Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Emisyonsuz, verimli ve güvenli: Geleceğin kentsel inşaat alanları

Yayın Tarihi:

-

İnşaat sektöründe yapılacak çok iş var. Tahminlere göre, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun üçte ikisi büyük şehirlerde yaşayacak. Aynı zamanda elektro-mobilite, dijitalleşme ve yardım sistemleri gibi makro trendler ile sektörde büyük değişimler görülecek. ZF, Münih’te gerçekleşen Bauma Fuarı’nda, aktarma organları ve şasi teknolojisinin yanı sıra ağ bağlantılı sistem çözümlerinde de bir uzman olarak, grubun bu zorlukların üstesinden gelebilecek ideal bir çözüm ortağı olduğunu kanıtladı.

Şimdiye kadar dünyanın dört bir yanındaki insanların yaklaşık %50’si yaşadıkları şehri memleketleri olarak görüyor ki bu eğilim yükselişte. Bu şaşılacak bir şey mi? Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde büyük şehirler sakinlerine birçok avantaj sunuyor. Daha iyi bir ekonomik atmosfer ile sağlık, eğitim ve diğer kamu hizmetlerini daha düşük maliyetlerle sunmak, kırsal alanlardakine göre daha kolay. Öte yandan, bu gelişme beraberinde bazı dezavantajlar da getiriyor: Hava kirliliği, yakıt emisyonu ve gürültülü çevre ve vatandaşlar üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Ülkeler ve şehirler emisyon standartları, gürültü yönergeleri ya da dizel yasakları gibi yeni düzenlemelerle bununla mücadele ediyor.

Vision Zero: Sıfır emisyon, sıfır kaza, sıfır arıza

ZF, geleceğin inşaat alanlarının her türlü iklim koşullarına uyumlu; aynı zamanda da güvenli ve verimli bir şekilde çalışması gerektiğinin farkındadır. Bu hedefler, ZF’nin tüm bölümlerinde uygulamaya çalıştığı “Vision Zero” ilkesinde de kendini göstermektedir: Kazaların ve teknik arızaların olmadığı bir mobilite dünyası hedefleyen ZF, bu amaçla şimdiden geleceğe yönelik teknolojiler geliştiriyor.

Tamamen elektrikli

ZF, 8-14 Nisan tarihlerinde düzenlenen Bauma Fuarı’nda geleceğin inşaat alanları için en önemli inovasyonlarını tanıttı.

Yükleyiciler, mini damperli kamyonlar ya da teleskobik yükleyici gibi kompakt araçlar, elektro-mobilite alanının gelecek vaad eden segmentlerinden biri. ZF tarafından geliştirilen 48 voltluk e-motora sahip eTrac aktarma organları sistemi, emisyonsuz sürüş imkânı sağlıyor. ZF aynı zamanda bir sistem tedarikçisidir. Üniteyi sunmakla yetinmeyip, aynı zamanda ön ve arka akslar, tahrik sistemleri, invertörler ve eDCU’den (Elektrikli Tahrik Kontrol Ünitesi) oluşan bir birleşim sunuyor. Sınıfının en iyisi olan bu çözüm, çekiş ve son sürat gibi performans etkenlerinden taviz vermeksizin, geleneksel aktarma organlarıyla aynı çıktıyı sağlıyor.

Güvenli ve otonom

ZF, Innovation Van ve e.GO Yolcu ve Yük Taşıyıcısı’nın kısa süre içinde üretime girmesiyle, yapay zekânın inşaat operasyonlarını nasıl yalınlaştırdığını etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor. Merkezi bilgisayar ZF ProAI sayesinde, iki araç şoförsüz olarak çalışabilmektedir. Özellikle otomatik yük taşımacılığını uygun hale getiren Innovation Van’da büyük bir yükleme platformu bulunmaktadır. Uzun mesafelerde güvenle ve otonom bir şekilde işçi ve ürün taşıyabilen e.GO Yolcu ve Yük Taşıyıcısı, büyük inşaat şantiyelerinde yeteneklerini sergilemektedir.

IoT ile çalışan akıllı ağlar

Dijital çözümler araç üreticileri ve inşaat şirketleri için hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. ZF’nin açık IoT platformu ile yeni dijital hizmetler uygulanabiliyor. Veri analizleri ve akıllı algoritmalar sayesinde donanım sistemleri daha verimli kullanılabiliyor. ZF, geniş portföyü sayesinde sektörler arası eğilimleri analiz etmek ve akıllı yöntemlerle sinerji yaratmak için bu teknolojiyi kullanabilmektedir. İş makinelerinde kullanılan veri analizi örneğini ele almak gerekirse, inşaat makinelerinde aktarım organları, tüm ürün yaşam döngüsü boyunca bulut üzerinden izlenebilmektedir. Bu da olası sorunları erken bir aşamada algılayıp giderebildiğinden, durma sürelerinin de azaltılmasına katkıda bulunmaktadır.

ZF bu düşünceyle, kendi ZF uygulamalarına dayanan bir konsept çalışmasını tercih etmiştir. Son kullanıcının sorunlarını kolayca teşhis etmesine yardımcı olmasını amaçlamıştır.

Ürün gözetim çözümü ‘deTAGtive’ ile inşaat makinelerini, malzemeleri veya araç aksesuarlarını tamamen izlemek mümkündür. Akıllı Bluetooth teknolojisine sahip donanım etiketleri, inşaat alanındaki tüm malzeme akışını ve işlemleri kontrol ediyor. Örneğin, her bir makinenin kullanım ömrü de gerçek zamanlı olarak kaydedilebiliyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com