Connect with us

Hidrolik

560 milyon euroluk pazar, HPKON ile bir araya gelecek

Yayın Tarihi:

-

Türkiye’de 10 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan ve 560 milyon euroluk pazar büyüklüğüne ulaştığı öngörülen hidrolik ve pnömatik teknolojileri sektörü, Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nda (HPKON) bir araya gelmeye hazırlanıyor. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünya üzerindeki tüm kıtalara ihracat yapan sektör, 16-19 Kasım 2022 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek HPKON için gün sayıyor.

Bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi amaçlayan akışkan gücü teknolojileri; otomotivden savunmaya, makine imalattan demir-çelik ile iş ve inşaat makinelerine, robotikten gıda, ambalaj, gemi inşa ve sağlığa, barajlardan otomasyona kadar onlarca sektöre, yüksek enerji verimliliği sağlayan çevreci ve maliyeti azaltan teknolojik çözümler sunuyor. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme sürecinin yaygınlaşması ile ivme kazanan sektör, uzun bir aranın ardından 16-19 Kasım 2022 tarihleri arasında İzmir MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde yapılacak HPKON – Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nda bir araya gelmeye hazırlanıyor.

HPKON sektörün farkındalığının artmasına katkı sağlıyor 

HPKON, her yıl olduğu gibi 2022 yılında da TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yürütücülüğünde gerçekleşecek olan Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. HPKON 2022 öncesinde konuşan Akışkan Teknolojileri Derneği (AKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Türüdü, bu yıl HPKON’da dijitalleşme ve enerji verimliliğinin bir adım daha öne çıkacağına dikkat çekti. AKDER olarak Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nın uzun yıllardır destekçisi olduklarını belirten Türüdü, Kongre ile eş zamanlı olarak Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen fuarda; hidrolik, pnömatik, otomasyon ve yazılım alanında faaliyet gösteren yurt içi ve yurt dışı firmaların ve temsilciliklerinin ürün ve hizmetlerine yer verileceğini söyledi. Türüdü, “HPKON yeni ürünlerin, yeni çözümlerin ve yeni birlikteliklerin duyurulmasına vesile olarak sektörde farkındalığın artmasına katkı sağlıyor” dedi.

Türkiye pazarının 560 milyon euro seviyelerini geçtiği tahmin ediliyor

Hidrolik ve pnömatik teknolojileri veya bir başka deyişle akışkan teknolojileri sektörünün dünya genelinde 50 milyar euro pazar büyüklüğüne sahip olduğunu ifade eden AKDER Başkanı Osman Türüdü, “Onlarca iş koluna teknolojik çözümler sunan bir sektör olduğumuz için elimizde net rakamlar olmasa da Türkiye pazarının 560 milyon euro seviyelerini geçtiğini tahmin ediyoruz. İç pazarın büyük bölümünü ithal ürünler, bir kısmını da yerli imalat ürünleri ile karşılamaktayız. Türkiye’deki birçok üreticimiz aynı zamanda bu sektörün dış pazarlarına oldukça fazla yarı mamul ürünler ya da bitmiş ürünleri ihraç etmektedir. Yine ithal edilen ürünler makinelere monte edilerek dünya pazarlarına katma değerlendirilerek ihraç edilmektedir. Sektörümüz dünyanın tüm pazarlarına satış yapmaktadır. Avrupa, Amerika başta olmak üzere dünya üzerindeki her kıtaya ihracat yapıyoruz. Kısaca hedefimiz tüm dünya pazarıdır” açıklamasında bulundu.

Enerji verimliliği ve dijitalleşme konuşulacak 

Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nın 9. kez sektörün tüm bileşenlerini aynı çatı altında bir araya getireceğini ifade eden TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı ve Hidrolik Pnömatik Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Yunus Yener, “9’uncusunu gerçekleştireceğimiz kongremize pandemi sebebiyle uzun bir ara vermek zorunda kaldık. Alışılmışın dışında ve zor bir süreçten geçsek de kongremize ilk günkü heyecanı ile hazırlandık. Bu yıl kongremizde açılış konferansı, bildiriler, atölye çalışmaları, kurslar, paneller, yuvarlak masa toplantıları, konferanslar ve forumlar ile yine dinamik bir platform oluşturacağız. Kongremiz ile eş zamanlı yapılacak HPKON 2022 Fuarı’mıza çok sayıda üretici firma katılacak ve endüstri 4.0 kapsamındaki uygulamalarını sergileyecek. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz HPKON, hem sektörün bugünü ve geleceğinin konuşulduğu hem de sergilendiği çok önemli bir ortak buluşma platformu” ifadelerin kullandı.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com