Connect with us

Pnömatik

Uzay Makina Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nurhan Elbe: “Her kriz döneminden güçlenerek çıkıyoruz”

Yayın Tarihi:

-

1978 yılından bu yana hidrolik ve pnömatik devre elemanları temini ve sistem tasarımı konusunda hizmet veren Uzay Makina’nın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nurhan Elbe ile gündeme dair kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Küresel çapta yaşanan ani değişimlerin üretim üzerindeki etkisine değinen Nurhan Elbe, Uzay Makina olarak her kriz döneminden güçlenerek çıktıklarını dile getirdi.

Uzay Makina olarak sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Şu an dünyada ham madde sıkıntısı söz konusu. Onun için terminler de uzadıkça uzuyor. Bize ek maliyetler yaratmasına rağmen ismimize leke getirmemek, müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamak adına ona göre stok yönetimi yapıyoruz. Tüm bunları takdir edip ödeme vadelerini oldukça geri çeken hatta peşine dönen iş ortaklarımız var ve onları çok takdir ediyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar küresel ölçekte ya da sadece Türkiye’de çok fazla kriz atlatıldı. Ancak hatırladığım en net şey gerek normal zamanlarda gerekse kriz zamanlarında, bize güvenenlerin güvenini asla boşa çıkarmadık. Çıkarmamak için de tüm gayret, bilgi ve becerimizi kullanacağız.

Müşterilerin sizi tercih etmelerindeki sebepler nedir?

Türkiye’de birçok şeyin bulunmadığı zamanlarda da bolluğun olduğu zamanlarda da iş hayatındaydık. Bu da bizlere neyi, ne zaman ve ne kadar yapılmalı bilincini kazandırdı. Bu açıdan kendimizi ayrıcalıklı hissediyoruz. Onun için biz rahatız, bize güvenenler de rahatlar. Tercihlerini bizden yana kullananlar, Uzay Makina’nın yapamayacağı vaatleri asla vermeyeceğini, terminlere son derece sadık olduğunu ve teslimatı vadesinden geç asla teslim etmeyeceğinin bilincindeler. Her kriz döneminden daha da güçlenerek çıkmamızın nedenlerinin başında, ilkelerimize bağlı kalmamız geliyor. İşlerin normal akışında zaman bulamamaktan tercihlerini bizden yana kullanamayanlar, böyle zamanlarda kapımızı çalıyor. Çaldıklarına da hiç pişman olmayınca bir de bakıyorsunuz sadık bir müşterimiz olmuş, pnömatik malzemelerde ilk tercihleri olmuşuz. 

Ekonomide yaşanan küresel gelişmeler ve tedarikçinin yaşadığı sıkıntılar hakkında değerlendirme yapar mısınız?

Son zamanlarda gezegenimiz çok hızlı değişimlere maruz kalıyor. Bunlar arasında; iklimsel değişimler, sağlık problemleri, çatışmalar, sistemlerin ani değişim veya çöküşleri yer alıyor. Bu ve benzeri olumsuzluklar ister istemez üretimi de etkiliyor. Günümüzde öngörülmesi güç o kadar beklenmedik olaylar söz konusu ki ‘B planı, C planını’ gibi kavramlar da yetişmiyor. Artık fleksibilite (esneklik) ve çabuk karar alıp, bunu uygulama yetisi ön plana çıktı. Fazla değil, bundan 3-5 sene öncesine kadar yüz yüze yerine elektronik aygıtlarla iletişimin daha da ön plana çıkacağı konuşuluyordu. Ancak kimse bunun akşamdan sabaha olacağını düşünememişti. Tıpkı Berlin duvarının aniden ortadan kalkışı gibi…

Bunun gibi durumlarda üretimin aksamaması adına tedarikçinin ne denli önemli olduğu daha net anlaşılıyor. 1978 yılından bu yana tedarikçi olarak hizmet veren kuruluşumuz, tedarikçiliğini üstlendiği kurumlara hiçbir zaman mahcup düşmedi. Bu durum özellikle de terminli mallarda asla oluşmadı.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com