Connect with us

Hidrolik

560 milyon euroluk pazar, HPKON ile bir araya gelecek

Published

on

Türkiye’de 10 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan ve 560 milyon euroluk pazar büyüklüğüne ulaştığı öngörülen hidrolik ve pnömatik teknolojileri sektörü, Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nda (HPKON) bir araya gelmeye hazırlanıyor. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünya üzerindeki tüm kıtalara ihracat yapan sektör, 16-19 Kasım 2022 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek HPKON için gün sayıyor.

Bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi amaçlayan akışkan gücü teknolojileri; otomotivden savunmaya, makine imalattan demir-çelik ile iş ve inşaat makinelerine, robotikten gıda, ambalaj, gemi inşa ve sağlığa, barajlardan otomasyona kadar onlarca sektöre, yüksek enerji verimliliği sağlayan çevreci ve maliyeti azaltan teknolojik çözümler sunuyor. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme sürecinin yaygınlaşması ile ivme kazanan sektör, uzun bir aranın ardından 16-19 Kasım 2022 tarihleri arasında İzmir MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde yapılacak HPKON – Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nda bir araya gelmeye hazırlanıyor.

HPKON sektörün farkındalığının artmasına katkı sağlıyor 

HPKON, her yıl olduğu gibi 2022 yılında da TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yürütücülüğünde gerçekleşecek olan Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. HPKON 2022 öncesinde konuşan Akışkan Teknolojileri Derneği (AKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Türüdü, bu yıl HPKON’da dijitalleşme ve enerji verimliliğinin bir adım daha öne çıkacağına dikkat çekti. AKDER olarak Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nın uzun yıllardır destekçisi olduklarını belirten Türüdü, Kongre ile eş zamanlı olarak Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen fuarda; hidrolik, pnömatik, otomasyon ve yazılım alanında faaliyet gösteren yurt içi ve yurt dışı firmaların ve temsilciliklerinin ürün ve hizmetlerine yer verileceğini söyledi. Türüdü, “HPKON yeni ürünlerin, yeni çözümlerin ve yeni birlikteliklerin duyurulmasına vesile olarak sektörde farkındalığın artmasına katkı sağlıyor” dedi.

Türkiye pazarının 560 milyon euro seviyelerini geçtiği tahmin ediliyor

Hidrolik ve pnömatik teknolojileri veya bir başka deyişle akışkan teknolojileri sektörünün dünya genelinde 50 milyar euro pazar büyüklüğüne sahip olduğunu ifade eden AKDER Başkanı Osman Türüdü, “Onlarca iş koluna teknolojik çözümler sunan bir sektör olduğumuz için elimizde net rakamlar olmasa da Türkiye pazarının 560 milyon euro seviyelerini geçtiğini tahmin ediyoruz. İç pazarın büyük bölümünü ithal ürünler, bir kısmını da yerli imalat ürünleri ile karşılamaktayız. Türkiye’deki birçok üreticimiz aynı zamanda bu sektörün dış pazarlarına oldukça fazla yarı mamul ürünler ya da bitmiş ürünleri ihraç etmektedir. Yine ithal edilen ürünler makinelere monte edilerek dünya pazarlarına katma değerlendirilerek ihraç edilmektedir. Sektörümüz dünyanın tüm pazarlarına satış yapmaktadır. Avrupa, Amerika başta olmak üzere dünya üzerindeki her kıtaya ihracat yapıyoruz. Kısaca hedefimiz tüm dünya pazarıdır” açıklamasında bulundu.

Enerji verimliliği ve dijitalleşme konuşulacak 

Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Fuarı’nın 9. kez sektörün tüm bileşenlerini aynı çatı altında bir araya getireceğini ifade eden TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı ve Hidrolik Pnömatik Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Yunus Yener, “9’uncusunu gerçekleştireceğimiz kongremize pandemi sebebiyle uzun bir ara vermek zorunda kaldık. Alışılmışın dışında ve zor bir süreçten geçsek de kongremize ilk günkü heyecanı ile hazırlandık. Bu yıl kongremizde açılış konferansı, bildiriler, atölye çalışmaları, kurslar, paneller, yuvarlak masa toplantıları, konferanslar ve forumlar ile yine dinamik bir platform oluşturacağız. Kongremiz ile eş zamanlı yapılacak HPKON 2022 Fuarı’mıza çok sayıda üretici firma katılacak ve endüstri 4.0 kapsamındaki uygulamalarını sergileyecek. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz HPKON, hem sektörün bugünü ve geleceğinin konuşulduğu hem de sergilendiği çok önemli bir ortak buluşma platformu” ifadelerin kullandı.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Hidrolik

Hidrolik hızlı bağlantı elemanları nasıl kurulur?

Published

on

By

[voiserPlayer]

Bir hidrolik devrede hızlı kaplinlerin kullanılması, devrenin montaj ve demontajı, hızı ve taşınabilirliği açısından büyük avantajlar sağlar. Yanlış işlemlerin bu avantajları azaltmasını veya sistemin çalışma ömrü boyunca kaplini bağlayacak ve ayıracak operatörlerin güvenliği için potansiyel risk durumları yaratmasını önlemek için kurulum aşamasına dikkat etmek önemlidir.

Kurulum öncesi bilgi edinme 

Okuyacağınız göstergeler genel olarak tüm hızlı kaplin tipleri ve boyutları (vidalı, itmeli-çekmeli, manşon geri çekmeli) için geçerlidir. Devrenin çalışacağı ortama uygun bir ürün seçmek önemlidir; bu nedenle yüksek tuzluluk oranına sahip ortamlarda veya tahriş edici sıvıların devreye gireceği durumlarda pirinç ürünlerin veya daha da iyisi paslanmaz çelik ürünlerin kullanımı şiddetle önerilir. Conta ve o-ringlerin bileşikleri de ortam, depolama ve çalışma sıcaklıklarıyla uyumlu olmalıdır. Ayrıca conta bileşikleri ile sıvılar arasındaki kimyasal uyumluluğun en azından tatmin edici olduğunu doğrulamak gerekir.

Hidrolik hızlı bağlantı elemanı montajı için ipuçları

Belirtildiği gibi, bir hidrolik hat boyunca hızlı kaplinlerin takılması çeşitli faydalar sağlayabilir; ancak bu ürünler çoğu zaman “tek kapatmalı” veya “çift kapatmalı” tipte olduğundan (yani, iki kaplin yarısından en az biri ve çoğu zaman her ikisi de, kaplin bağlantısı kesildikten sonra sistemdeki sıvı dökülmesini ve iç basıncın tahliye edilmesini önleyen bir valf ile donatılmıştır), devrede bir veya iki valfin varlığı basınç düşüşünde yerel bir artışa neden olur. Bu nedenle, kesinlikle gerekli olmadıkça, dirsek bağlantı parçaları veya akışkan enerjisinin daha fazla lokalize kaybına neden olabilecek herhangi bir hat kısıtlaması takmaktan kaçınmak oldukça önemlidir. Sıvı akış yönü genellikle çok önemli değildir; çünkü genellikle hızlı bağlayıcının hidrolik performansını önemli ölçüde etkilemez. Bunun yerine çek valfler veya entegre çek valfli hızlı bağlantı elemanları kurarken bu noktaya dikkat etmek önemlidir. Bir hidrolik hattı tasarlarken, hızlı bağlantı elemanlarına monte edilecek koruyucu toz kapakları için de bir miktar yer ayırmayı akılda tutmak önemlidir.

Sık karşılaşılan kurulum sorunlarının giderilmesi 

Kusursuz olmayan bir montajdan sonra en sık karşılaşılan sorun sızıntıdır; bunun nasıl engelleneceğini görelim: Hızlı bağlantı elemanları, tıpkı tüpler ve bağlantı elemanları gibi, kurulumdan önce ve sonra dikkatlice incelenmeli ve sızıntılara neden olabilecek çizik veya kusurların olmadığı doğrulanmalıdır. Somunların ve manşonların doğru yönlendirilmesine de dikkat edilmelidir. Tüp kesme işleminden kaynaklanan metal talaşlar veya artıklar, o-ringlere ve contalara zarar vermemek için kurulmadan önce temizlenmelidir.

Neden Faster hidrolik hızlı bağlantı elemanları seçmeli?

Faster, her ürün serisi için her bölgesel pazarın taleplerini karşılayan çok geniş bir dişli adaptör yelpazesi sunar (bu arada, yakın zamanda e-ticaret kataloğuna 210 parça numarası daha eklenmiştir). Böylece son kullanıcılar her zaman kurulum ihtiyaçları için en iyi ve en uygun ürünü seçebilir.

Continue Reading

Frenler ve Kavramalar

Sİ-MA, Avrupa’nın lider markalarını komple çözümleriyle sunuyor

Published

on

By

Mekanik, elektrik ve elektronik ekipman tedarikinde Türk sanayisinin önemli bir iş ortağı olan Sİ-MA Makine Elektrik, pazara sunduğu Avrupa’nın lider markalarını, komple çözümleriyle güçlendiriyor.

1996 yılında kurulan Sİ-MA Makine Elektrik, kuruluşundan bu yana Türk sanayisinin mekanik, elektrik ve elektronik ekipman tedarikinde önemli bir iş ortağı oldu. Geniş bir ürün gamı sunan firma, özellikle uzun yıllara dayanan tecrübesiyle, yüksek kalite standartlarına sahip yenilikçi üretim teknolojilerine dayanan sürekli ve tutarlı yeni ve daha ileri gelişmelerle müşterilerin rekabet gücüne katkıda bulunuyor. Kaldırma ve konveyör teknolojileri, limanlar vinçler ile çelik ve metalurji sektörlerine hizmet sunan Sİ-MA, Avrupa’nın lider üreticilerinin ürünleri ile önemli pazar payı yakalamış ve fren sistemleri konusunda pazar lideri bir konuma gelmiş durumda. Fren sistemleri alanında uzmanlaşan firma, müşterilerine; doğru ürün seçimi ve proje hazırlanmasından başlayarak ürün tedariki, teslimat, kurulum, bakım ve tamir alanlarında baştan sona hizmet sunuyor. İstanbul’daki geniş stoku ve servisi ile müşterilerinin acil ihtiyaçlarına da yüksek hızda yanıtlar veriyor. Müşterileri ve çalışanlarına üstün hizmetlerin yanı sıra güven verici ve işbirlikçi ortaklıklarla ilham veren Sİ-MA, müşterilerine her zaman maksimum ulaşılabilir güvenliği garanti eden, mümkün olan en iyi frenleme çözümünü sunuyor. Müşterilerini her şeyin merkezinde tutan Sİ-MA, müşterilerinin başarısını ve memnuniyetini, yetkin tavsiye ve bireysel hizmetle güçlenen son teknoloji ürün ve esnek uygulamalarla destekliyor. Karmaşık endüstriyel tahriklerde, dünyanın yerleşik ve yenilikçi fren sistemleri, bir güvenlik bileşenleri zincirinin son halkasıdır. Bu son bağlantıya güvenilmeli, insan hayatı tehlikeye atılmamalıdır.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et