Connect with us

Makina İmalatı

Hexagon’un makine simülasyonu, üstün kalite için destek sunuyor

Yayın Tarihi:

-

Sanal üretim yazılımı, kompleks parçaların işlenmesinde meydana gelebilecek kalite sorunlarını önlüyor ve takım yolu ayarlarının simülasyonunda zaman kazandırıyor

Hexagon’un Manufacturing Intelligence ekibi tarafından bugün tanıtılan yeni makine simülasyonu yazılımı, 5 eksenli makinelerin geleneksel stabilite sorununu ortadan kaldırarak üreticilerin verimlilikten ödün vermeden kaliteli sonuçlar almasını sağlıyor.

Makine operatörleri, NCSIMUL yazılımına getirilen ve belirli bir makinenin dijital ikizini oluşturup sayısal kontrolünü (NC) planlayıp optimize edebilen yazılım geliştirmeleri sayesinde, 5 eksenli makinelerdeki tekillik noktasının konumunu tespit edip ondan kaçınabilme avantajını ilk kez kazanmış durumda. Yeni sunulan bu yazılım, müşterilerin tamamlanan parçalara yüksek kaliteli bir yüzey finisajı sağlayabilmelerini sağlayacak bir çözüm talep etmeleri üzerine geliştirildi. Bu, özellikle havacılık sektörüne yönelik türbin kanatları ve çarklar işenirken önem taşımaktadır, çünkü havacılık sektöründe kullanılan parçaların %80’i ve otomotiv, petrol ve doğalgaz sektöründe kullanılan birçok kompleks parça 5 eksenli makineler ile işlenmektedir.

Bilgisayar destekli imalat (CAM) yazılımı ile oluşturulan takım yolu tekillik noktasından veya yakınından geçtiği takdirde, takım tezgâhları kararsız bir şekilde çalışmaktadır. Takım tezgâhı titreşerek çalışabilir ve yüzeyin finisaj kalitesini olumsuz etkileyen “taşlama izlerine” neden olabilir. İşin tek seferde doğru yapılabilmesi ve gecikmeleri önlemek amacıyla işlem sürelerinin kısaltılabilmesi için tekillik noktasını durdurmak büyük önem taşımaktadır.

Yeni sürüm, tekillik noktasının öngörülebilmesini kolaylaştırır. Yazılım kodunda titreşim ve yüzey kalitesi ile ilgili sorun yaratabilecek satırların öngörülebilmesi sayesinde programdaki kesme stratejisi parametreleri modifiye edilebilir veya tümüyle değiştirilebilir. Ayrıca üreticilerin parça konumunu ve yönünü optimize edebilmeleri sağlanır. Parçanın konumu ve yönü, makinelerde kullanılan CAM programından önemli ölçüde farklılık gösterebilen kesme faktörlerine neden olan 5 eksenli sürekli yörüngelerin kesme ilerleme hızını etkiler.

Hexagon’un Manufacturing Intelligence ekibinden Teknik Direktir Philippe Legoupi, “Tekillik noktası analizi, kompleks parçaları imalat sahasında kesmeye başlamadan önce gerekli yüzey kalitesine sanal olarak erişilebilmesini sağlar” diyor. “NCSIMUL artık hedef makinenin performansını da simüle eder. Bu sayede 5 eksenli kesme faktörünün %100’e ne zaman yaklaşacağı değerlendirilebilir ve kullanıcı istenen ilerleme hızını sağlamak amacıyla parçanın konumunu ve yönünü ayarlayabilir. Üreticiler, bu iki özellik sayesinde 5 eksenli makinelerinin devir sürelerini düşürebilir ve her parçada tutarlı bir kalite elde edebilir.

Geçtiğimiz kasım ayında tanıtılan ve malzemeye özel yeni bir optimizasyon aracı olan Optipower, programı optimize eder ve malzeme giderme işlemlerinde güç tasarrufu sağlar. Optipower, NCSIMUL 2021.1 yazılımında artık takımın dış temas noktasına uygulanan kesme gücünü hesaplar ve bu sayede takımın maksimum kuvvetinin (ve özellikle teğetsel kuvvetinin) aşılmamasını sağlar. Ayrıca takımın ömrünü uzatarak takım maliyetlerini düşürür.

Verilerin tümüyle kullanıldığını ifade eden Legoupi, “Simülasyon verilerinden daha iyi faydalanarak üretimi daha akıllı hâle getirmeyi amaçlıyoruz” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Makinenin her işlemde gerektirdiği maksimum tork ve kesme kuvveti, analiz raporuna entegre edilmiştir ve ilerleme durumu bir kuvvet-zaman grafiği üzerinden izlenebilir.  Bu veriler, minimum performansın altında kalınmasını önlemek amacıyla minimum bir ‘diş başına kuvvet’ belirlemek için de kullanılır.”

Yazılımın son sürümüyle sunulan geliştirmeler, değişiklik yaptıktan sonra daha hızlı simülasyon, daha fazla otomasyon ve kodlama esnekliği ile verimliliği daha da artırmaktadır. Veriler, doğrulama sürecini başlatmadan önce herhangi bir ayar yapılmasını gerektirmeden kullanıcının CAM sisteminden NCSIMUL 2021.1’e gönderilebilir. Bu sayede NC programcıları programlama sırasında G kodu dosyasında hata ayıklamaya başlayabilirler ve CAM ile simülasyon arasında kusursuzca gidip gelebilirler.

Ayrıca, yeni parça yönetimi özelliği sayesinde simülasyon her zaman en son güncelleştirilen yerden başlar ve bu sayede simülasyon sürelerinde saatler tasarruf edilebilmesini sağlar. G kodu dosyasının yeni bir versiyonu yüklendiği zaman, NCSIMUL önceki dosyayı otomatik olarak kaydeder ve kod çözme işleminin sonunda iki kaydı karşılaştırır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com