Connect with us

Redüktörler

Yılmaz Redüktör, komple çözüm için Tayland’daydı

Yayın Tarihi:

-

Özgür Biliz Yılmaz Redüktör Otomasyon Bl. Md.

Yılmaz Redüktör (YR) olarak Sürücü-Motor-Redüktör komple çözümlerimizin sadece yerli piyasa değil tüm dünyada beğeni görmesi, Yılmaz Redüktör Otomasyon Bölümü olarak çok doğru bir yola çıkmış olduğumuzu gösteriyor ve elbette bizleri mutlu ediyor. PLC ve HMI ürünlerinin de çok kısa bir süre içerisinde portföyümüze girecek olması, bu komple çözüm yapısının sınırlarını bir kez daha genişletmiş olacak. Umuyoruz ki bu sayede komple çözüm ve katma değerli tedarik konusunda bu faydayı ve mevcut başarı öyküsünü daha da ileri götüreceğiz…

Tayland’da eğitim seferberliği

Sürücü, motor ve redüktör konularının hepsini kapsayacak şekilde Tayland’da partnerimiz ve teknik kadrosuna seçim ve devreye alma gibi konularda teknik eğitimler verdik. Temelde vinç imalatı konusunda uzmanlığı olan partnerimiz ile yaptığımız çalışma, sadece vinç ve uygulamaları konusuyla alakalı olmayıp, endüstride karşımıza çıkan birçok başka uygulamayı da kapsıyordu.

Eğitim çalışmalarımız;

  • Beyaz tahta karşısında teorik eğitim
  • Demo seti üzerinde de pratik eğitim
  • Vinç üzerinde gerçek uygulama ve deneyler

olmak üzere birden çok kademeli olarak ve çoklukla ihtiyaca göre şekillendirilerek yapıldı.

Teknik konularda bilgi birikiminin aktarılması ve sayesinde yapılacak bir işin, kurgulanacak bir sistemin en başından doğru ürün ve teknik seçimler ile yapılması hayati önem taşımakla beraber esasında bir yandan da en ucuz çözümleri sunar. Çünkü, hatayı düzeltmek için yapılacak her şey genelde daha yüksek maliyetlidir. Bu bağlamda internet sitemizde bulunan (www.yr.com.tr) GST – redüktör seçim aracının kullanımından, eğer ihtiyaç varsa uygulamalarda sürücülerin nasıl seçileceğine kadar ve hatta sürücülerin kullanımı ile ilgili, özellikle değişken momentli diye tabir ettiğimiz fan/pompa yüklerinde karşımıza çıkması muhtemel ciddi enerji tasarrufunun hesabına kadar birçok konuya değinerek oldukça verimli bir çalışma yapabildik.

Yılmaz Redüktör vinç uygulaması

Motorların arkasında encoder olması sayesinde YE8000 cihazlarımızı kullanarak kapalı çevrim vektör kontrol (CLVC) uygulaması yaptık. Bu uygulamada, motordan gelen geribesleme sayesinde, asenkron motor ile sıfır hız – full tork çalışma mümkün olmaktadır. Bir nevi bunun ispatı mahiyetinde standart yüksek hız ve düşük hız kademeleri olmak üzere çift hızlı bir vinç yapmanın yanı sıra, aşağıdaki çalışma şartlarını da deneme imkânımız oldu:

Tüm denemeler vincin tam yükünde olmak üzere;

  • 1Hz ile yukarı aşağı çalışma
  • 1Hz ile yukarı aşağı çalışma
  • 01Hz ile yukarı aşağı çalışma ve nihayet
  • Sıfır hızda mekanik fren açık yükü havada tutma.

Elbette bu denemeleri yaptıktan sonra vinci normal çalışacağı yavaş hız (15Hz) ve hızlı çalışacağı 50Hz değerleri olmak üzere kademeli hız profilinde çalıştırdık.

Rampalar önemli…

Bilindiği üzere rampa süresi bir hızdan bir başka hıza nasıl bir ivme ile çıkılacağını belirler. Vinç uygulaması, özellikle yerçekimine karşı çalışan bir doğaya sahip olduğu için ağır şart olarak nitelendirdiğimiz ve ciddi frenleme ihtiyacı olan yük sınıfındadır. Genellikle vinç uygulamalarında gördüğümüz alışılagelmiş uygulama tek bir rampa süresi seti kullanımı şeklindedir. Yani bundan kastımız; hangi hızdan hangi hıza gidilmek istenirse istensin, sürücüde hep aynı rampa süresinin devrede olması şeklindedir. Vinç uygulamasında genellikle sert rampalar kullanılır. Bunun sebebi, özellikle yavaş hız kademesindeyken operatör butonu bıraktığında yük çabuk dursun ister. Çünkü, yavaş hız kademesi hassas bir şekilde yükü bir yere indirmek, bir nevi insan güdümlü pozisyonlama yapmak maksatlı kullanılır. Bu nedenle yavaş hız kademesindeyken ‘dur’ dendiğinde yükün çabuk durması istenir. Bunu yavaş hızda giden bir arabayı kırmızı ışığı görünce çizgiyi geçmeden durmak adına kıyasla sert fren yapmasına benzetebiliriz.

Ancak aynı sert rampa süresi hızlı hız kademesindeyken ‘dur’ deyince de devrede ise o zaman benzer bir benzetme ile; 5. viteste hızlı giden bir arabayı sert frenaj ile durdurmaya benzer ve bu mekanik sistem için esasında en konforlu durum değildir. Biz bu fiziksel kriterleri değerlendirerek uygulamaya şöyle bir farklı çalışma imkânı verecek şekilde sürücülerimizi ayarladık:

  • Hızlı hızdan dururken daha yavaş ve konforlu duruş rampa seti devrede olsun
  • Yavaş hızdan dururken ise kıyasla sert rampa seti devrede olsun ve böylece operatörün hassas konumlandırma çalışması sağlansın

Böylece, sistem zaten yavaş giderken duruşu daha hızlı sağladık ve kullanıcının ihtiyacı olan pozisyonlama hassasiyetini bozmamış olduk. Ancak öte yandan hızlı hızdan dururken de mekaniği yormayacak konforlu bir ivme ile duruş imkânı vermiş olduk.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com