Connect with us

Yazılım

KISSsoft 2023 Sürümü ve öne çıkan özellikleri

Yayın Tarihi:

-

Dişli kavraması ve rulman frekansları

• Çeşitli çalışan dişli kavraması frekanslarının ve rulman frekanslarının hesaplanması

• Sonuçların birçok farklı grafikte gösterimi – ayar seçenekleriyle

Artık silindirik ve konik dişliler ile planet dişli takımları için birçok teknik literatüre göre dişli kavrama frekansı hesaplanabilmektedir.

Sonuçlar iki farklı diyagramda gösterilir: Referans dişlinin dönme frekansına göre dişli kavrama frekansı veya genliğe göre dişli kavrama frekansı.

Dişli kavrama frekansları, farklı hızlar (bir yük spektrumunda tanımlanmış) ve farklı harmonikler için de hesaplanabilir.

Sonuçların çıktısını almak için bir dizi seçenek mevcuttur. Kullanıcılar; farklı birimleri seçebilir, çalışma hızı toleranslarını dikkate alabilir ve de ISO 6336-1’de tanımlanan kritik hızı görüntüleyebilirler. 

Artık iç geometri bilgileri bilinen rulmanlar için dönme frekansları ve yuvarlanma frekansları da hesaplanabilmektedir. Sonuçlar, raporlarda ve dönme frekansına göre rulman frekanslarını temsil eden grafiklerde görüntülenir.

3B geometri, kavisli diş formu

Advertisement

• Splinelar için diş başı yuvarlatma tanımlama 

• 3B geometri ve ölçüm noktaları

Kavisli dişli kaplinler, radyal, eksenel ve açısal ofseti telafi edebilmelerinden dolayı makine elemanlarını bağlamak için kullanılır.

KISSsoft’taki yeni bir özellik artık kavisli bir dişin geometrisini tanımlamayı mümkün kılıyor. Bu kavisli dişlilerin 3B’lu modelleri de alınabilir. Böylece mühendisler, bunları çok eksenli bir freze makinesinde üretebileceklerdir.

İlave seçeneklerle Fine sizing
(Hassas boyutlandırma)

• Fine sizing için yeni giriş yöntemleri

• Diş genişliğinin ve kalitesinin boyutlandırma işleminde değişken olması

Hassas boyutlandırma modülüne parametreleri tanımlamak için çeşitli giriş seçenekleri eklendi.

Artık diş genişliği, silindirik dişliler için ilave bir parametre olarak fine sizing işlemine eklenebilir.

Ayrıca boyutlandırma işleminde dişlilerin kalitesi ISO 1328, AGMA 2015, DIN 3961-3963, JIS B 1702, AGMA 2000 veya GOST 1643-81 gibi farklı standartlara göre de girilebilmektedir.

Advertisement

Veri değişimi

• GAMA/GDE 3.2/REXS 1.4 

• GDE içe / dışa aktarma işlemi, Sürüm 3.2’ye güncellendi

• Ayrıca takım verileri GDE 3.2’ye eklendi

• REXS sürüm 1.4’e güncelleme

REXS Sürüm 1.1’den 1.4’e güncellemesi, sonsuz dişli ünitesi ve şaft geometrisi gibi bileşenlere çeşitli eklemeler içerir. Şaft geometrisine yapılan eklemeler, diğerlerinin yanı sıra kama, sıkı geçme ve çap değişimlerini içerir. 

Rainflow matrisi ile FKM şaft mukavemet hesabı

• Eş değer stres doğrulaması 

• FKM Kılavuzu ve Rainflow matrisi

• Şaft mukavemet hesabı

Advertisement

Bileşenler için yüzey pürüzlülüğü, yağlayıcı sıcaklığı ve yükleme sayısı gibi birçok özellik eklenmiştir. Değişikliklerin tam listesini REXS spesifikasyonunda bulacaksınız. 

Silindirik dişli verileri, VDI 2610:2021’de belirtildiği gibi GDE Sürüm 3.2 formatında çıktı alınabilecek.

Bu son sürüm, geometri, toleranslar ve modifikasyonlar gibi temel dişli verilerine ek olarak, GDE formatında takım verilerini de içerir. 

KISSsoft şaft hesabında, yorulma mukavemetinin hesabı, FKM Kılavuzu’na göre eş değer bir gerilim değeri bulunarak gerçekleştirilebilir.

Bu doğrulama, şimdiye kadar gerçekleştirilen genlik doğrulamasına eşittir. Eş değer gerilim doğrulaması ile her bir yük durumu için farklı gerilim oranları dikkate alınabilir (örneğin, bir Rainflow matrisi).

Farklı gerilim oranlarının etkisi, artık değerlendirmenin yük tarafında düşünülebilir. Bunun için yük spektrumunu ortalama gerilim Sm = 0 ve gerilim oranı R = -1’e dönüştürmek yeterli olacaktır.

Sonuç olarak artık bir şaftın mukavemet hesabı, Rainflow matris yük spektrumunun etkisi dikkate alınarak FKM Kılavuzu’na göre yapılabilir.

Test lisansı için web sitemizden ya da info adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

info@onplus.com.tr

Advertisement
 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Makina mühendisliği ve iktisat derecelerine sahip olan Hakan, video / 2D ve 3D animasyondan mühendislikle ilgili alanlara ve çeviriye kadar yıllarca çeşitli çalışma dallarında çalıştı. Şu anda dış ticaret ilişkileri yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyor. Hakan aynı zamanda karikatüristtir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com