Connect with us

Rulmanlar

NTN-SNR’den yine bir inovasyon KIZEI: Yeni ve özel oynak makaralı rulman ürün grubu

Yayın Tarihi:

-

NTN-SNR’den devrim niteliğinde bir atılım – metal kapaklarla korunan yeni oynak makaralı rulman ürün grubu: Üretimde verimlilik artışı, düşük bakım maliyetleri, ISO standardında boyutlar, değiştirilebilirlik garantisi, inovatif dizayn ve çok daha fazlası… Keçeli ve açık modellerin tam ortasında yer alacak bir çözüm olarak geliştirilen KIZEI®, bugün için inovasyon örneği iken yarının standardı olacağına kesin gözüyle bakılmakta.

NTN-SNR’nin Annecy, Fransa’da bulunan ve şirketin birinci önceliği olan müşteri memnuniyeti ilkesine sadık kalmayı hedefleyen mühendislik ekibi, açık oynak makaralı rulmanlarda görülen hasarların %21’inin katı kirlenmesinden, %13’ünün ise yağlama sorunlarından kaynaklandığını tespit etti. Bu durum, rulmanın erkenden yıpranmasının yanı sıra yüksek bakım maliyetleri ve önemli üretim kayıpları ortaya çıkmasına neden olmakta. Bu korkutucu problemlerle karşılaşan kullanıcılar kendilerine şu soruyu soruyor: Rulmanın ömrünü ciddi şekilde kısaltan bu iki faktörle nasıl başa çıkabilirim?

Dört yıldan uzun süren araştırma, geliştirme, endüstriyel üretim ve gerçek hayat koşullarında gerçekleştirilen test aşamalarının ardından NTN-SNR tarafından piyasaya sunulan çözüm KIZEI® oldu. Bu Japonca isim yalnızca belirli bir ürünü değil, pazarın mevcut gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiş yeni oynak makaralı rulman ürün grubunun tamamını nitelendiriyor.

Patentli ve inovatif bir konsept

Doğrudan kafese bağlı metal kapaklarla korunan oynak makaralı rulmanlar. Basit bir fikir gibi görünebilir ancak tasarım ve üretim açısından önemli zorlukların üstesinden gelmeyi gerektirmekte. Katı partiküllere (toz, küçük taşlar vs.) karşı koruma sağlamak, gres kaçağını engellemek, ISO boyutlarına uygun olmak – ve bunların hepsini yük kapasitesini ve devri düşürmeden ve minimum kaçıklık değerlerinde sağlamak. Tüm bunlar, Fransa’nın Annecy kentinde tasarlanıp ardından NTN-SNR tarafından İtalya’da üretilmeye başlanan KIZEI® ürün grubunun geliştirilmesine yol açan ana fikirler idi.

Tamamen standart ürünler ile değiştirilebilir, üst düzey kolaylık

Açık oynak makaralı rulmanlara kıyasla en az iki kat daha uzun ömre ve üç kat daha az yeniden yağlama gereksinimine sahip olan KIZEI®, kullanıcılar için hem optimize edilmiş performansı hem de düşük bakım maliyetlerini garanti ediyor.

Kullanım kolaylığı ve standart boyutları sayesinde standart ürünlerden dönüşüm %100 garanti altında ve bu nedenle kullanıcının uygulamalarında herhangi bir kesinti gerçekleşmiyor. Özel aksesuarlar gerektiren daha büyük keçeli modellerin aksine KIZEI®, standart açık rulmanlar için hali hazırda kullanılan mekanizmalara tamamen uyumlu: Aynı yatak, aynı aksesuarlar, aynı montaj yöntemleri, aynı gres. Tek yapılması gereken rulmanı değiştirmek. Böylelikle KIZEI®‘nin sunduğu avantajlar daha fazla seçenek ve faydaya karşılık daha az kısıtlama ve kayıp olarak ortaya çıkıyor.

Uluslararası bir çağrı

Bu inovatif ürünü de kataloğuna ekleyen NTN-SNR, şu an piyasadaki en eksiksiz oynak makaralı rulman yelpazesini sunmakta. Firmanın en büyük amacı pazardaki konumunu güçlendirmek ve önemli bir inovatif güç olarak kabul edilmek. KIZEI® ürün grubunun Avrupa’da satışına 11 Haziran 2019 tarihinde başlandı. Kuzey Amerika pazarından gelen ilgi ise kısa sürede kıta dışına da yayılacağının sinyallerini veriyor…

NTN-SNR Ürün Müdürü Emilie Bernard’a 4 soru sorduk

KIZEI® kimler için geliştirildi?

Madenler, taş ocakları, endüstriyel havalandırma ve çimento fabrikaları, demir çelik endüstrisi, konveyör ve gezer vinç kullanan sektörler ve diğerleri. Özel olarak herhangi bir uygulamayı hedeflemiyoruz. KIZEI® (bugün itibariyle 44 referans) endüstriyel dağıtım yoluyla pazarlanıyor ve açık rulmanın yerine standart hale gelmeyi hedefliyor. Bu yüzden mümkün olan en geniş ürün yelpazesini geliştirmek istiyoruz.

Rulman piyasaya sunulmadan önce yapılan testlerden biraz bahseder misiniz?

KIZEI® titizlikle test edildi ve önemli bir fark yarattığı görüldü! Bir taş ocağı konveyöründe 2.200 saatlik çalışmanın ardından, orijinal açık rulmandan iki kat daha uzun süre çalışmış olan KIZEI® rulmanın üzerinde çok daha az darbe izi bulunduğu tespit edildi. Bu da, metal kapağın gerçekten görevini yerine getirdiğini kanıtlıyor. İkinci önemli test ise bir çimento fabrikasının aşındırıcı ve tozlu ortamında gerçekleştirildi. Şirket, açık rulmanların neredeyse her ay değiştirilmesinden kaynaklanan duruş süreleri nedeniyle 770.000 € zarar etmişti. KIZEI® kullanıldığında, duruşlar 3 kat azaldı ve çimento fabrikası yıllık 515.000 € tasarruf etti. Bu testler KIZEI®‘nin üretim için olduğu kadar bakım için de önemli olduğunu kanıtlıyor. Her ikisinin de gereksinimlerini karşılamak, NTN-SNR’nin en önemli amaçlarından biri.

Peki ya maliyet?

Piyasaya yeni giren her inovatif ürün gibi, KIZEI® de mevcut modellerden daha yüksek fiyata sahip. Ancak fiyat yine de oldukça makul çünkü ürünün özel nitelikleri bakım maliyetlerini üçte bire indirirken aynı zamanda en az iki kat daha uzun rulman ömrünü garanti ediyor. ISO boyutlarına gelince, tamamen değiştirilebilir nitelikte ve herhangi bir ek maliyet gerektirmiyor.

Ürünün adı neden “KIZEI®”?

“S” ile yazılan “Kisei”, Japonca’da “düzenleme” anlamına gelmekte. Bu da, yeni ürünün getirdiği düzenlemeyi işaret ediyor: içeri daha az kir girerken dışarı daha az gres çıkışı. “Kisei” aynı zamanda Go oyunundaki en önemli bölümlerden birinin de adı. Kelimeyi “Z” ile yazdık çünkü rulman terminolojisinde bir ürünün adını farklı seçenekleri temsil eden harflerden oluşan son ekler aracılığı ile belirtiyoruz. Bu yeni rulmanda kullanılan metal kapak “Z” harfi ile sembolize edilmekte – dolayısıyla ürünün adı da KIZEI®.

Özel nitelikler

  • ULTAGE etiketi
  • ULTAGE etiketli bir açık rulman ile aynı yük kapasitesi ve devir
  • ISO standardında boyutlar
  • Darbelere karşı daha fazla dayanıklılık için nitrürlenmiş kapak ve kafes
  • -40°C ile +200°C arası sıcaklıklarda kullanım
  • Açık bir rulman ile aynı yağlama koşulları
  • Optimal kaçıklık
  • Konik ya da düz delik farketmeksizin kolay montaj

NTN-SNR’nin özel oynak makaralı rulman ürün grubu

  Açık Rulman ((image)) KIZEI® ((image)) Keçeli Rulman

((visual))

Boyutlar ISO ISO Özel
Koruma 0 +* ++
Gres tutulumu 0 + ++
Sıcaklık aralığı -40°C ila -200°C -40°C ila +200°C -10°C ila +120°C
Devir ++ ++ +
Nominal yük ULTAGE ULTAGE ULTAGE
Boşluk kontrolü Var Var Yok
İç kontrol Var Var Yok
Manşon & somun Standart Standart Özel
Gresli olarak temin edilme Yok Yok Var

*Katı parçacıklara karşı sızdırmazlık sağlar, sıvılar için uygun değildir.

ULTAGE kalite etiketi

ULTAGE etiketi, iki konseptin birleşiminden oluşmakta: En üst düzey anlamına gelen “Ultimate” ve aşama anlamına gelen “Stage”. Daha uzun rulman ömrü, daha yüksek devir, daha düşük bakım maliyetleri ve gelişmiş çevre koruma özellikleri sunuyor. NTN-SNR, 25 mm delik çapından 2.180 mm dış çapa kadar piyasadaki en geniş kapsamlı ULTAGE etiketli oynak makaralı rulman ürün yelpazesini sunmakta.

Hedef: %30

NTN-SNR’nin KIZEI® ürün grubu için öngördüğü kısa vadeli satış payı %30. Açık modeller şu anda firmanın oynak makaralı rulman satışlarının %90’ını oluştururken, geri kalan %10 da keçeli modellerden meydana gelmekte. NTN-SNR, KIZEI®‘nin 2022 yılına kadar toplam satışların %30’una ulaşmasını (%60 açık modeller,%10 keçeli) hedefliyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com