Connect with us

Redüktörler

Premium sınıfı planet redüktörler saatte 81.000 adet pet preformu, pet şişeye dönüştürüyor

Yayın Tarihi:

-

Krones’in Contiform 3 isimli makinesiyle saatte 81.000 adede kadar PET şişe üretilebiliyor. Bu da preformların ve hazır şişelerin makinenin transfer yıldızları tarafından iletilmesinde ve konumlandırılmasında en ileri derecede hassaslık ve dinamizm gerektiriyor. TP+ 050 HIGH TORQUE yapım serisinin düşük diş boşluklu ve makine için özel olarak tasarlanmış su soğutmalı planet redüktörleri gerekli performansı sağlıyor ve sistemin enerji verimliliğini destekliyor.

Kompakt yapım biçimine sığdırılmış yüksek hassasiyet WITTENSTEIN alpha GmbH’nin düşük diş boşluklu TP+ planet redüktörlerinin standart versiyonları bu şekilde kısa ve öz biçimde tanımlanabilir.  Bu yapım serisinin Krones’in Contiform 3 serisinde kullanılanlar gibi HIGH TORQUE versiyonları burulmaya karşı daha da iyileştirilmiş bir dayanım, ayrıca 1 arcmin’nin bile altına indirilmiş bir diş boşluğu sunuyor.

Böylece transfer yıldızlarındaki aşırı değişken momentlerde bile mümkün olan en yüksek konumlandırma doğruluğuna ulaşıyorlar. Ön ısıtılmış PET Preformlarının giriş yıldızındaki TP+ 050 HIGH TORQUE-redüktörü için WITTENSTEIN alpha şirketi Krones için ayrıca özel bir ısı transferi tasarladı:İçinden su geçen bir adaptör plakası redüktörü ve ona bağlı motoru soğutuyor. Contiform 3’te seri bir redüktör ile özel bir çözümün müşteriye özgü bu kombinasyonunun sağlanmış olması Krones için önemli bir artı değer sağlıyor, çünkü tahrik sisteminin tamamını önemli ölçüde iyileştiriyor.

Krones AG: İşleme, doldurma ve paketleme tekniğinde teknoloji lideri

Merkezi Almanya’nın Neutraubling şehrinde bulunan ve borsaya açılmış olan Krones AG (www.krones.com) proses, doldurma ve paketleme tekniği alanında makineler ve komple sistemler planlıyor, geliştiriyor ve üretiyor.  İç lojistik, bilgi teknolojileri, fabrika planlaması ve valf üretimi şirketler grubunun kendi içindeki ürün ve hizmet portföyünü tamamlıyor.”Müşterilerimiz için biz makine imalatını, sistem kurulumu alanında bilgiyi, işleme tekniğini, mikrobiyolojiyi ve bilgi teknolojisini sistem tekniğinde en uygun biçimde bir araya getiren ‘dört dörtlük bir iş ortağıyız’, diye açıklıyor Krones’in plastik teknolojisi geliştirme grubu yöneticisi Thomas Höllriegl.  Her gün dünyanın dört bir yanında milyonlarca şişe, kutu ve termoform kaplar Krones’in sistemlerinde “işleniyor”, özellikle bira fabrikalarında, meşrubat üreticilerinde, ayrıca şarap, köpüklü şarap ve yüksek alkollü içki üretiminde. Gıda ve lüks tüketim malları sanayinde, ayrıca kimya, ilaç ve kozmetik sanayinde de Krones makineleri önde gelen şirketlerin neredeyse tümünde kullanılıyor.

PET Preformdan şişeye:  Dakikada 1.350 adet

Dolum ve paketleme makinesi kullanıcıları için öncelikle esneklik, dinamizm, verimlilik ve sürekli kullanılabilirlik ön planda gelir. Krones bu gereklilikleri ileri derecede inovatif bir makine teknolojisi geliştirerek ve gerçekleştirerek karşılıyor. “Örneğin Contiform 3 preform şişirme makinesi dakikada 1.350 adede kadar PET şişe üretebilecek durumda”, diye anlatıyor Thomas Höllriegl.“Bu sırada önceden üretilmiş olan preformlar önce lineer bir fırından geçiyor. Burada ısıtılıp işlenme sıcaklığına getiriliyorlar. Ardından bir giriş yıldızının eğri kumandalı tutucu kolları tarafından şişirme modülüne iletiliyorlar.  Bu modülde basınçlı hava aracılığıyla şişirilip şişe şeklini alıyorlar. Ardından hazır şişeler çıkış yıldızı tarafından şişirme istasyonundan alınıp bir hava taşıyıcısına iletiliyor.

O da şişeleri doldurucuya götürüyor. Contiform makineleri çeşitli yapım büyüklüklerinde ve modellerde sunuluyor.  Bunlarla 0,1’den 3,5 litreye kadar uzanan bir şişe yelpazesi işlenebiliyor. Makineler hızlı değişim sistemi sayesinde birkaç dakika içinde yeni bir şişe formatına geçirilebilme opsiyonuyla ileri derecede esnek ve üretken oluyor.

Yüksek hızlı üretim için yüksek performanslı redüktör gerekir

Bu tür devasa işleme kapasitelerinde makinenin ne kadar üretken olduğu kullanılabilme süresine doğrudan bağlıdır. Bu nedenle tasarımcıların bileşenlerin seçimine özellikle dikkat etmeleri gerekiyor.  “Bu yüzden Contiform 3’te transfer yıldızlarının tahrik tekniği  donanımında TP+ 050 HIGH TORQUE yapım dizisinin düşük diş boşluklu planet redüktörlerine karar kıldık”, diyerek Thomas Höllriegl durumu vurguladı. Giriş ve çıkış yıldızının sütunlarına birer redüktör entegre edilmiş durumda. Bu redüktörler PET Preformların bulunduğu yıldızları hareket ettiriyor. Yüksek dinamizmlerinin yanı sıra burulmaya karşı en üst düzeyde dirençliler ve minimum diş boşlukları var, ancak bunlar sayesinde Preformların ve şişelerin duraklamasız çalışmayla ve yüksek hız altında ileri derecede hassas biçimde elleçlenebilmesi mümkün oluyor. Buna bir de yıldızların hareketinde yüksek çevrimli yüklenmeler ekleniyor: Transfer yıldızlarının tutma kollarında bulunan ve rulolar aracılığıyla eğrili bir rayda hareket eden ve ruloların diğer tarafa yaslanmasını önleyen çekme yayları sistemde çok büyük değişimler gösteren momentlere yol açıyor. Redüktörlerin rijitliği bu efektleri kompanze ediyor.

Isının atılması işletmede “serin” bir ortam oluşturuyor

Contiform 3’ün lineer fırını PET Preformlarını 120 °C’ye varan bir sıcaklıkla şişirme modülünün giriş yıldızına iletiyor. Preformların yaydığı ısı ve yıldız sütunundaki motorun ısısı tahrik birimin tamamında yüksek bir termik yüklenmeye yol açıyor. Bundan dolayı sürekli çalışma halinde redüktörlerin 90 °C’ye göre ayarlanmış izin verilen gövde sıcaklığını aşan değerlere ulaşılabilir. Bunu önlemek ve aynı zamanda motoru termik bakımdan rahatlatmak için WITTENSTEIN alpha bu aplikasyon için özel bir adaptör plakası geliştirdi.

Plaka, makinenin mevcut soğutma çevrimine bağlanmış durumda. İçinden su geçen adaptör plakası redüktörde ve motorda sıcaklığın etkin biçimde düşürülmesini sağlıyor.   “Bu sayede redüktörlerin ömürleri artıyor ve böylece daha uzun süre kullanılabilirlik ve makine kapasitesinden yararlanma mümkün oluyor”, diye açıklıyor Thomas Höllriegl.

Enerjiyi verimli kullanan tahrik çözümü

Yalnızca Krones’te değil, makine imalatının genelinde sistemin tamamı için mekanik enerjiyi sağlayan merkezi tahriklerden uzaklaşan, desentral tahriklere, yani servo aktüatörlere doğru yönelme eğilimi var.  Bunlar yalnızca daha esnek ve dinamik olmakla kalmıyor, tahrik gücü kayıpları da daha düşüktür.  Buna ek olarak TP+ HIGH TORQUE yapım serisi gibi düşük diş boşluğuna sahip planet redüktörler yüksek bir olgunlaşma derecesine ulaşmış durumda: Keçeler, rulman ön yüklemesi ve dişlerin birbirini kavraması her bir dişli kademesi için %97’lik bir verimlilik  elde edilecek biçimde ayarlandı.

Böylece redüktörler servo motorlarla birlikte en yüksek oranda enerji verimliliği sağlıyor, üstelik bunların enerji verimliliği olası tahrik alternatiflerinden biri olan tork motorlarındakinden daha yüksektir. Contiform 3’ün seri olarak basınçlı havanın yeniden kullanımını da içeren sürdürülebilir makine konsepti ile WITTENSTEIN alpha’ın enerji tasarrufu sağlayan tahrikleri bu yüzden birbiriyle çok iyi uyum sağlıyor. Yüksek hassaslık, dinamizm, sürekli kullanılabilirlik, uzun ömür ve enerji verimliliği – WITTENSTEIN alpha’nın TP+050 HIGH TORQUE redüktörleri özellikle de Krones’teki gibi High-End uygulamalarda teknolojik, ekonomik ve ekolojik bir avantaj sağlıyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com