın turboşarjlı altı silindir motorunda, tam yük altında bile gelişmiş performans ve tüketim sunmaktadır. Bosch, BMW M4 GTS için su  destekli enjeksiyon sistemi parçaları sunmaktadır. 

Sürüş devrinde yakıt tüketimi ne kadar yüksektir?

Geleceğe yönelik tüketim testinde (WLTC), su destekli benzinli enjeksiyon siste-mi yüzde 4’e kadar yakıt tasarrufunu mümkün kılmaktadır. Gerçek sürüş koşul-larında daha da fazlası mümkündür: burada yakıt tüketimi, çabuk bir şekilde hızı arttırırken veya otoyolda aracı sürerken yüzde 13’e kadar azaltılabilmektedir.

Su enjeksiyonu motorun paslanmasına neden olmuyor mu?

Hayır. Yanma odası içerisinde su kalmamaktadır. Motorda yanma meydana gel-meden önce su buharlaşır. Suyun tamamı, egzozla birlikte çevreye atılır.

Su nasıl yeniden dolduruluyor?

Su destekli enjeksiyon sistemi, işe yarayabilmesi için az miktarda suya ihtiyaç duyar. Ortalama olarak her 3.000 kilometrede bir yeniden doldurulması gerek-mektedir. Ayrı su deposu, damıtılmış suyla doldurulmalıdır. 

Depodaki su donabilir mi?

Motor durduğunda, su tekrar deposuna akar ve burada donabilir. Motor yeniden çalıştırıldıktan sonra su tekrar çözülür.

Direkt su enjeksiyonu diye bir şey var mıdır?

Bosch, bariz teknik avantajlar sunması ve maliyetinin daha az olması nedeniyle portlu enjeksiyon sistemi kullanıyor. Bu, su destekli benzinli enjeksiyon sistemini geniş ölçekli üretime ve ayrıca pek çok araç segmentine uygun hale getiriyor. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com